Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Türkiye'nin Analizi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Türkiye'nin Analizi

Fuat Keyman’ın derlediği Türkiye’nin Yeniden İnşası, AKP eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan “Yeni Türkiye”nin niteliğini araştırıyor.

Türkiye yüzyılı aşkın süredir adeta değişim ve dönüşüm anaforuna kapılmış. Yeniden yapılan(dırıl)madığı ya da “yeni bir inşa”dan geçmediği tarihsel kesit yok gibi. Değişimin kapsamı, derinliği ve yönü hem siyaset kurumunun hem de siyasal aktörlerin algı ve davranış kalıplarını etkilemiş, onların eylem ve söylemlerini etkileyen/belirleyen önemli bir parametre olmuştur.

Fuat Keyman’ın derlediği Türkiye’nin Yeniden İnşası isimli kitap da Türkiye’nin geride bıraktığı yüzyılın bu anlamda muhasebesini yapıyor. Sadece geçmişi anlamakla yetinmiyor, AKP eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan “Yeni Türkiye”nin “ne”liğini ve niteliğini araştırıyor ve gelecek için çıkarımlarda bulunuyor.

Değişim ve dönüşüm süreci

Eserde “yeniden inşa”nın Türkiye tarihini belirleyen üst tema olduğu, buradan hareketle Türkiye (siyasal ve toplumsal) tarihinin modernleşme (1923-bugün), demokratikleşme (1950-bugün), küreselleşme (1980-bugün) ve Avrupalılaşma (2000- bugün) süreçlerinin etkisinde şekillendiği, hepsinin özellikle son yıllarda eşzamanlı olarak değişim ve dönüşüm sürecinde etkili ve belirleyici dinamikler haline geldiğine işaret ediliyor. İroniktir ki, (değişime, dönüşüme yazgılı olmak anlamında) Keyman, Türkiye’nin ihtiyacı olan “iyi, adaletli ve demokratik yönetimin” değişim ve dönüşüm sürecini iyi okuyan, anlayabilen bir siyasal hareketin öncülüğünde Türkiye’nin “yeniden inşasıyla” mümkün olacağını belirtiyor: “Türkiye’nin yaşadığı dönüşümün, hem eleştirel çözümlenmesi hem de demokratik ve adaletli yönetimi, ki her iki çabanın bileşimi bize Türkiye’nin yeniden inşasının altyapısını verecektir, çokboyutlu ve derin bir okumayı gerektirmektedir.”

Kitapta Türkiye’nin 2000’li yılların başından beri yaşadığı siyasal ve toplumsal iklim şöyle özetleniyor: “Türkiye bugün, ‘merkez-çevre ekseni + sağ-sol ekseni + küresel-ulusal eksen + vatandaşlık-kimlik ekseni’ denkleminde ortaya çıkan toplumsal süreçlere, taleplere ve sorunlara sahne olmaktadır; ve bu denklemde ortaya çıkan siyasal söylem ve stratejilerin birbirleriyle girdiği karmaşık ve çokboyutlu, çoknedenselli ittifak ve çatışmaları yaşamaktadır. Siyasal alan ve siyaset tüm bu karmaşıklığa yanıt vermede zorlanmaktadır. Bu zorlanma, bir taraftan siyasal alanın, siyasal aktörlerin ve siyaset yapma eyleminin yeniden-yapılanmasını gerekli kılarken, diğer taraftan da bu alanın hem bugün yaşadığı krizi, işlevsizliği ve güven sorununu yaratmaktadır, hem de bu eksenlere yanıtı diğer siyasi partilere göre daha fazla üreten AKP’nin çoğunluk iktidarını ve merkez sağa sahip olmasını ortaya çıkarmıştır.”

Ersin Erkan - Radikal kitap

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiKitap
Görüş Bildir