Bakanlardan AA Sergisine Övgü

 > -

'Ocak-Mehmetçiğin Dünyası' Ziyarete Açılıyor

'Ocak-Mehmetçiğin Dünyası' Ziyarete Açılıyor

AA'nın ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' sergisini yarın Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel birlikte açacak.

ANKARA

Anadolu Ajansı'nın büyük bir projeyle ortaya çıkardığı Mehmetçiğin yaşamını anlatan son yılların en kapsamlı sergisi ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'', yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından açılacak.

AA, Genelkurmay Başkanlığı'nın katkılarıyla 2 ay süren çalışmada yurt içinde ve yurt dışında Mehmetçiğin yaşamını 28 ayrı mekanda görüntüledi. AA'nın 60 kişiden oluşan muhabir, foto muhabiri ve kameramandan oluşan ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri yaptı.

Çalışmada, Mehmetçiğin birliğine katılım ve intikal sürecinden başlanılarak, sosyal yaşamı, zorlu etaplardaki eğitim faaliyetleri yeni bir konseptle kapsamlı olarak ele alındı. Tıraş olan, uyuyan, annesine sarılınca ağlayan, çocuğunu kucaklayan ''kınalı kuzular''ın doğal halleri objektiflere yansıdı.

En özel kareler ilk kez kamuoyuna sunulacak

AA, Mehmetçiğin dünyasına ışık tutan bu çalışmada ortaya çıkan karelerden bir bölümünü haberleştirerek servis etti. Fotoğrafların en özel 160 karesi ise ilk kez ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' adlı sergide kamuoyuna sunulacak.

Sergi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı etkinlikleri kapsamında yarın Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel tarafından ziyarete açılacak.

Sergi bir hafta açık kalacak

Sergide yer alacak fotoğraflar, konularına göre ayrılarak salondaki yerlerine yerleştirildi. Büyük boy panolara uygun şekilde hazırlanan fotoğraflar için salonda özel ışıklandırma da yapıldı.

Sergi, bir hafta ziyarete açık kalacak. Sergi süresince, AA kameramanlarının çektiği görüntülerden oluşan video klipler de fuaye ve salondaki ekranlardan ziyaretçilere sunulacak.

Fotoğraf albümü satışa çıkıyor

''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' projesinde ortaya çıkan fotoğraflardan en çarpıcı 190 karesi, bir kitaba dönüştürüldü. Yarın piyasaya çıkacak olan fotoğraf albümü, sergi salonunda da satın alınabilecek. Kitabın satışından elde edilecek gelir TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Ocak-Mehmetçiğin Dünyası Sergisi Açıldı

Ocak-Mehmetçiğin Dünyası Sergisi Açıldı

ÇANAKKALE

Anadolu Ajansı'nın büyük bir projeyle ortaya çıkardığı Mehmetçiğin yaşamını anlatan son yılların en kapsamlı sergisi ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından açıldı.

AA, Genelkurmay Başkanlığı'nın katkılarıyla 2 ay süren çalışmada yurt içinde ve yurt dışında Mehmetçiğin yaşamını 28 ayrı mekanda görüntüledi.

AA'nın 60 kişiden oluşan muhabir, foto muhabiri ve kameramandan oluşan ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri yaptı.

Çalışmada, Mehmetçiğin birliğine katılım ve intikal sürecinden başlanılarak, sosyal yaşamı, zorlu etaplardaki eğitim faaliyetleri yeni bir konseptle kapsamlı olarak ele alındı. Tıraş olan, uyuyan, annesine sarılınca ağlayan, çocuğunu kucaklayan ''kınalı kuzular''ın doğal halleri objektiflere yansıdı.

En özel kareler ilk kez kamuoyuna sunulacak

AA, Mehmetçiğin dünyasına ışık tutan bu çalışmada ortaya çıkan karelerden bir bölümünü haberleştirerek servis etti. Fotoğrafların en özel 160 karesi ise ilk kez ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' adlı sergide kamuoyuna sunuluyor.

Sergi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde açıldı.

Sergi bir hafta açık kalacak

Sergide yer alan fotoğraflar, konularına göre ayrılarak salondaki yerlerine yerleştirildi. Büyük boy panolara uygun şekilde hazırlanan fotoğraflar için salonda özel ışıklandırma da yapıldı. Sergi, bir hafta ziyarete açık kalacak.

Sergi süresince, AA kameramanlarının çektiği görüntülerden oluşan video klipler de fuaye ve salondaki ekranlardan ziyaretçilere sunulacak.

Fotoğraf albümü satışa çıkıyor

''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' projesinde ortaya çıkan fotoğraflardan en çarpıcı 190 kare, bir kitaba dönüştürüldü. Bugün piyasaya çıkacak olan fotoğraf albümü, sergi salonunda da satın alınabilecek. Kitabın satışından elde edilecek gelir TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlardan AA Sergisine Övgü

Bakanlardan AA Sergisine Övgü

İçişler Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı'nın (AA), Genelkurmay Başkanlığı katkılarıyla hazırladığı ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' sergisini gezdiler.

''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' sergisi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bakanlar ve kuvvet komutanları ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün katılımıyla açıldı.

Sergiyi gezen İçişleri Bakanı Muammer Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin özellikle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü'nde açılmasının önemine değindi.

Serginin Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının sadece eğitimlerinde değil, hayatın her alanında anlatması açısından önemli olduğunu vurgulayan Bakan Güler, şunları söyledi:

''Sergiyi gerçekten çok beğendim. Anadolu Ajansı Genel Müdürümüzü kutluyorum. Biz deAnadolu Ajansı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı bu çalışmanın benzerini emniyet teşkilatı için yapmayı planlıyoruz. Çünkü emniyet teşkilatı mensuplarımız da aynı Türk Silahlı Kuvvetleri gibi günün 24 saatinde, değişik şartlarda hizmet yapıyor.''

Bakan Güler, sergiye emeği geçenleri de kutlayarak, ''Milletin bağrından kopan Türk Silahlı Kuvvetleri çok önemli bir kuruluştur. Bu gün vesilesiyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum'' diye konuştu.

''Emeği geçenleri tebrik ediyorum''

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da sergiden dolayı Anadolu Ajansı çalışanlarını tebrik etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni milletin ''büyük bir parçası'' olarak nitelendiren Bakan Yılmaz, ''Kendi evladımızı, kardeşimizi veriyoruz oraya'' dedi.

Sergideki fotoğraflarda askerlikte yaşananların birebir anlattığını söyleyen Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Sergide Silahlı Kuvvetlerimizin insani yönü de vurgulanmış. Çok güzel bir sergi olmuş, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Milletimiz şundan emin olsun ki Türk Silahlı Kuvvetleri milletinin refahı için, milleti bu topraklarda, bu vatan parçasında özgürce yaşasın diye gece gündüz çalışıyor. Can veren onlar, kan veren onlar, gece gündüz, 24 saat çalışan onlar, hayatının genç baharında hudutta nöbet tutanlar onlar. Dolayısıyla da biz Türk milletine teşekkür ediyoruz. Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür ediyoruz. Onlar sınırlarda rahat, huzurlu olduğu sürece biz içeride gözümüzü rahat kapatabiliriz. Biliriz ki bizi bekleyen birileri var; işte onlar Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları. Erinden en üstüne Genelkurmay Başkanı'na kadar hepsine sonsuz teşekkür ediyorum ve onların bu insani yönünü de ortaya çıkartan Anadolu Ajansı'na özel teşekkür ediyorum.''

''Sergiyi heyecanla gezdim''

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise sergiden dolayı Anadolu Ajansı çalışanlarını kutladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurum kültürünü anlatan sergiyi ''heyecanla'' gezdiğini ifade eden Avcı, şunları söyledi:

''Askerlik bizim geleneksel kültürümüzün içinde çok önemli bir yere sahip. Her Türk erkeğinin askerlikle ilgili anlatacak pek çok hikayesi vardır. Pek çok Türk genci için askerlik hayatın en önemli tecrübelerinden biridir. Dolayısıyla böyle bir milli tecrübenin ve kurumsal kültürün derli toplu bir biçimde aktarıldığı bu sergiyi tebrik ediyorum. Çok güzel olmuş.''

Bu serginin görülmesi çok önemli

Sergiyi gezen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ndeki serginin her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirterek, emeği geçenleri tebrik etti.

Görüntülerin muhteşem olduğunu dile getiren Eroğlu, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanımızla sergiyi ziyaret ettik. Bu tür sergilerin hakikaten çok büyük faydası var. Çünkü gelecek nesillere özellikle vatan, millet, bayrak sevgisini yansıtması açısından çok önemli. Anadolu Ajansı'nın başarılarının devamını gönülden temenni ediyorum. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi bu tür sergiler yapmaya da müsait. Burada 13 oda var. Çanakkale harbinin her türlü safhasını adeta harbin içinde yaşıyormuşçasına burada vatandaşlara gösteriyoruz. Yılda bu bölgeyi özellikle Çanakkale'yi 2,5 milyon vatandaşımız geziyor. Gelen gençler atalarının ne büyük destan yazdığını burada görüyor, şahit oluyorlar; o bakımdan çok faydalı. Bu serginin görülmesi çok önemli.''

Bütün vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sergiyi çok beğendiğini belirterek, ''Çocuklarımla beraber buraya tekrar gelmeye karar verdim. Bütün vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum'' dedi.

Yıldız, şöyle devam etti:

''Bizim milli ve manevi duygularımızı çok güzel sergileyen ve Mehmetçiğimizin yurdun dört bir köşesinde karda, kışta, yazda yaptığı mücadelenin, verdiği o örnek çalışmanın çok güzel simgelemeleri olmuş. Anadolu Ajansı'nı ve bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Çocuklarımızın bu manada bu kültürü daha yakından hissedebilmeleri, vakıf olabilmeleri için mutlaka tavsiye ediyorum.''

En anlamlı hediye

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, serginin açılmasında emeği geçenleri tebrik ederek, şunları kaydetti:

''Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü. Böylesine anlamlı bir günde Anadolu Ajansı olarak sergiyi bu tarihi yarımadadaki gösteri merkezinde açmış olması ülkemizin birliği, beraberliği için milletimizin huzuru barışı için her türlü fedakarlığı gösteren Mehmetçiğimize yapılabilecek en anlamlı bir hediyedir. Tebrik ediyorum. Çanakkale Zaferi her yıl büyük coşkuyla kutlanıyor. Bu sene ilk kez Diyanet İşleri Başkanlığımız her şehidimize bir hatim indirdi ve onun duası da şehitlik programından sonra icra edildi. Buraları ziyaret etmek, bu resimleri görmek ülkemizin bağımsızlığının, birliğinin, beraberliğinin çok önemli, bedelinin ise ne kadar ağır olduğunu en veciz şekilde gösteriyor.''

İnsan gençliğini hatırlıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sergiyi çok etkileyici bulduğunu ifade ederek, ''Ana ocağından sonra asker ocağı çok farklı. Fotoğrafları görünce biraz insan gençliğini, o günleri de hatırlıyor'' dedi.

Müezzinoğlu, askerin ocağa adım attıktan sonraki bütün süreçlerin fotoğraflandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Moral motivasyonu açısından da vatandaşlarımızın burayı olabildiğince gezmesi de önemli. Hem duygu boyutuyla hem teknoloji boyutuyla nerelere geldiğimizi buradaki fotoğraflarla görüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dinamikleri, dinamizmi bir taraftan kendi evlatlarımıza verdiği değer, diğer taraftan teknolojiyle dünya milletlerine verdiği uyarı. Hemen hemen her türlü mesaj var. Güzel bir sergi. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın da bu sergiyi gezmesini arzu ediyorum.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanGenelkurmay BaşkanıMuammer GülerRecep Tayyip ErdoğanTaner YıldızTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir