Türkiye`nin 2050 Falı!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye`Nin 2050 Falı!

Türkiye`Nin 2050 Falı!

HSBC tarafından hazırlanan 2050 dünya projeksiyonu verileri ilginç tabloları da ortaya koydu. Peki bu tabloda Türkiye nerede yer alıyor? Hazırlanan projeksiyonda ilk olarak göze çarpan ilginç detaylara bakıldığında Filipinlerin hızlı yükselişi dikkat çekiyor. Bugün 27’ince sırada olan Filipinlerin dünyanın 17’inci büyük ekonomi haline gelmesi bekleniyor.

Peru ortalama yüzde 5.5’lik büyüme ile 20 ülke birden geçerek yirmi altıncı sıraya yükselmesi bekleniyor. Şili ise performansı ile Latin Amerika’nın bir başka yıldızı olarak gözleniyor.

Demografik olarak 2050’de büyük değişimlerin ABD Nijerya ve Etiyopya’da olması bekleniyor. Sayılan ülkelerde yaşayanların sayısının ikiye katlaması beklenirken bu rakam en az Almanya ya da İngiltere nüfusu kadar olacak. Afrika ülkelerinde ikiye katlanması beklenen nüfus ile birlikte Pakistan’ın da nüfusun en fazla olduğu altıncı ülke olması bekleniyor.

Japonya’da çalışan nüfusun yukarı sayılan ülkelerin tersine yüzde 37’ler seviyesinde kalacağını öngören HSBC 2050 projeksiyonunda, Rusya’da bu rakamın yüzde 31’de kalması bekleniyor. Euro Bölgesi tarafında ise düşüş gözlenecek. Almanya’da çalışan nüfus yüzde 29’a gerilerken Portekiz’de yüzde 24, İtalya’da yüzde 23 ve İspanya’da yüzde 11 gerilemesi bekleniyor.

Büyüme konusunda hazırlanan projeksiyonda 3 ana grup oluşturulmuş. Buna göre 26 ülke hızlı büyüyen ülkeler olurken Türkiye’nin bu grupta yer alamadığını söylemekte fayda var. Türkiye’nin içinde yer aldığı 43 ülkeden oluşan büyüyen ülkeler sıralamasını, stabil ülkeler takip ediyor.

Hızlı büyüyen ülkelerde başı, her ne kadar bugünlerde ekonomisinin soğuması ile endişe kaynağı olarak görünse de, Çin çekiyor. Hızlı büyüyen ülkelerde dikkat çeken bir başka durum ise Afrika ülkelerinin gelişmekte olan ülke kapsamını kazanması ile 5 ülkenin hızlı büyüyen kategorisine girmiş olması.

Projeksiyonda Türkiye ile ilgili detaylara bakıldığında 2010-20 yılları arasında yüzde 4 olması öngörülen kişi başına düşen gelirin ilerleyen yıllarda düşüş göstermesi dikkat çekiyor. 2020-30 yıllarında oran yüzde 3.9 olurken 2030-40’de yüzde 3.8,2040-50 ise yüzde 3.7’ye düştüğü öngörülüyor.

Merkez ve Doğu Avrupa içinde değerlendirilen Türkiye’nin demografik özellikler kısmında dikkat çekiyor. Çalışan nüfus tarafından bakıldığında dahil olduğu bölgede en büyük artış yaşan ülkenin Türkiye olması beklenirken Türkiye’nin uzun dönem güçlü bir hikayesinin olacağı öngörüsü yapılıyor. Ülkenin temellerinin sağlam olması güçlü demografik yapısı ile saygı uyandırdığı kaydedilen Türkiye için büyüme tarafında geçtiğimiz dönemler kadar güçlü bir profil çizilemiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriÇinİngiltereİspanyaİtalyaJaponyaPortekizRusya
Görüş Bildir