Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

”Keşke Hiç Öğrenmeseydim” Diyeceğiniz 22 Osmanlı İşkencesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

”Keşke Hiç Öğrenmeseydim” Diyeceğiniz 22 Osmanlı İşkencesi

Her imparatorluğun tarihinde olduğu gibi, Osmanlı Devleti’nin tarihinde de birçok işkence türü ve efsanesi bulunmakta. Her ne kadar tarihçilerin tartışmaları devam ediyor olsa da, 600 yıl boyunca yaşamış; 3 kıtada hüküm sürmüş imparatorluğun günümüze kadar gelen işkence türleri konuşulmaya devam ediyor.
Not: Fotoğraflar temsili olarak konmuştur.

derleyen Kaan Özbey

tamamı için;
http://listelist.com/osmanli-iskenceleri/

Sıcak Sac
İşkence edilecek kişinin yanında yüksek sıcaklıkta bulunan saca, kesilen kafa bastırılır, kendi cansız bedeni son defa gösterilirdi.

Deve Derisi
Suçlu elleri bağlı bir şekilde güneşin altına yatırılır ve saçları kazınırdı. Saçları kazındıktan sonra kafasına deve veya keçi derisi geçirilir, yavaşça eriyerek suçlunun kafasına yapışırdı. Daha sonrasında saçlar dışarı çıkamayarak, içeri doğru çıkmaya başlardı ve kafatasına geri dönüp beyne ulaşmasıyla suçlu kişi ölürdü.

Çukur
Suçlu, fıçı veya önceden hazırlanan çukurun içine konur, tıkabasa yemek yedirilirdi. Dışkısını yapamayan kurban, fıçı veya çukurun içine dışkısını yapmaya başlayarak zamanla çürümeye başlardı.

Hadım Etme
Osmanlı zamanında tecavüzcüler hadım edilirdi. Kanunname’nin 26. emrinde “ kız ya da oğlan kaçırıp tecavüz edenin cinsel organı kesile…” ibaresi yer almaktaydı.

Falaka

Gözlere kızgın demirle mil çekme

Deri Yüzme
Suçlu kişini derisi yüzülür, derisiz bir şekilde denize atılırdı.

Kurbanı tuz içinde bekletme

Kurbanın ağzından aşağı sokulan bir boru ile içine kurşun dökme

Kol ve ayak kemiklerini kırma ve gözlere kızgın sirke dökme

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hilal-turan

Falaka ve hadım doğru geri kalanlar ise Arap ve Çin işkenceleridir. Dipnot: Hadım burada işkence değil bir ceza yöntemi olarak gözüküyor saraylarda vs. yerlede kullandıklarına göre hadımda burada yer alabilir.

spook

"Cukur" iskencesi dogrudur. Ancak cukur olarak degil agac kutugu olarak gecer. Falaka herzaman vardi zaten. Digerlerini arastirmak gerek. Ama neden bu kadar celallenmis millet anlamis degilim. Her ordu tarih boyunca yakaladigi esirlere vb.durumlarda iskenceyi ilk secenek olarak gormustur.

faraklitduat

Hassas konularda sallamadan haber yapın lütfen, hani kaynak?

masterofpoland

Osmanlı Devletini ellerinden geldiğince kötülemeye çalışan garip insanlar. 1. Şeriatta böyle bir şey yok (Osmanlı Devleti bildiğiniz üzere bir İslam devletiydi.) 2. bunların olduğuna dair kanıt niteliğinde ne bir belge ne de başka bir gravür, minyatür tarzı bir şey bu zamana kadar bulunmamış ve bulunamaz da (olmayan bir şeyin bulunamaması normal tabi) 3. eğer bunu okuyan arkadaşlar varsa 17 ocak 2014 tarihli Öteki Gündem yayınını izleyebilirler.

abdullahderki

Bu bir haber mi şimdi? Bu site bu yayınlar neye kime hangi akla hizmet ediyor ki?

Başlıklar

Tecavüz
Görüş Bildir