Zenginler Fransa'dan Kaçacak mı?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zenginler Fransa'dan Kaçacak mı?

Zenginler Fransa'dan Kaçacak mı?

François Tripet'nin ofisi pahalı sanat eserleri ile dolu. Ofis Paris'in en şık bölgelerinden birinde bulunuyor ancak o bu ofiste zaman geçirmeye pek fırsat bulamıyor.

Müvekkilleri arasında Fransa'nın en zenginleri bulunan vergi avukatı Tripet müvekkilleri ile görüşebilmek için her hafta başka bir ülkeye seyahat etmek zorunda.

Avukat ''Onlar çoktan Fransa'dan ayrılma kararını verdi. Ya Londra'da yaşayıp çekici vergi sisteminin tadını çıkarıyorlar, ya da Brüksel'e, Cenevre'ye yerleşiyorlar'' diyor.

Tripet'in müvekkilleri Fransa'nın yeni lideri François Hollande'ın 1 milyon euro ve üzerinde geliri olanlara % 75 vergi getirme planı nedeniyle ülkeden kaçıyor.

Yeni vergi yasasının hükümetin bütçeyi açıklayacağı 28 Eylül'de resmen duyurulması bekleniyor. Ancak bu Fransa'da bir panik ortamı olduğu anlamına da gelmiyor.

Yeni vergiler sadece çok ama çok zenginleri bir iki yıl için etkileyecek.

Bu sayede kamu borçlarının azaltılması planlanıyor. Vergilerin kalıcı olmayacağının sürekli altı çiziliyor.

Tüm dünyada yüzbinlerce kişi çalıştıran Sodexo gibi Fransız şirketleri de vergiler konusunda çok endişeli değil.

Sodexo müşterileri için okul, üniversite ve hastane yönetiyor. Şirketin işlerinin büyük bir bölümü yurt dışında.

Bununla birlikte şirketin yöneticisi Michel Landel, vergiler yüzünden Fransa'yı terk etmeye niyeti olmadığını söylüyor.

Landel ''Fransa'da eğitim seviyesi yüksek, alt yapı kaliteli, enerji fiyatı makul. Özel şirketlerin kârları da oldukça yüksek. Ancak hükümet bu yatırımcıların Fransa'dan kaçmasını istemiyorsa, iş yasalarını değiştirmeli, işçi çalıştırma maliyetini düşürmeli'' diyor.

Fransa'da işçi çalıştırma maliyetinin düşürülmesi sürekli gündeme getirilen bir tartışma.

Ancak yöneticilerin işçi maliyetlerine vergilerden daha çok önem veriyor olması, yüksek vergilerin sorun yaratmadığı anlamına da gelmiyor.

Paris Ticaret Odası Başkanı Pierre Antoine Gailly, bu yeni verginin Fransa'nın ihtiyacı olan insanlara yanlış mesaj verdiğini söylüyor.

Gailly ''Bu iyi bir karar değil çünkü sadece birkaç kişiyi hedef alıyor. Birkaç bin çok yetenekli girişimci, tam da bu ülkenin ihtiyacı olan şey aslında. Tabii bu işin iyi tarafı, bu vergilerin sadece bir kaç yıl, borç % 3'ün altına düşene kadar yürürlükte kalacak olması'' diyor.

Bu yeni vergiler kimse için sürpriz olmadı. Herkes seçimlerden sonra, kamu borçlarının azaltılması için vergilerin artırılacağını biliyordu.

Le Point dergisinin ekonomi editörü Romain Gubert, ''Fransa'da insanlar vergi ödemeyi daha kolay kabul ediyor. Eşitliğin bir gerçek olduğu, DNA'mıza kazınmış. Zenginlerin daha fazla vergi ödemesi fikri, François Hollande'a değil, Fransız devrimine ait'' diyor.

Vergi avukatı Tripet için, devrim çok da önemli değil. Tripet, birkaç milyarder Fransa'yı terkediyor diye endişeleniyor.

Tripet, Fransa'nın en zeki, en başarılı girişimcilerinin servetlerini başka ülkelerde yapacak olmasından kaygılı.

Avukat ''Çocukları 25-35 yaşında olan birçok müşterime sordum. Onda dokuzunun çocukları yurt dışında okuyor ya da çalışıyor'' diyor.

Tripet ''Fransa'da 20'li yaşlarındaki azimli gençler yurt dışına gider para kazanır, dünyayı görür. Ancak çocuk sahibi olup durulmak istediklerinde, ailelere birçok vergi indirimi yapan, eğitim sistemi mükemmel olan anavatana dönerler. Bu yeni vergiler, onların asla geriye dönmemelerine neden olabilir'' diyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaGirişimcivergi
Görüş Bildir