Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Esad'ı İsrail ve Türkiye'yle Devirecek'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Esad'ı İsrail ve Türkiye'yle devirecek'

'Esad'ı İsrail ve Türkiye'yle devirecek'

New York Times, ABD'nin, Suriye hükümetini zorla devirmeye odaklanacağını belirtirken Suriye hükümetinin çöküşünün nasıl yönetileceğine ilişkin ABD'nin Türkiye ve İsrail yetkilileriyle görüşmeler yaptığını kaydetti.

ANKA

Ankara- New York Times, ABD'li yetlililere atfen "Obama Yönetimi, şimdilik Suriye krizine diplomatik bir çözüm bulma çabalarından vazgeçti ve bunun yerine Suriye Cumhurbaşkarnı Beşar Esad'ın hükümetini zorla devirmek amacıyla isyancılara yardımı artırıyor ve benzer görüşleri olan ülkelerin bir koalisyonu oluşturmaya yönelik çabalarını kat kat çoğaltıyor" diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

"Yönetim yetkilileri, Türkiye ve İsrail'deki yetkililerle Suriye hükümetinin çöküşünün nasıl yönetileceğine ilişkin görüşmeler yapıyor. Savunma Bakanı Leon Baretta, İsrailli savunma muhataplarıyla kısmen Suriye krizini görüşmek üzere önümüzdeki birkaç gün içinde İsrail'e gidecek."

NYT, Beyaz Saray'ın halen geniş acil durum planlarını ele almak üzere her gün yüksek düzey toplantıları gerçekleştirdiğini, görüşülen konuların arasında Suriye'nin "büyük kimyasal silah stokları"nın ve her iki tarafa kitlesel vahşetten kaçınmalarına yönelik net uyarıların gönderilmesinin de bulunduğunu kaydetti.

Kimyasal silahlar konusu

ABD'li yetkililerin, Yönetimin, İsrail'in Suriye'deki kimyasal silah stoklarını yok etmek amacıyla nasıl hareket edebileceğiyle ilgili olarak bu ülkeyle "düzenli" görüşmeler yapıldığını söylediklerini belirten gazete, "Yönetim yetkilileri, isyancı güçlere silah sağlamayacaklarında ısrar ediyorlar. Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar zaten bu çabaları finanse ediyor" diye yazdı.

Buna karşın haberde ABD yetkililerinin ABD'nin, daha fazla haberleşme eğitimi ve ekipmanı sağlayacağını, isyancıların da bir miktar istihbarat desteği almalarının mümkün olduğunu söyledikleri kaydedildi.

NYT, ABD yetkililerinin isyancıların birbiriyle iletişimi ve operasyonların koordinasyonunu iyileştirerek isyanın komuta ve kontrolünü güçlendirilmesiyle son dönemdeki başarılarına ivme kazandırmayı amaçladıklarını söylediklerini ifade etti. Gazete şöyle devam etti:

"Üst düzey bir Obama Yönetimi yetkilisi, Cuma günü 'son birkaç ayda muhalefetin güçlendirildiğini göreceksiniz. Şimdi bunu hızlandırmaya hazırız' dedi. Yetkili, ABD, Arap hükümetleri ve Türkiye'nin Suriye muhalefetine desteğinin dengeyi isyancılar lehinde değiştireceğinin umulduğunu ifade etti."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBeşer EsadİsrailKatarSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir