Tıp Öğrencileri İçin ''Kadavra İthalatı''

-

Tıp Öğrencileri İçin ''Kadavra İthalatı''

Tıp Öğrencileri İçin ''Kadavra İthalatı''

Tıp fakültelerindeki kadavra sıkıntısı nedeniyle kadavra ithalatına yönelik girişimlerde bulunulmaya başlandğı belirtildi.Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Bilge, Türkiye'de tıp fakültelerindeki kadavra sıkıntısı nedeniyle çok sayıda öğrencinin, pratiklerini maketler üzerinde geliştirdiğini belirterek, ''Kadavra teminine ilişkin sorunlar aşılamadığı için kadavra ithalatına yönelik girişimlerde bulunulmaya başlandı. Öğrenciler kadavraya dokunmadan mezun olabiliyor. Kadavra görmeden, maket üzerinden anatomi eğitimi alarak mezun olmak büyük bir eksiklik. Hekimin malzemesi insandır, insanı çok iyi tanıması gerekir ve bunu temel bilimler sayesinde gerçekleştirir. Temel bilimlerin en önemli ihtiyacı olan kadavra konusunda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini diliyoruz'' dedi.
Bilge, fakültelerin kadavra temininin, bağışların yanı sıra sahipsiz cenazelerin tıp fakültelerine tahsisi ile gerçekleştiğini anlattı. Bilge, buna karşın Türkiye'de kadavra bağışının işleyen bir yapıya sahip olmadığını ifade etti.
11 Mayıs'ta yaşamını yitiren İzmirli gazeteci Yaşar Sezginer'in bağışladığı bedeninin son 2 senedir fakülteye ulaşan ilk kadavra olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Bilge, ''15 yıldır anatomi kürsüsündeyim. Toplam 4 ya da 5 bağış kadavramız oldu. Eğitimde kullandığımız kadavralar 15-20 yıllık'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir