'Ekmek Fiyatı 1 Liraya Çıkacak'

-

'Ekmek Fiyatı 1 Liraya Çıkacak'

'Ekmek Fiyatı 1 Liraya Çıkacak'

Art arda gelen zamların ardından gözler temel gıda fiyatlarına çevrildi. Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdakul'un haberine göre; zamlardan sonra çiftçiler, ekim mevsiminde zor duruma düşerken, sanayide de zam sesleri gelmeye başladı. Daha önce yılbaşına kadar ekmeğe zam yapmamayı düşünen İstanbul Fırıncılar Odası, son zamlardan sonra ekmeğin bir an önce 1 liraya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Gıdaya yüzde 10 - 20 zam

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz ise küresel girdi artışlarıyla birlikte gıda fiyatlarına yüzde 10-20 arasında zam yansıyacağını kaydetti.

Enerjideki zamlar, gıda fiyatlarına da yansıyacak. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, “Zamsız formül kalmadı. Un ve maya fiyatları bizi zor durumda bıraktı. Yılbaşına kadar ekmeğe zam düşünmüyorduk ama artık 85 kuruşluk ekmeği yılbaşından önce 1 lira yapmak zorundayız” dedi.

Şemsi Kopuz ise şunları söyledi:

“Dünyada gıda ve yem fiyatları artış eğiliminde. Bunun kaynağında, mısır, soya, buğday, şeker gibi belli başlı tarımsal ürünlerde fiyat artışı yatmakta. Bunun Türkiye’ye yansıması da kaçınılmaz. Küresel fiyat artışlarının Türkiye’ye yansımalarının sonuçlarını 2013 yılı başlarında daha bir netleşeceğini öngörüyoruz. Bu yansımanın genel olarak yüzde 10-20 oranında olacağını tahmin ediyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulMısırZamşekerzam
Görüş Bildir