Teröre Tarihi Darbe

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Teröre Tarihi Darbe

Teröre Tarihi Darbe

Diyarbakır'da terör örgütüyle bağlantılı bugüne kadar ki en büyük uyuşturucu operasyonu başlatıldı.

Diyarbakır'ın 3 ilçe ve 15 köyünde yaklaşık bin 700 personelin katılımıyla terör bağlantılı uyuşturucu operasyonu başlatıldığı bildirildi.

Vali Mustafa Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütünün finans kaynağı uyuşturucuya yönelik olarak ilde bugüne kadarki en büyük operasyonun başladığını belirterek, operasyonla terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmasının planlandığını kaydetti.

Diyarbakır'daki tüm güvenlik birimlerinin katılımıyla planlı bir şekilde yürütülen büyük operasyonun, bugün saat 04.00 sıralarında başladığını açıklayan Toprak, şu ifadelere yer verdi: ''Terör örgütünün finans kaynağı uyuşturucuya yönelik Lice, Hazro, Kocaköy ilçelerini kapsayan yaklaşık 300 hektarlık bir hedef alan üzerinde operasyon başladı. Operasyona, terörün etki ettiği alanda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde sağlanan güvenlik çemberinde, 31 jandarma özel harekat ve komando timi, 7 polis özel harekat timi, 17 geçici köy korucusu, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün başta narkotik ve kaçakçılık olmak üzere güvenlik, terör ve istihbarat birimlerinin görevlileri ve ilgili ilçe jandarma personelleri katıldı. Operasyonda toplam 55 tim, 2 jandarma Skorsky helikopteri, 2 polis Skorsky helikopteri, 10 jandarma kobra zırhlı aracı, 6 emniyet kobra zırhlı aracı ile diğer zırhlı araçlar yer alıyor.''

Haberin Tamamı İçin:

1.7 Milyar Liralık Uyuşturucu Ele Geçirildi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, iki gün süren dev uyuşturucu operasyonunda 7'si PKK terör örgütü yatakçısı olmak üzere toplam 32 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonda 1.7 milyar lira değerinde 3 milyon kökten fazla hintkeneviri ele geçirildiğini belirten Vali Toprak, operasyon sırasında güvenlik güçlerine yönelik iki saldırı gerçekleştirildiğini de söyledi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, geçtiğimiz gün hava destekli olarak düzenlenen uyuşturucu operasyonunu DHA muhabirine değerlendirdi. Bu operasyonun terör örgütünün uyuşturucu bağlantısını ortaya koymak adına önemli olduğunu ifade eden Vali Toprak şunları söyledi: "Dün 1700 kişinin katılımı ile dev bir uyuştururcu operasyonu yapıldı. Operasyon sonucunda 7'si milis 32 ilintili şahıs gözaltına alındı. 33 kişinin aranmasına devam ediliyor. Operasyonda önemli bir mali değeri olan uyuşturucu ele geçirildi. Toplam 1.7 milyar lira. Eski parayla 1.7 katrilyon lira. Bu çok önemli bir rakam. Bu operasyondaki amaç, bu uyuşturucu kaynağının terör örgütü PKK-KCK ile uyuşturucu arasındaki bağlantıyı ortaya koymaktı. Operasyonlarda terör örgütünce operasyon birliklerine yönelik biri ana cadde üzerinde olmak üzere iki saldırı gerçekleşti. Bir zırhlı aracımız hasar gördü. Uyuşturu operasyonu 12 köyde ve 50X30 kilometrekarelik bir alanda devam ederken Kabaktepe Köyü tarafından güvenlik güçlerimize taciz ateşi açıldı. Oraya da ayrıca müdahale edildi. 3 milyon kökü aşan hintkeneviri ele geçirildi. Bu yaklaşık 250 ton kubar, 125 ton toz esrara tekabül ediyor. Operasyonlarda ayrıca 790 kilo toz esrar ve 328 kilo da kubar esrar ele geçirildi."

PARA KANDİL'E

Terör örgütü finansmanının kesilmesiyle ilgili çabalara devam edeceklerini kaydeden Vali Toprak, "Terör örgütü eylemlerinin finansmanının kesilmesi noktasında gayretlerimizi sürdürüyoruz. Operasyon yaklaşık 3 bin dönümlük alanda yapıldı. Çok önemli bir operasyon oldu. Uyuşturucu tüm insanlığı zehirleyen bir madde. Bu alandan para kazananların kime ve nereye hitaben bu işlemi yaptıkları malum. Terör örgütü diğer suç unsurlarıyla birlikte bu konu üzerinden ciddi manada haraç alıyor. Kendinin yuvalandığı noktalarda uyuşturucuyu yasakladığını söyleyerek, kırsal ve kent arasındaki faaliyetlerinde milislik yapan, lojistik detek sağlayan kişilere bu fırsatı verip elde ettiği paraları Kandil'e gönderiyor veya buradaki terörizm faaliyetlerini finanse ediyor"diye konuştu.

UYUŞTURUCU İÇİN ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

Vali Toprak son zamanlarda bazı gerçeklerin de ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi: "Terör örgütü bazı operasyonlarda teröristlerinin öldüğünü ifade ediyor. Ama baktığımızda o teröristlerin aslında eylem veya mücadelede ölmedikleri ortaya çıkıyor. Örgütün uyuşturucu ve benzeri noktalarda işadamlarından esnaflardan zorla baskıyla aldıkları paraları kendisiyle ilintili teöristlerin kendi ailelerine aktardıkları için örgüt içi infaza tabi tutuldukları anlaşılıyor. Bununla ilgili örnekler ve bilgiler var. Burada terör örgütü için uyuşturucu gelirinin ne anlama geldiğini, örgütün uyuşturucuya özel önem verdiğini de görmek mümkün. Uyuşturucuyla mücadeleyi topyekün olarak veriyoruz. Uyuşturucunun ekim alanına ulaşımı engelleyecek mayın döşeme gibi sıkıntılı bir noktaya getiriyorlar. Her şartta mücadele etmek durumundayız."

KAVANOZDA GÖMÜLEN PARALAR

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeDiyarbakırLicePolisTerörUyuşturucu
Görüş Bildir