Ukrayna: Bazı Hükümet Binalarında İşgal

19PAYLAŞIM

Ukrayna: Bazı Hükümet Binalarında İşgal

Ukrayna: Bazı Hükümet Binalarında İşgal

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet liderleriyle görüşmesinin sonuçsuz kalması üzerine hükümet karşıtı gösteriler yayılıyor.

Ülkenin batısındaki İvano-Frankivsk ve Çernivtsi kentlerindeki bölgesel hükümet binaları göstericiler tarafından işgal edildi.

Kiev’de göstericiler meydan ve sokaklara kamplar kurarken polis ise barikatlarla güvenliği sağlamaya çalışıyor.

Ukrayna hükümetinin Kiev'in merkezinde yer alan Bağımsızlık Meydanı'nda ve hükümet binaları çevresinde gösteri ve protesto kamplarına getirdiği yasağa, muhalefet grupları meydan okuyor.

Polis ile göstericiler arasındaki ateşkes sürmesine karşın dondurucu soğuk altında Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan göstericiler bir kamu binasını da işgal etti.

İçişleri Bakanı Vitali Zakharchenko Perşembe günü meydanda bulunan göstericilerin çadırlarına yönelik müdahalede bulunulmayacağı yönünde garanti vermişti.

Daha önce İçişleri Bakanlığı göstericilere yönelik polis şiddeti nedeniyle özür dilemişti.

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet liderleriyle bir araya gelerek başkent Kiev'de son iki aydır süregiden protesto gösterilerini sona erdirmenin yollarını görüştü.

Toplantı ertesinde muhalefet liderleri, hükümet binaları çevresinde konuşlanan protestocu gruplara pazarlıklar sürerken şiddete başvurmamaları çağrısı yaptı.

Bu çağrıya "Rezalet" diye bağırarak tepki veren ve hükümetle pazarlıklara inanmadıklarını öfkeyle belli eden protestocular dikkat çekti.

Protestolar esnasında öne çıkan muhalif lider Vitaly Klitschko, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in hiçbir taviz vermediğini söyledi.

Kiev'deki BBC muhabiri, Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve muhalefet liderleriyle tekrar bir görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin henüz açıklık kazanmadığını bildiriyor.

Muhalefet, Yanukoviç hükümetini erken seçim ilan etmeye çağırıyor.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in sadık destekçisi olarak görülen Kırım Özerk Cumhuriyeti Meclisi olağanüstü hal ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu yüksek komiseri Stefan Füle, Kiev’e giderek Cumhurbaşkanı Yanukoviç ile görüştü. Füle’nin muhalefet ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Kasım ayından bu yana süregiden hükümet karşıtı gösterilerde ilk kez Çarşamba günü iki kişinin öldüğü haberi gelmişti.

Protestolar, Yanukoviç hükümetinin AB ile imzalaması beklenen ticari yakınlaşma anlaşmasına sırt çevirerek Rusya'dan 15 milyar dolar ekonomik yardım paketi kabul etmesi üzerine .

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir