Yargı Kör Edecek!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yargı Kör Edecek!

Yargı Kör Edecek!

BAKIRKÖY CEZAEVİ - Doktorun yanlış yönlendirmesiyle lazer ameliyatı sonucunda sağ gözünü kaybeden ileri derecede göz tansiyonu ve miyop hastası Sevim Er, şimdi de KCK operasyonu altında 28 Ekim 2011 tarihinde tutuklanıp konduğu Bakırköy Cezaevinin zor koşullarında ameliyat olamadığı için sol gözünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Doğuştan göz tansiyonu ve ileri derecede miyop hastası olan Sevim Er, iki kez ameliyat olduktan sonra senelerdir taktığı gözlüklerden kurtulma umuduyla İstanbul Aksaray’da bulunan Vatan hastanesine gitmişti. Yüksek göz tansiyonu olan hastalara kesinlikle lazer ameliyatı yapılmaması gerektiği bilinmesine rağmen, kendisini muayene eden Savaş Dervent isimli göz doktorunun lazer ameliyatı olması yönündeki teşviki sonucunda Er’in hayatı altüst oldu. Alman Hastanesinde gerçekleşen ve Dr. Dervent’in bizzat yaptığı ameliyat sonrası, Er bırakın gözlükten kurtulmayı gözlükle de göremez hale geldi.

DOKTOR SAVAŞ DERVENT’TEN KOBAYLIK İTİRAFI

Sağ gözün bulanık görmeye başlaması ve göz tansiyonunun geçmişe göre daha fazla yükselmesi şikayetiyle Dr. Dervent’in yanına giden Er, ameliyatın başarısız olduğu düşüncesiyle yeni bir ameliyat talep ettiğinde, doktorun yaptığı itiraf karşısında şaşkınlığa uğradı. Dr. Dervent’in ameliyatı zaten imkansız olduğu halde yaptıklarını, ikincisini yapamayacaklarını söylemesi üzerine imkansızsa neden böyle bir yönteme başvurduklarını soran Er’e, “Denedik işte” demesi, Er’i nasıl kobay niyetine kullandıklarının itirafıydı.

2005’TE SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ

O dönem yol yordam bilmediği için babasının da yoğun ısrarı üzerine doktora dava açmayan Sevim Er, doktorunu değiştirmekle yetindi. Er sonradan yaşadıklarını şöyle anlattı: “Göz tansiyonum çok yüksekti. Yaşıma uygun olmayan ilaçları kullanmak zorunda kaldım. Bu ameliyat aynı zamanda kornea tabakasının bozulmasına da neden oldu. Sırasıyla tansiyon, retina ameliyatları ve kornea naklinden sonra 2005 yılında sağ gözümü tümden kaybettim.”

2005 yılından itibaren siyasete atılan Sevim Er, BDP Beyoğlu İl yönetim kurulu üyesi olduğu 2010 yılında, sağ gözünü kaybetmesine ve sol gözünün giderek ağırlaşmasına neden olan, Hipokrat yeminini çiğneyerek görevini kötüye kullanan Dr. Savaş Dervent aleyhine tazminat davası açtı. Ancak dava devam ederken bu kez polis ve yargının hedefi oldu. 28 Ekim 2011 tarihinde çalıştığı BDP İstanbul Siyaset Akademisine yönelik KCK adı altında yapılan operasyonda gözaltına alınan Er, tutuklanıp Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine kondu.

IŞIĞIMI KAYBETMEK İSTEMİYORUM

Retina yırtılması riskiyle karşı karşıya kalan ve üstüne üstlük katarakt olan Er’in, 1 yıldır tutuklu bulunduğu cezaevinin kötü koşulları ve görme mesafesi darlığı nedeniyle bu kez de sol gözü tehlikede. Acilen ameliyat olması gereken Sevim Er, bu koşullarda ameliyat yaptırmamasını şöyle açıklıyor: “Şu anda sol gözüm yüzde 10 görüyor. Bu, çok riskli bir ameliyat, cezaevi koşullarında olamam. Bu son şansım, çünkü ışığımı kaybetmek istemiyorum.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiİstanbulPolisSavaş
Görüş Bildir