Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihte 29 Aralık: Türkiye Yunanistan'a Nota Verdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye Yunanistan'a Nota Verdi

Türkiye Yunanistan'a Nota Verdi

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

Amerikan Askerleri ‘’Yaralı Diz Katliamı’nı ‘’ Yaptı (1890)

Amerikan Hükümeti Kızılderililerin yaptıkları kutsal dansı ayaklanma hazırlığı olarak yorumladı. Bölgeye 500 kişilik bir süvari grubu gönderilerek bu dansa katılanların tutuklanmasını istedi. Süvariler tarafından çevrilen kampta 29 Aralık 1890’da çatışma çıktı. Çatışma sırasında Siu kabilesine mensup yarıya yakını kadın ve çocuklardan oluşan 150 civarında Kızılderili katledildi. Bu olay ‘’Yaralı Diz Katliamı’’ olarak bilinmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Ayağına Taş Düşen Papa ‘’Rodos Düştü’’Dedi (1522)

Rodos şövalyeleri teslim olma kararı almışlardı. Teslim antlaşmasına göre yanlarına eşyalarını ve taşınabilir kişisel silahlarını alarak Rodos kalesini boşalttılar. Boşaltmanın son günü Roma’da noel ayini yapan Papa’nın ayak ucuna kilisenin saçağından bir taş yuvarlanması üzerine Papa Adrianus ‘’Girit düştü’’ dedi. Kanuni Sultan Süleyman 29 Aralık 1522’de Rodos şehrine girdi. Böylece Haçlı seferleri sırasında oluşturulmuş son Haçlı yönetimi de sona ermiş oldu.

Türk Parasını Koruma Kanunu değiştirildi (1983)

Türk Parasını Koruma Kanunu 29 Aralık 1983 tarihinde değiştirilerek yasak olan döviz alım satımı serbest bırakıldı. Döviz bulundurmak, alıp satmak suç olmaktan çıkarıldı.

Vaclav Havel Çekoslavakya Devlet Başkanı Oldu (1989)

Şair, yazar ve siyasetçi Vaclav Havel, 1989'daki Kadife devrim'in öncüsü oldu. Vaclav Havel devrimi gerçekleştiren Civic Forum tarafından 29 Aralık 1989'da Çekoslovakya Devlet Başkanlığına getirildi. Çekoslavakya’da 1990 yılında yapılan ilk serbest seçimlerde Cumhurbaşkanı seçildi. Çekoslavakya’nın herhangi bir çatışma yaşanmadan barışçı bir şekilde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünmesinde önemli rol oynadı. Bölünmenin arkasından yeni Çek Cumhuriyeti'nin de ilk başkanı oldu. 1998’de tekrar seçilmeyi başardı ancak 2003 yılındaki seçimleri kaybetti ve görevini devretti.

THY’nin Mersin Uçağı Düştü (1994)

Türk Hava Yollarına ait Ankara-Van seferini yapan Boeing-737 tipi mersin adlı yolcu uçağı 29 Aralık 1994 tarihinde van’da inişe geçtiği sırada düştü. Uçak kazasına kar ve fırtınalı havanın yol açtığı tespit edildi. Kazada elli dokuz kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Yunanistan’a Nota Verdi (1995)

Kardak kayalıklarına oturan bir teknenin hangi tarafça kurtarılacağı tartışmasıyla 27 Aralıkta 1995 tarihinde Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak krizi ortaya çıktı. Türkiye 29 Aralık 1995 günü bu konuda Yunanistan’a nota verdi. Kardak kayalıklarına iki tarafta kendilerine ait olduğu gerekçesi ile bayrak dikti. Yunanlılarının Türk bayrağını indirmesi ile gerilim iyice tırmandı. Türk timlerinin adaya çıkıp Yunan bayrağını indirmesi ve ABD’nin de araya girmesi ile kriz sona erdi.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1941- NBC, Türkçe radyo yayınına başladı.

1964- Süleyman Demirel, AP’nin ilk genel başkanı Ragıp Gümüşpala’nın ölümü üzerine, partinin genel başkanı seçildi.

1976- Bursa TOFAŞ Otomobil Fabrikası’nda Murat 131’in imalatına başlandı.

1987- Hattat ve cilt sanatçısı Prof. Emin Barın 74 yaşında İstanbul’da öldü.

1990- 1961 yılında işletmeden kaldırılan tramvay, İstiklal Caddesi’nde çalışmaya başladı.

1996 - Guatemala'da 36 yıldır süren sivil çatışmalara, gerilla güçleri ile hükümet liderleri arasında imzalanan antlaşmayla son verildi.

1998-Kızıl Kimerlerin liderleri, Kamboçya'da 1970'de bir milyon kişinin hayatına mal olan soykırım için özür diledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBursaÇek CumhuriyetiDövizİstanbulMersinSüleyman DemirelTürk Hava YollarıVanYunanistanolay
Görüş Bildir