Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Sayaç Bedelini Vatandaş mı Ödeyecek?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Sayaç Bedelini Vatandaş Mı Ödeyecek?

Yeni Sayaç Bedelini Vatandaş Mı Ödeyecek?

Kullanımda 10. yılını tamamlamış elektrik sayaçları değiştirilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçların yüzde 1,5 civarında daha az kayıt yaptığını, değiştirme konusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) hazırlamış yönetmeliğinin bulunduğunu söyledi.

YENİ SAYAÇ BEDELİNİ KİM ÖDEYECEK?

Bu yönetmelik çerçevesinde 2014 yılından itibaren kullanılan sayaçların değiştirileceğini belirten yıldız, "Sayaç bedeli, zaman zaman kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Biz sayacı değiştirmenin bizlere getirisinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Neden sayacın tamiri tadilatı tekrar sökülüp takma paralarıyla vatandaşımıza 40-50 lira olarak yansıtalım. Bu doğru değil, o yüzden bu sayaçların tarafımızdan yenileneceğini söylemek isterim. Bunun mekanizması kuruluyor. Özel dağıtım şirketleri bunu nasıl yapacaklar, finansmanını nereden sağlayacaklar, bunlar teknik konular, ama 10 yılını tamamlamış sayaçları değiştireceğiz, vatandaşlarımız bunun için bir bedel ödemeyecekler'' dedi.

KAÇAKTA AVRUPA'NIN ALTINDAYIZ

Elektrik dağıtım şirketlerinin, yüzde 9,4 kayıp kaçak oranıyla Avrupa Birliği ortalamasının daha altında bir başarıyla çalıştıklarına dikkat çene Yıldız, ''Özel sektör bu çalışmalarda, genel manada başarılı olmuştur, bu başarılarını 3-4 ildeki sıkıntılar gölgelememelidir'' dedi.

Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliği ile düzenlenen ''6. Sektör Toplantısı'' açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğe Türkiye'nin kamu ve özel sektör olmak üzere bütün elektrik dağıtım şirketlerinin katıldığını, bunun da Türkiye'nin siyasi istikrarına ve enerji sektörüne duyulan güvenden kaynaklandığını vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiTaner Yıldız
Görüş Bildir