Yurdatapan: AKP Açlık Grevlerine Geçmiş Hükümetler Gibi Yaklaşıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yurdatapan: AKP Açlık Grevlerine Geçmiş Hükümetler Gibi Yaklaşıyor

Yurdatapan: AKP Açlık Grevlerine Geçmiş Hükümetler Gibi Yaklaşıyor

ANKARA - Müzisyen ve insan hakları savunucusu Şanar Yurdatapan, Kürt tutsakların 57 gündür sürdürdükleri açlık grevleriyle ilgili olarak AKP Hükümetine "Daha önceki açlık grevleri eylemlerindeki devlet politikasını, bugün AKP sürdürüyor" sözleriyle tepki gösterdi.

PKK ve PAJK'lı tutsakların açlık grevi eylemleri 57 gündür devam ediyor. Konuyla ilgili ANF'ye konuşan müzisyen-insan hakları savunucusu Şanar Yurdatapan, Türk Başbakanı Erdoğan'ın tutumunu eleştirdi: "Daha önceki açlık grevi eylemlerine yaklaşımın kopyasını görüyoruz. Bir zamanlar yine küçümseyen, yemek yediklerini söyleyen tavrı, bugün AKP sayesinde görüyoruz. Garip bir şekilde Başbakan'ın ağzından bu ifadeler devam ediyor. Bunları söyleyeceğine somut adımlar atsaydı, sorun çözülecekti. Erdoğan evlatların kolay yetiştiğini mi sanıyor?"

Kürt tutsakların kararlı olduklarını gözlemlediğine vurgu yapan Yurdatapan, "Hem kararlılar ve hem de taleplerinde haklılar. Mecbur kalmadıkça kimse kendi hayatını zora sokamaz. Kararlı bir inancın, düşüncenin belirtisini görmüş oluyoruz" dedi.

"ÖNCE 'KÜRT' YASAKTI, ŞİMDİ KÜRDÜN SAVUNMA YAPMASI..."

"İstenenler, yasalar duruma göre de reddedilmeyi gerektiren şeyler değil. İnsanlar, zaten sahip olması gereken haklarının pratiğe geçmesini istiyor" diyen Yurdatapan, ekledi: 'Kürtçe savunma yapamazsın' demenin; geçmişteki 'Kürt yoktur' sözünden ya da şarkıların yasaklı olmasından ne farkı var? Kürt kelimesinin yasak olduğu sıralarda, Aziz Nesin'in 'Bulgaristan'da Türkler Türkiye'de Kürtler' kitabından ötürü yargılandığı zamandı. Beraat etmişti. Şimdi de karşımıza Kürtçe savunma yasağı çıkıyor."

"ERDOĞAN EVLATLAR KOLAY MI YETİŞİYOR SANIYOR?"

Şanar Yurdatapan, AKP Hükümeti'ni tutsakların taleplerini kabul etmeye çağırdı: "Kürtçe açısından zaten hayata geçirilmesi gereken talepler, ek bir istem sayılamaz. AKP, bunu hemen sağlamalı. Öcalan'ın avukatlarla görüşmesi de yasal mevzuatta var. Başbakan çıktı, 'ailesiyle görüşür avukatlar olmaz' dedi. Bu da doğru değil. Avukatlar da, aileler de koster bahanesiyle, alay edilerek engellendi. Burada politik bir tutum var. Bir insanın AİHM ya da Türk yargısında mahkemeleri varken, nasıl avukatlarıyla görüştürülmez? AKP derhal talepler için adım atmalı ve açlık grevlerinin bitirilmesini sağlamalı. Bunlar somut adımlar olmalı. Erdoğan, evlatların kolay yetiştiğini mi sanıyor? 'Devlet boyun eğmez', 'devlet pazarlık etmez' demesinler. Devlet, bal gibi de hepsini yapar! Mahalle kabadayılığını bıraksın."

Yurdatapan, Kürt sorununun çözümü için Öcalan'ı kapsayan şekilde 'genel af' yapılmasının gerektiğine işaret ederek, "Savaşın bitirilmesine dönük adımlardan en önemlisi, bu olabilir. Artık sorunu Kürt değil, Türk meselesi olarak görüyorum. Çünkü sorunu bizler yaratıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakangenel af
Görüş Bildir