CHP'den ÖSYM Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

 > -

Sınav Sahteciliğinde Terör Örgütü Parmağı

Sınav Sahteciliğinde Terör Örgütü Parmağı

ÖSYM tarafından düzenlenen memurluk ve üniversite sınavlarına, sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütüne yönelik İzmir merkezli 8 ilde gerçekleştirilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, gelen bir ihbar üzerine yaklaşık 1 yıl süreyle sürdürdükleri araştırma ve takip sonrası, ÖSYM tarafından düzenlenen YGS ve KPSS gibi sınavlara adayların yerine sahte belgelerle başka kişilerin girmesini sağladıkları ileri sürülen terör örgütünün şehir yapılması KCK ile bağlantılı suç örgütüne yönelik operasyon başlattı.

İzmir merkezli 8 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, şebeke üyesi oldukları ileri sürülen 40'ı aşkın kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK ile bağlantılı olduğu suç örgütünün, üniversiteye giriş ya da kamu kuruluşlarına yerleştirme amacıyla yapılan sınavlara, kendilerine yakın kişilerin yerine sahte belgelerle başkalarının girmesini sağladıkları ve bu kişileri üniversite ya da kamu kuruluşuna yerleştirdikleri iddia edildi.

Haberin Tamamı İçin:

KPSS Soruları Sızdırıldı mı?

KPSS Soruları Sızdırıldı mı?

KPSS sorularının dağıtıldığına dair iddialar gündeme bomba gibi düştü. Dicle Haber Ajansı'nın haberine göre KPSS sorularının cemaate yakın dershanelere dağıltıldığı iddiaları ortada dolaşıyor.

İddiayla ilgili fotoğraflı kanıt bile mevcut. Normal şartlarda KPSS (veya herhangi bir ÖSYM sınavı) sorularını dışarı çıkartmak, veya fotoğrafının çekilebileceği bir aleti içeri sokmak yasak. Ancak bugün aynı sınava giren bir KD yazarının incelemesine göre fotoğraftaki sorular bugünkü sınavda sorulan sorular.

icle Haber Ajansı adlı bir ajans, saat 16:30 civarında sınav sorularının çalındığın iddia etti ve KPSS kitapçığının bazı sayfalarını yayımladı.

Ancak yayımlanan sayfalar sınav kitapçığının birebir görüntüsü değil. Zira sınav kitapçığı iki sütunlu ve her sütunda 2 veya 3 soru bulunuyor.

Çalındığı belirtilen ve başka da bir yorum yapılmayarak internete konan sayfalar medya galeri kısmında

KCK'ya KPSS Operasyonu

KCK'ya KPSS Operasyonu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş Operasyonu Ti'ye Aldı

Demirtaş Operasyonu Ti'ye Aldı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KPSS sorularının çalındığı iddiaları ile KCK ile bağlantılı olduğu ileri sürülen sınav çetesine ilişkin 40 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili Twitter'da "Cemaat, KPSS kepazeliğinde yakayı yine ele verince işi KCK'ye vurmuşlar anlaşılan" diye yazdı.

KPSS'de dün soruların çalındığı iddiaları ortaya atılırken, 8 ilde polis 'joker' olarak adlandırılan başarılı kişileri 10- 20 bin lira karşılığı sınava sokup terör örgütü sempatizanlarını devlet kadrolarına yerleştirmeyi amaçladığı ve KCK bağlantılı oldukları ileri sürülen çeteye yönelik operasyonda 40 kişiyi gözaltına aldı.

Haberin Tamamı İçin:

3 milyon liralık KPSS vurgunu

3 milyon liralık KPSS vurgunu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Sorular Çalındı’ İddiaları KCK Operasyonuna Misilleme!

'Sorular Çalındı’ İddiaları KCK Operasyonuna Misilleme!

ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir, önceki gün yapılan KPSS’de soruların çalındığı ididalarını VATAN’a yanıtladı: “Sınavdan bir gün önce KCK’ya KPSS ile ilgili operasyon yapıldı. Bu nedenle birileri, adayları ve kamuoyunu rahatsız etmek istiyor, itibar edilmesin... Gayet temiz bir sınav oldu...”

KPSS’de 2010 yılında soruların sızdırılmasının ve sınavın iptal edilmesinin ardından adaylar, önceki gün yeni bir iddiayla sarsıldı. KPSS’nin 2. oturumu devam ederken iki farklı kaynaktan sabah oturumunda sorulan sorular internete düştü. Beyaz Kalem Eğitim Derneği bünyesindeki Beyaz Kalem Yayınevi’nin sitesinde 60 soruluk Genel Kültür testinin 57 sorusu yayınlandı. Dicle Haber Ajansı da sabah oturumundaki Genel Yetenek testinin Türkçe testinin 4 sorusu ile öğleden sonra yapılan Eğitim Bilimleri Testi’nin 5 sorusunu yayınladı.

ÖSYM’de acil toplantı

KPSS’de 2010 yılında yaşanan skandalın ardından ÖSYM’nin başına geçen Prof. Ali Demir, KPSS’ye yönelik iddialara ilişkin suskunluğunu VATAN’a bozdu. Dün ÖSYM’de durum değerlendirme toplantısı yapan Prof. Demir, “Gayet temiz bir sınav, iddiaların hiçbirine itibar edilmesin. Adayları rahatsız etmek isteyenlerin çabalarına itibar edilmesin” dedi. Demir’in açıklamaları şöyle:

YAYINLANINCA GÖRECEKSİNİZ

İnternet sitelerinde yayınlanan sorular ile KPSS’deki sorular birebir aynı değil. Kelime farklılıkları var, değişiklikler çok açık. İmla hataları var. Bizim tespitimiz şu; adaylar kafalarında kalan soruları, çıkar çıkmaz bir kağıda yazdılar ve bunu dershaneye götürdüler. Yani zihinlerinde ne kaldıysa, bunu kağıda döktüler. Dershaneler böyle organizasyonlar yapıyor, adaylardan 1-2 soru ezberlemelerini istiyorlar. Zaten çarşamba günü sorular yayınlanınca göreceksiniz, birebir aynı olmadığını.

ÖSYM’Yİ KARALAMAK CAZİP

Soruları yayınlayan dershane de, zihinlerdeki sorular olduğunu itiraf edip, özür diledi. “Biz sınavdan sonra böyle böyle yaptık” diye açıklama yaptılar. ÖSYM’yi karalamak çok cazip. Sonuçta sınav herkesin hassas olduğu bir konu ve milyonlar takip ediyor. ÖSYM ile ilgili haberler de hemen yayılıyor.

SINAV DEVAM EDERKEN YAYINLANMADI

Herkesin yanlış algıladığı bir şey var. “Sınav devam ederken sorular yayınlandı” algısı var. Halbuki durum böyle değil. İlk oturum, yani Genel Kültür ve Genel Yetenek Tesi sabah yapıldı. 2 saatlik bu sınav saat 11:30’da bitti. Sorular ise 16:00 gibi yayınlandı. Arada 5 saat var. Ancak ikinci oturum olan Eğitim Bilimleri Testi sırasında bu sorular yayınlandığı için, tüm sorular sınav devam ederken yayınlandı algısı oluştu.

ANALİZLERİ YAPIYORUZ

Tüm iddialar, büyük bir titizlikle incelendi, inceleniyor. Olayla ilgili inceleme ve analizlerimiz de sürüyor. 57 soru yayınlandı, ancak 60 sorudan 57’si değil, 120 sorudan 57’si yayınlandı aslında. Ancak o kadarını akıllarında tutabilmişler. İçim bu olayda rahat, çünkü gerçekten bir sızma söz konusu değil. Temiz bir sınav bu.

Haberin Tamamı İçin:

KPSS'de 'Kopya' Tartışmalarına Meclis El Koydu

KPSS'de 'Kopya' Tartışmalarına Meclis El Koydu

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, 7-8 Temmuz'da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya çekildiğine dair herhangi bir bulgu olup olmadığını sordu.

Kaplan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, sınavda kopya çekilip çekilmediğine dair bir soruşturma yürütülüp yürütülmeyeceğini öğrenmek istedi. Sınav girişindeki uygulamalara ilişkin de sorular yönelten Kaplan, “Sınav giriş koşullarının değiştirilmesiyle ilgili bir çalışma var mıdır?” dedi.

Kaplan, ayrıca, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 'ın yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi verdi. Önergelerinde, Güven Han'ın askerlik görevindeyken intihar ettiği, Cüneyt Erdek'in de “şakadan dolayı vurularak öldüğü” bilgisinin ailelerine verildiğini aktaran Kaplan, şu soruları yöneltti:

Haberin Tamamı İçin:

Kopyanın belgesi

Kopyanın belgesi

Bir parkta üzerinde cevap anahtarı olan kâğıt parçasının bulunması "KPSS soruları sızdırıldı" iddialarını destekledi.

Ankara’da bir parkta, bir adaya ait sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalara ayrılmış bir kâğıtta, tarih, Türkçe, vatandaşlık ve coğrafya soruları ve yanıtları bulundu. Not kâğıdında yer alan soru ve yanıtların, Beyaz Kalem Yayıncılık ve Dicle Haber Ajansı’nın yayımladığı KPSS soruları ile büyük oranda örtüşmesi dikkat çekti.

Merkezi Ankara’da bulunan Beyaz Kalem Yayınları tarafından hazırlanan deneme sınavında, KPSS’de yer alan genel kültür sorularının olduğu öne sürülmüştü. Yayınevi ise “Sınav bittikten sonra sınav sorularını bir an önce tamamlayıp sitelerinde hemen yayımlamak için çaba sarf ettiklerini, sorulardan 57 adedini toparlayabildiklerini ve bunu internet sitelerindeki hazır deneme sınavı yazılımına yüklediklerini, hazır yazılım nedeniyle de yayımlanan PDF dokümanın alt tarafında ‘Deneme Sınav 2’ ibaresi çıktığı” açıklamasını yapmıştı.

Bir aday ise, aynı günün akşam saatlerinde Ankara Demetevler’de bulunan bir parkta, bankın altına, Eğitim Bilimleri ve Yabancı Dil Sınavı’na giren başka bir adayın sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalar halinde kâğıtlar buldu. Matematik ve İngilizce sorularının ve yanıtlarının bulunduğu kâğıtları, konuları bilmediği için birleştiremediğini söyleyen aday; tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Türkçe sorularının ve yanıtlarının yazılı olduğu kâğıt parçalarını birleştirebildi. Soruların içinde geçen anımsatıcı ifadelerin yer aldığı kâğıtta, yanıtlar olduğu tahmin edilen ifadelerin yeşil kalemle yuvarlak içine alınmış olması dikkat çekti. Kâğıtta yazan soru ve yanıtlar ile Dicle Haber Ajansı ve Beyaz Kalem Yayınları tarafından paylaşılan sorular karşılaştırıldığında büyük oranda benzerliğin olduğu ortaya çıktı.

Parkta bulunan kâğıtta not alınmış, 20 tarih, 13 coğrafya, 10 vatandaşlık ve 30 Türkçe sorusu bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Hayatımın hesabını kim verecek?'

'Hayatımın hesabını kim verecek?'

KPSS’de kopya iddiaları ile ilgili bir okurumuzun gazetemize gönderdiği mektuptaki sorusu bütün KPSS mağdurlarının ortak duygusunu yansıtır nitelikte.

ARTIK CANIMA TAK ETTİ

Canına tak ettiği için gazetemize mektup yazdığını belirten Seçkin Mutlu adlı okurumuz “Ben hayatımın en güzel yıllarını KPSS denen bu merete vermek zorunda mıyım?” diye soruyor. 2010 ve 2012 yıllarında KPSS’deki kopya nedeniyle hayatının 4 yılınının heba olduğunu söyleyen 31 yaşındaki Mutlu soruyor: “Hayatımın hesabını kim verecek?” Kendisi gibi 2 milyon insanın olduğunu söyleyen Mutlu “Lisans mezunu olup inşaatlarda çalışan, bütün umudunu KPSS’ye bağlayan insanların sorununu kim biliyor?”

ÖSYM KİMSEYİ İKNA EDEMEDİ

KPSS’deki kopya iddialarına ilişkin ÖSYM’nin yaptığı açıklama da tatmin edici olmadı. Sınava girenlerin sosyal medyadaki tepkileri, kopya olup olmadığı bir yana ÖSYM’ye olan güvensizliği gösteriyor. Tartışmanın odağındaki kurumlardan biri olan ve soruları sınav saatinde internet sitesinde yayınlayan Beyaz Kalem Dershanesinin “Soruları öğrencilerimiz aklında tuttu” şeklindeki açıklaması da yine inandırıcı bulunmadı.

KPSS’DEKİ İDDİALAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTENDİ

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, KPSS’deki kopya ve benzeri iddiaların araştırılması, varsa sorumluları himaye edenlerin tespit edilmesi ve kopya, sızdırma gibi olayların önüne geçmek için gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HAYATIMIN HESABINI KİM VERECEK?

Artık canıma tak etti. Lütfen bu olaya eğilin artık, ben hayatım en güzel yıllarını KPSS denen bu merete vermek zorunda mıyım? 2010 KPSS’ye 1 yıl hazırlandım sonuç ne oldu? Kopya çekildi, eğitim bilimleri iptal edildi genel yetenek sınavı iptal edilmedi. Neyse dedik, geri zekalı okumuş cahiller (affınıza sığınıyorum) genel yetenekte kopya çekmemiştir (imkansız) dedik 2 yılımızı heba ettik sonuç ne oldu? 2012 KPSS ve yine aynı trajedi 2 gündür uyku tutmuyor. Yaşım 31. İşsizim geleceğim belli değil. Bir 2 yılımı daha bu kopya sebebiyle attım, etti 4 yıl. 2014 KPSS’ye hazırlan etti 6 yıl. Yine tarih tekerrür ederse ne olacak bu böyle gidecek mi? Lütfen bize yardım edin. Hayatımın hesabını kim verecek? Benim gibi 2 milyon insan var, sadece lisans mezunu olup gidip inşaatta amelelik eden. Parasını emeğini sırf bir lokma ekmek için tüm umudunu dershaneye bağlayan insanın sorununu kim biliyor ? Veya ben niye okudum ? Gelecekte çocuğum olursa neden okutayım? Bu soruları kendinize sormanızı istiyorum siz gazetecisiniz toplumu aydınlatmanız lazım ve buna mecbursunuz çünkü aydın kesimsiniz. Elimizde delil olmasa bile bu 2012 KPSS’de kopya çekildi bunu herkes biliyor ve hissediyor Lütfen bunu gündemden düşürmeyin bunu ben kendi adıma yapmak zorundayım mecburum. Siz bizi düşünmeyebilirsiniz belki biz bir hiç olabiliriz ama sizin de çevreniz bu olaya bir gün maruz kalacaktır belki de kalmıştır... Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Seçkin Mutlu

KPSS’ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTENDİ

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, KPSS’deki kopya ve benzeri iddiaların araştırılması, varsa sorumluları himaye edenlerin tespit edilmesi ve kopya, sızdırma gibi olayların önüne geçmek için gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Araştırma önergesinin gerekçesinde 7 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) ÖSYM’nin açıklamalarına göre 987 bin 352 kişinin katıldığı, sınav sırasında ve sonrasında KPSS sorularının sosyal medyada ve web sitelerinde görülmesi sonucu başta sınava giren kişiler olmak üzere kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandığı belirtildi. Gerekçede, şu ifadeler yer aldı: “Daha önce yapılan bazı sınavlardaki kopya ve şifre skandalları da eklenince insanların şüphesi giderek artmıştır.
Sosyal medya ortamında ve web sitelerinde yer alan çözümsüz sorularla birlikte çözümlü bir sorunun ÖSYM kitapçığından çekilmiş fotoğrafının bizzat İnternet ortamına ulaşmış olması ise kopya şüphelerini bir kat daha artırmıştır. Bazı iddialara göre ise sınav başlamadan önce, saat 06.18 itibariyle KPSS sorularının bir kısmı İnternet ortamında servis edilmeye başlanmıştır. ÖSYM tarafından kamuoyuna açıklanmayan soruların daha sonra diğer kısımlarının da çeşitli web sitelerinde ve sosyal medya ortamlarında dolaşmaya başlamış olması 2012 KPSS’nin üzerindeki şaibeleri artırmış ve kopya soruların önceden sızdırılmış olma ihtimallerini güçlendirmiştir.” (ANKARA)

PARKA ATILMIŞ KAĞIT PARÇASINDA KPSS SORULARI!

Ankara’da bir parkta, bir adaya ait sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalara ayrılmış bir kâğıtta, Tarih, Türkçe, Vatandaşlık, Coğrafya soruları ve yanıtları bulundu. Not kâğıdında yer alan soru ve yanıtların, Beyaz Kalem Yayıncılık ve Dicle Haber Ajansı’nın yayımladığı KPSS soruları ile büyük oranda örtüşmesi dikkat çekti.

Sinan Tartanoğlu'nun Cumhuriyet'teki haberine göre; merkezi Ankara’da bulunan Beyaz Kalem Yayınları tarafından hazırlanan deneme sınavında, KPSS’de yer alan genel kültür sorularının olduğu öne sürülmüştü. Yayınevi ise “Sınav bittikten sonra sınav sorularını bir an önce tamamlayıp sitelerinde hemen yayımlamak için çaba sarf ettiklerini, sorulardan 57 adedini toparlayabildiklerini ve bunu internet sitelerindeki hazır deneme sınavı yazılımına yüklediklerini, hazır yazılım nedeniyle de yayımlanan PDF dokümanın alt tarafında ‘Deneme Sınav 2’ ibaresi çıktığı” açıklamasını yapmıştı.

Bir aday ise, aynı günün akşam saatlerinde Ankara Demetevler’de bulunan bir parkta, bankın altına, Eğitim Bilimleri ve Yabancı Dil Sınavı’na giren başka bir adayın sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalar halinde kâğıtlar buldu. Matematik ve İngilizce sorularının ve yanıtlarının bulunduğu kâğıtları, konuları bilmediği için birleştiremediğini söyleyen aday; tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Türkçe sorularının ve yanıtlarının yazılı olduğu kâğıt parçalarını birleştirebildi. Soruların içinde geçen anımsatıcı ifadelerin yer aldığı kâğıtta, yanıtlar olduğu tahmin edilen ifadelerin yeşil kalemle yuvarlak içine alınmış olması dikkat çekti. Kâğıtta yazan soru ve yanıtlar ile Dicle Haber Ajansı ve Beyaz Kalem Yayınları tarafından paylaşılan sorular karşılaştırıldığında büyük oranda benzerliğin olduğu ortaya çıktı.

Parkta bulunan kâğıtta not alınmış, 20 tarih, 13 coğrafya, 10 vatandaşlık ve 30 Türkçe sorusu bulunuyor.

Parkta sınav giriş belgesi bulunan adayın, küçük parçalara ayrılmış kâğıdı, sınav salonuna sokup sokmadığı ise bilinmiyor. Kurallara göre, adaylar sınav salonuna hiçbir şey sokamadığı gibi, sınav sırasında soruları ve verdikleri yanıtları not olarak da dışarı çıkaramıyor. (HABER MERKEZİ)

ÖSYM KİMSEYİ İKNA EDEMEDİ

Öğretmenlik ve kamudaki B grubu kadrolar için gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soru ve cevaplarının sınav öncesi dağıtıldığı yönündeki iddialara ilişkin sosyal medyadaki yorumcular duruma isyan etti.
Yorumcuların çoğunluğu, soruların cemaat tarafından dağıtıldığını belirtirken, “KCK çetesi soruları çaldı” şeklindeki haberlerin ise bir inandırıcılığının olmadığına vurgu yapıp, cemaatin kendini aklamak için böyle bir haber çıkardığına dikkat çekildi. Yorumcular, soruların bu şekilde sınavdan önce dağıtılmasına sert tepki göstererek, soruları dağıtanlara haklarını helal etmediklerini söyledi. Beyaz Kalem Dershanesinin “Soruları öğrencilerimiz aklında tuttu” şeklindeki açıklamalarına ise, pek itibar edilmediği dikkat çekerken, ÖSYM’nin açıklaması ise yorumcular tarafından “tiye” alındı.

SINAV MAĞDURLARI ÖRGÜTLENDİ

Sınava girenlerin yorumlarında ise yıllardır sınava çalıştıklarını ve haklarının yenildiğine dikkat çekilirken, öğrencilerin genel görüşü ise sınavın iptal edilmesi ve bu konuda mücadele edilmesi vurgusu oldu. Cemaatin daha önce ise polisliğe giriş sınavındaki soruları dağıttığına dikkat çeken yorumcular, ayrıca kitapçıkta güncel soruların olmamasının nedeni ise, güncel soruların daha sonra hazırlanması olarak gösterildi. Bir yorum ise her şeyi özetler durumda: “İşte bal gibi çalınmış.” Ayrıca soruların çalınmasının mağduru olan kişiler ise “2012 KPSS Rezaleti” diye kurdukları grupta örgütleniyorlar.

SOSYAL MEDYADAKİ YORUMLARIN BAZILARI

 • O ajanslar doğru söylüyor. Sorular önceden dağıtılmış ve deneme sınavlarında kullanılmış. Kimse bu kadar uzun soruları hafızasında tutamaz.

  • 2010’da sorular çalındı, 2011’de herkese ayrı kitapçık bastılar bu daha da işlerine geldi çünkü özel şifre oluşturdular kişiye özel, ben bu yıl daha organize bir şey bekliyordum. Direk bazı kişilere işaretlenmiş hazır kitapçık filan ama 2010’a geri döndük.

  • Soruların profesyonel bir merkezde hazırlanmadığı soruların kalitesizliğinden belliydi. Sorular aynı o yayıncılığın deneme sınavı sorularıyla. Arkadaşlar bir şeyler yapmalıyız.

  • Arkadaşlar lütfen bu defa farklı olsun bu defa sonuna kadar mücadele edelim, hakkimizi arayalım. Dilekçeler gönderelim, toplanalım sesimizi duyuralım ama bir şeyler yapalım ayların emeğini bir hiçe saymak ne demek hiç mi Allah korkusu yok bunlarda resmen dalga geçiyor aptal yerine koyuyorlar bizi. Lütfen sınav iptal edilene kadar hakkımızı alana kadar sonuna kadar mücadele verelim.

  • Allah aşkına şunlara inanmayın artık. tek bir gerçek var, o da bizim gördüğümüz gerçek!!! Türkiye’de ne doğru dürüst oluyor ki! Sorular gayet net bir şekilde yayınlanmış ve paylaşılmış işte daha ne bekliyorsunuz! Bu kadar kör ve sağır olmayın artık! Uyan Türkiyeeeeeeeee! Bugün sana değilse yarın çoluğunun çocuğunun başına gelecek! Yıllardır bu böyle!

  • Evet polis akademisi sınavlarında fetocu polislere de soruları PKK verdi demi?

  • Yani bu mudur PKK yandaşı işi. Bence bu işin arkasında başka şeyler var. Soruları birebir kim ezberlemiş yahuu. Noktası virgülü aynı. Bir de KPSS’de Türkçe bölümü yer almıyormuş bu mu dayanağınız. Komedi gibi. Hakkımı helal etmiyorum 1 yıldır çalıştım bu sınava. Lanet olsun emek hırsızlarına bir buna kalmıştınız.

  • Evet sorulara baktım noktası virgülüne kadar aynı ya hadi sınavdan sonra derledin topladın diyelim arkadaşım noktası virgülüne soruların yerlerine kadar toparladın soruları ben sınavdan çıktım netten yorumlara bakarken bile soruları hatırlayamadım böyle bir sorumu vardı dedim sen nasıl noktası virgülü soruların yerlerine şıklarına kadar toparladın soruları
   *Geçen sınavda 100 tam puan alan çok olunca her şey ortaya çıkmıştı şimdi 57 soru üzerini siz tamamlayın işiniz garanti olsun oh ne şiş yanar ne kebap (:

  • Arkadaşlar artık bu hükümete de yeter 2 seçimdir oy veriyorum yazıklar olsun haram olsun böyle basiretsiz eğitimciler politikacılara. M.F.G yi ABD’den çağıracağına ülkendekilerle ilgilen yeter artık. Haktır bu camide kuran okuyorsun ama haktan haberin var mı sayın baş vekil? *Benim aldığım duyumlara göre polislik sınavının soruları cemaat evlerine liste şeklinde dağıtılıyormuş KPSS, ALES ve diğerleri de niye bu şekilde olmasın?

Evrensel / DİHA

Haberin Tamamı İçin:

Penguen'in kapağında şimdi de KPSS var...

Penguen'in kapağında şimdi de KPSS var...

Haftalık yayınlanan Penguen Dergisi bu hafta kapağına KPSS'yi alarak, sınavdan sonra ortaya atılan iddalara espirili bir dille yaklaşıyor.

Kapak medya galeride...

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de KPSS protestosu

Taksim'de KPSS protestosu

KPSS sonrası bir yayınevinin bazı soruları internet sitesinde yayınlamasıyla ortaya atılan kopya iddiaları bir gençlerin tepkisine yol açtı.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Sosyal medya aracılığı ile bir araya gelerek Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda 12.00’de basın açıklaması yapan topluluk, sınavda çıkan soruların birileri tarafından çalındığını ve belli bir kesime servis ettirildiğini iddia etti. Alkışlı protesto yapan grup ‘Ali Demir istifa’ diye slogan attı.

KPSS’ye giren gençlerden Şilan Sağnıç’ın okuduğu basın açıklamasında,

"Bizler yıllardır okumamızın karşılığını alabilmek, insan onuruna yakışır şekilde hayatımızı devam ettirmek için gece-gündüz KPSS’ye çalıştık. Tek isteğimiz hayatımızı idame ettirebilmek için devlet gölgesinde bir iş sahibi olabilmekti. Sınav günü ÖSYM’nin belirlediği sınav yerlerine gittik Üstümüz başımız arandı, kredi kartlarımızdan, saç tokamıza kadar her türlü madde alındı. Güvenliktir diye ses çıkarmadık. Ancak sınav anında çekilen fotoğraflar bize telefon ve kameraların içeri alındığını ve bu sınavın güvenilirliğinin kalmadığını göstermektedir. 2010’dan farklı olacak diye düşünürken, durum 2010 yılını bile geçti. Nereden bilebilirdik ki, biz daha sınava girmeden soruların internette dolaşacağını. 7 Temmuz 2012’de düzenlenen KPSS sırasında sınav sorularının bazı internet sitelerinde yayımlanmış, soruların sızdırıldığına dair kuvvetli şüphe uyanmıştır" dedi.

Soruların sızdırıldığı iddialarının asılsız olduğu yönünde açıklamalara da değinen Şilan Sağnıç, "Bu kadar kısa sürede hangi heyet tarafından nasıl bir inceleme yapılmıştır. Bu heyet ne zaman oluşturulmuştur. Yapılan inceleme nedir? ÖSYM’nin incelemeleri hükümet bilgisi dahilinde mi olmuştur. Yapılan jet açıklama akıllara bu soruları getirmektedir. 57 soruyu ezberleyen ve ÖSYM’den önce telif haklarına rağmen soruları yayımlayan süper beyinler, kalan üç güncel soruyu nasıl oldu da ezberleyemedi. Yarım sayfalık parağraf soruları nasıl oldu da ezberlenebildi. Grafik ve harita soruları nasıl oldu da birebir aynı oldu. Sınava dair bu kopyalar ve söz konusu yayınevi hakkında inceleme başlatıldı mı? Yasal süreç ne durumda. Bunlar bilinmeden nasıl ve neyi kanıt göstererek şaibe yoktur denilmektedir. 7 Temmuz 2012 tarihinde yapılan 2 oturumun da iptal edilmesini istiyoruz. Kamuoyunu bu bağlamda göreve davet ediyoruz. Yarınlarımızı çalanlar cezalandırılmalı ve ilgili sınav bir an önce iptal edilmelidir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Sorular Çalındıysa Gereğini Yaparız'

'Sorular Çalındıysa Gereğini Yaparız'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

KPSS sınavları iptal mi olacak?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin “Sınavın iptali hiç hoş olmayan bir konu. Ama şu var, somut veriler olduğunda bunları kimlerin kullandığını tespit edebiliriz, kimlerin kullandığını tespit ettiğimizde onların sınavlarını iptal ederiz ama genel olarak sınavı iptal edecek bir durumun olduğuna ben ihtimal veremiyorum, çünkü şimdiye kadarki analizlerimiz bunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yaptıkları analizlerde bu sınavda bir haksızlık olduğu yolunda bir bulgunun söz konusu olmadığını belirterek, “O nedenle adaylarımızın içlerinin rahat olmasını istiyoruz ve bu tür asılsız iddialara çok da değer vermemelerini, özellikle bizim internet sayfamızdan yapacağımız duyurulara önem vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin, “Tüm Ankara'nın cumartesi sabah ve cumartesi öğleden sonra oturumlarının analizlerini yaptık, cevap kağıtlarını okuduk. Bu analizler bize şunu gösteriyor, geçtiğimiz yıllarla mukayese ettiğimiz zaman burada olağan dışı bir durum söz konusu değil” dedi.

Demir, gelen bütün evrakı analiz edeceklerini, inceleyeceklerini belirterek, “Bu bilgileri kamuoyuyla zaman zaman paylaşacağız” diye konuştu.

Ali Demir, geçen hafta sonu yapılan KPSS ile ilgili iddialara yönelik AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

ÖSYM'nin yoğun bir sınav maratonu içinde olduğunu, Lisans Yerleştirme Sınavı'na iki milyona yakın adayın girdiğini ve bu adayların evraklarının okunduğunu söyledi.

ÖSYS kılavuzunun da internet sitesinde yayımlandığını anımsatan Demir, adayların kontenjanları görebileceğini, ciddi sayıda kontenjan artışının söz konusu olduğunu belirtti.

Demir, “Bu hafta sonu aynı güvenlik çerçevesi içerisinde, aynı güvenlik tedbirleri içerisinde hatta bir miktar daha güvenlik tedbirlerini artırarak 7-8 Temmuz tarihlerinde KPSS lisans sınavını gerçekleştirdik. Türkiye'de özellikle kamuda görev almak isteyen vatandaşlarımızın çok rağbet ettikleri ve buradan alacakları puanlarla kamuda memur ya da öğretmen olacakları bir sınav, o yüzden çok kritik, çok değerli bir sınavımız” diye konuştu.

KPSS'nin cumartesi günü sabah oturumunda genel yetenek, genel kültür sorularına yer verildiğini anımsatan Demir, bu oturuma 980 binden fazla adayın katıldığını söyledi. Öğleden sonra yapılan eğitim bilimleri sınavına ise 300 bine yakın adayın girdiğini ifade eden Demir, pazar günü yapılan sınavlarla birlikte toplam 1 milyon 500 bin kadar adayın sınava alındığını kaydetti.

Demir, “Biz gerek sınav öncesinde, gerek sınav evrakımızın nakliyesi esnasında, gerek sınavların yapıldığı binalardaki güvenlik tedbirlerimiz olarak, gerekse sınav sonrasında evrakın dönüşündeki güvenlik tedbirlerimiz olarak büyük bir dikkat ve özen içerisinde bu sınavları gerçekleştirdik” diye konuştu.

Emniyet güçlerinin yaptığı operasyona da değinen Demir, şöyle devam etti:

“Çok uzun yıllardır, aylardır takip ettikleri bir operasyonu tamamladı ve bu da kamuoyuna yansıdı. Biz cumartesi günü görevimizin başında sınavı takip ederken bildiğiniz gibi öğleden sonra sınav devam ederken bir iddiayla karşılaştık. Bu iddiayı hemen inceledik. 'Acaba bunlar ne kadar gerçek, ne kadar bizim sorularımızı yansıtan sorular' diye çok detaylı bir inceleme yaptık ve gördük ki bunlar bir kısmı sınava giren adayların zihinlerinde kalanlardan derlenmiş sorular. Bir kısmı ise bizim tahminlerimize göre sınavımıza giren adayların kontrol dışında veya bizim müsaade etmememize rağmen yanlarında ya parça parça ya da bir bütün olarak götürdükleri kitapçıklarda yer alan sorular olduğunu görüyoruz. Ancak bunların yeniden yazıldıklarını görüyoruz, çünkü yazım hatalarından, cevap seçeneklerinin sıralanmasından bunu görüyoruz.”

"Ankara'da analiz yaptık”

Bazı sınav sorularının internet sitelerinde yayınlandığı saatlere ilişkin de açıklama yapan Demir, “Saatlere baktığımız zaman, biz öğleden sonra sınavımızı 14.30 itibarıyla başlattık. Bu iddianın ilk internete düşüş saatine baktığımız zaman yaklaşık 16.00 gibidir, sınavın büyük bir bölümü tamamlandıktan sonra. Arkasından diğer iddialar da saat 17.30'da veya 22.30'da internete düştü. Bizim düşündüğümüz bunların sınavdan sonra bir gayretle hazırlanmış ve basına verilmiş nüshalar olduğu” dedi.

Soruların yayınlanması olayını ciddiye aldıklarını ifade eden Demir, “Yakın olduğu ve Ankara'da bulunduğumuz için tüm Ankara'nın cumartesi sabah ve cumartesi öğleden sonra oturumlarının analizlerini yaptık, cevap kağıtlarını okuduk. Bu analizler bize şunu gösteriyor, geçtiğimiz yıllarla mukayese ettiğimiz zaman burada olağan dışı bir durum söz konusu değil. Doğru sayılarında olağanüstü bir artış, ortalamalarda olağanüstü bir artış diye bir şey söz konusu değil. Geçtiğimiz yıllarla mukayese ettiğimiz zaman hatta geçtiğimiz yıllardan bir-iki puan düşük olduklarını görüyoruz. Bu da bizim içimizi rahatlatıyor.”

Sınav esnasında veya sınavın büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra salondan çıkan olası bir sorunun cevap kağıtlarına yansıması diye bir şeyin söz konusu olmadığını düşündüklerini ifade eden Demir, analizlerinin devam ettiğini bildirdi. Demir, “Gelen bütün evrakı analiz edeceğiz, inceleceğiz. Bu bilgileri kamuoyuyla zaman zaman paylaşacağız” dedi.

Demir, “Emniyet Genel Müdürlüğünden bize gelen bilgiler doğrultusunda, şunu onlar da büyük bir memnuniyetle ifade ediyorlar. Özellikle göreve geldikten sonda gerçekleştirdiğimiz her adaya farklı soru kitapçığı gündeme gelip uygulamaya başladıktan sonra pek çok kopya çekme yolu kapanmış vaziyette. Bu nedenle tek bir yol, başkası yerine bir başkasının sokulması. Bu yönde duyumlar aldıklarını, bu yönde çalışmaları olduklarını bize ilettiler. Bizden de yardımcı olmamızı istediler. Biz de bu tür usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların giderilmesi için birlikte çalıştık” diye konuştu.

"Bazı grupların hoşuna gitmemiş olabilir”

ÖSYM'de göreve geldikten sonra pek çok oyunu bozduklarını belirten Demir, her adaya farklı soru kitapçığıyla çok ciddi bir değişiklik oluşturduklarını, sınavların kötüye kullanımını ciddi anlamda engellediklerini vurguladı. Demir, “Bu, bazı kısımların, bazı grupların hoşuna gitmemiş olabilir ve bunun karşılığı olarak da böyle bir operasyon düzenlemiş olabilirler” dedi.

“Sızdırılan sınav sorularının sınavdan bir gün önce Google'da arandığı” iddialarını da değerlendiren Demir, şunları kaydetti:

“O iddiayı inceledim. Google searchin trendlerini belirleyen imkanı bunlar günlük rakam olarak veriyor. 6 Temmuz'da herhangi bir araştırma, sorgulama yok. 7 Temmuz'da iki katı, üç katı sorgulama söz konusu. Bu hangi saatte gerçekleşti? Biz şuna inanıyoruz, detaylara bakılınca, ancak bu görülebilecektir. Sınavdan çıkan adaylarımız gerek cep telefonlarından gerek internet cafeden bunu sorgulamış olabilir. Bundan daha doğal bir şey yoktur. Bunların sınav öncesi sorgulanmış gibi gösterilmesini doğru bulmuyorum. Bu sınav sonrası adayların meraklarını gidermek için yaptıkları bir eylem.”

Sınav sorularının ÖSYM'nin telif hakları kapsamında olan eserler olduğunu belirten Demir, bunu açıkça belirttiklerini, ÖSYM'nin izni olmadan, telif hakkı bedeli ödenmeden herhangi bir yerde yayınlanamayacağının söylendiğini kaydetti.

Demir, “Bu nedenle o söz konusu dershanenin organize ettiği aday grubu ile soruları yayınlaması telif haklarına aykırı. Ama o dershane özür de diledi, geri de çekti. Biz bunu takip edeceğiz. İzinsiz bu tip yayınlamaların yasak olduğunu vurgulayacağız ve yasal işlem ne gerekiyorsa onu da yapacağız” dedi.

Soru, sınav uygulama ve dağıtım süreci gözden geçirildiğinde bütün aşamaların çok sıkı kontrol altında olduğunu belirten Demir, şöyle devam etti:

“Soruları hazırlayan, denetleyen akademisyen arkadaşlarımız sadece kendi alanlarındaki birkaç soruyu denetliyorlar, bunları da çok önceden soru havuzumuza atmış oluyorlar. Soruların tamamını birlikte gören sadece matbaada çalışan ve kapalı bölümde bulunan arkadaşlarımız. Matbaadaki kapalı dönemde bizim önem verdiğimiz, 24 saatini hem gözlemcilerle, hem emniyet güçleriyle hem de kameralarla izlediğimiz asla içeriden dışarıya bir şeyin çıkmasına müsaade etmediğimiz bir ortam.

Haberin Tamamı İçin:

ÖSYM Başkanı'ndan "KPSS'de Kopya İddiaları"na Cevap

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin, ''Şu anda bu iddiaların gerçek olduğunu düşünmüyoruz. Bunu gösteren herhangi bir kanıt, herhangi bir şeyimiz yok. Eğer bu yönde bir bulgu ortaya çıkarsa mutlaka değerlendiririz ve gereğini yaparız'' dedi.
Ali Demir, ''Sınavın iptali hiç hoş olmayan bir konu. Ama şu var, somut veriler olduğunda bunları kimlerin kullandığını tespit edebiliriz, kimlerin kullandığını tespit ettiğimizde onların sınavlarını iptal ederiz ama genel olarak sınavı iptal edecek bir durumun olduğuna ben ihtimal veremiyorum, çünkü şimdiye kadarki analizlerimiz bunu gösteriyor'' ifadesini kullandı.
Analizlerde bu sınavda haksızlık olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığını vurgulayan Demir, "adaylarımızın içlerinin rahat olmasını istiyoruz ve bu tür asılsız iddialara çok da değer vermemelerini, özellikle bizim internet sayfamızdan yapacağımız duyurulara önem vermelerini istiyoruz'' diye konuştu.

Protesto Edildi
Tüm bu iddiaların ardından, Ankara ve İzmir'de bir grup öğrenci, sınavın iptali için savcılığa başvurdu.
KPSS sınavında soruların sızdırıldığı ve kopya çekildiği iddialarının ardından internet ortamında toplanan bir grup memur adayı, Ankara Güvenpark'ta basın açıklaması yaptı.
Grup, ÖSYM'nin kısa süre içerisinde yaptığı kopya yok açıklamalarını protesto etti ve basın açıklaması yaptı.
Memur adayları daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, KPSS'nin iptal edilmesi için suç duyurusunda bulundu.
Kopya iddiaları İzmir'de de protesto edildi.
İzmir adliyesinde buluşan memur adayları, KPSS'nin iptali ve sorumluların bulunması talebiyle savcılığa başvurdu.

Haberin Tamamı İçin:

KPSS Skandalında İlginç İddia

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "KPSS sorularını yayımlayan Beyaz Kalem Yay. Ltd. Şti. yönetiminde Deniz Feneri'nin Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca'nın bulunması ilginizi çeker mi" diye yazdı.

CHP'li Özel, kendi twitter hesabında hafta sonu KPSS öncesi, soru kitapçığındaki bir çok sorunun yayınlandığını iddia ettiği 'beyazkalem.com.tr' internet sitesinin yönetim kurulu üyesinin Deniz Feneri'nin Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca olduğunu ifade etti.

2010 yılındaki KPSS skandalının faillerinin hala bulunmadığını hatırlatan Özgür Özel, "Daha 2010 yılında yaşananlar, sınavda yaşanan skandaldan sonra iptal edilmesi, tam not alan birçok öğrencinin sınava girmemesi konularının soruşturulmaması gündemdeyken, yine KPPS'ye hazırlanan öğrencilerin korktukları başına geldi. Sınavla ilgili bir çok iddia ortaya çıktı" dedi.

Özel, toka, ev anahtarı gibi bir çok eşyanın alınmadığı KPSS'nin hafta sonu düzenlenen sınavında soruların sosyal paylaşım sitesinde yayınlandığını kaydederek şunları söyledi: "Twitter'da ve Facebook'ta sınav sorularından fotoğraflar yayınlanıyordu. Yüksek çözünürlükte çekilmiş sınav soruları kitapçığı sanal alemde gezmeye başladı. Hemen ardından da 'beyazkalem.com.tr' diye bir yayın evinin web sitesinde sınavın 60 sorusundan 57 tanesi deneme sınavı diye yayınlandı. Daha sonra bu siteye hemen erişim kaldırıldı. Sınavdan sonra, akşam saatlerinde bu sefer Ankara'da kitapçıklar bulundu. Hatta sınavda soruların cevaplarını çağrıştıran hatırlatıcı notlar parklarda, bahçelerde bulundu."

"İlginç sonuçlar"

KPSS sorularını deneme sınavı olarak yayınlayan 'beyazkalem.com.tr' hakkında araştırma yaptığını ve ilginç sonuçlar ortaya çıkardığına değinen Özel, "Bu konuyla ilgili pazar günü 'beyazkalem.com.tr' kimdir, nedir bakarken, internetten ticaret sicil gazetesine girdim. Herkesin ulaşabileceği bir sitedir bu. Bu ticaret sicil gazetesinde 8 tane yöneticisi olduğunu, bu yöneticilerden birinin de Mevlüt Koca olduğunu gördüm. Deniz Feneri dosyasını dikkatle tetkik ettiğimde orada karşıma çıkan isimlerden bir tanesi de Mevlüt Koca'ydı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

KPSS'de 'Öğrenilmiş Çaresizlik'

Sınav şaibesi güveni bitiriyor. Bir KPSS mağduru: "2010'da kopyacılara dokunulmadı. Tepki veriyorsun, bir şey olmuyor. Adaletsizliğe alışıyorsun. Öğrenilmiş çaresizlik bizimkisi."

1 milyon kişinin girdiği KPSS ’de soruların sızdırıldığı iddiasına yönelik ÖSYM ’nin yaptığı açıklamalar sınava girenleri tatmin etmedi. Google search’te yapılan analizde, sınavdan bir gün önce cevapları oluşturan kelimelerin aramalarında şaşırtıcı bir yükseliş görülmesi ve ardından Ankara ’da bir parkta, bir adaya ait sınav giriş belgesinin içinde bir kâğıtta sorular ve yanıtlarının bulunması tepkileri ve kaygıları arttırdı. Kimilerine göre KCK açıklamalarıyla sızdırma gölgelenmeye çalışılıyor, kimilerine göre ise soruların sızdırıldığı açık, karışık olan nasıl yapıldığı...

7 Temmuz’da 1 milyon kişinin girdiği KPSS ’nin 2. oturumu devam ederken, iki farklı kaynaktan sabah oturumunda sorulan sorular internete düşmüştü. Merkezi Ankara ’da bulunan Beyaz Kalem Eğitim Derneği bünyesindeki Beyaz Kalem Yayınevi’nin sitesinde, sınavdan sonra 60 soruluk Genel Kültür testinin 57 sorusu yayımlanmış, Dicle Haber Ajansı da sabah oturumundaki Genel Yetenek testinin dört sorusu ile öğleden sonra yapılan Eğitim Bilimleri Testi’nin 5 sorusunu yayımlamıştı. Son olarak Ankara ’da parkta bulunan soru ve yanıtların, Beyaz Kalem Yayıncılık ve Dicle Haber Ajansı’nın yayımladığı KPSS soruları ile büyük oranda örtüşmesi dikkat çekti.

Sınava giren adaylar kaygılı ve tepkili. ÖSYM Başkanı Ali Demir , “Sınavdan bir gün önce KCK ’ya KPSS ile ilgili operasyon yapıldı. Bu nedenle birileri, adayları ve kamuoyunu rahatsız etmek istiyor, itibar edilmesin. Gayet temiz bir sınav oldu” dedi.

‘Önemli olan sızmış olması’

Bilgisayar öğretmenliği mezunu olan ve ikinci kez KPSS ’ye giren Murat Özbey’in pek çok sorusu var:
“Daha araştırmadan ÖSYM yalanlama yapıyor. Açıklaması da hiç tatmin edici değil. Beyaz Kalem, ‘Öğrenciler hafızasında tutarak getirdi soruları’ diyor. Mümkün mü? Hiçbir soru kelimesi kelimesine tutulabilir mi akılda? Haritalı soru nasıl aynı şekilde yer aldı internette? ÖSYM ‘Ortada dolaşan sorularda cümle farklılıkları, imla hataları var. Bizim kitapçık çıkınca farkı göreceksiniz’ diyor. Önemli olan aynı soru olması. Bu soruların sızmış olması, kitapçıktaki haliyle olmuş ya da olmamış ne fark eder. Ayrıca gündemle ile ilgili üç soru var sınavda. Bu sorular yok Beyaz Kalem’in yayınladıkları içinde. Bunlar en kısa sorular. Bunları nasıl aklıda tutamadılar? Üstünün kapatılması, iddiaların doğruluğunu arttırıyor.”

Dokuz yıldır atama bekleyen ve defalarca KPSS ’ye giren Ümit Dilbaz, Beyaz Kalem’de üç sorunun olmadığını, çünkü güncel üç sorunun diğer sorulardan sonra hazırlandığını anlatıyor. İptal edilen 2010 KPSS ’sine de giren ve artık yorulduğunu anlatan Dilbaz, şöyle konuşuyor: “Sızdırma çok açık ve net var. Nasıl yaptıkları karışık. 2010’daki sınavda kopyacılara dokunulmadı. Hiçbiri cezalandırılmadı. Artık kişilerde şu algı var, ‘Nasılsa ceza yok’ algısı var. Hırsız öğretmenler oluşacak. Bunların yetiştirdiği çocuklar da bu zihniyetin ürünü olacak. Bu adaletsizliğe de alışıyorsun. Tepki veriyorsun, bakıyorsun somut bir şey yok. Öğrenilmiş çaresizlik bizimkisi.”

Sekiz yıldır atama bekleyen öğretmen Hasan Basri, “ KCK ile ilişkilendirilmesinin ve soruların önceden çıkmasının yan yana gelir tarafı yok. Aksine daha büyük şeyleri saklamak için kullanılıyor sanki” diyor. S.G ise kimlik yerine ehliyetiyle geldiği için sınava alınmadığı söylüyor ve soruyor: “Bana uygulanan güvenlik sızdıranlara nasıl uygulanmıyor?”

Haberin Tamamı İçin:

KPSS Skandalında İlginç Ayrıntı

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Twitter'da, "KPSS sorularını yayınlayan Beyaz Kalem Yay. Ltd. Şti. Yönetiminde Deniz Feneri’nin Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca'nın bulunması ilginizi çeker mi?" diye yazdı.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Twitter'daki hesabında KPSS öncesi soru kitapçığındaki bir çok sorunun yayınlandığını iddia ettiği, 'beyazkalem.com.tr' internet sitesinin yönetim kurulu üyesinin Deniz Feneri’nin Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca olduğunu ifade etti.

2010 yılındaki KPSS skandalının faillerinin hala bulunmadığını hatırlatan Özgür Özel, "Daha 2010 yılında yaşananlar, sınavda yaşanan skandaldan sonra iptal edilmesi, tam not alan birçok öğrencinin sınava girmemesi konularının soruşturulmaması gündemdeyken, yine KPPS’ye hazırlanan öğrencilerin korktukları başına geldi. Sınavla ilgili bir çok iddia ortaya çıktı" dedi. Özel, toka, ev anahtarı gibi bir çok eşyanın alınmadığı KPSS’nin hafta sonu düzenlenen sınavında soruların sosyal paylaşım sitesinde yayınlandığını kaydederek şunları söyledi: “Twitter’da ve Facebook’ta sınav sorularından fotoğraflar yayınlanıyordu. Yüksek çözünürlükte çekilmiş sınav soruları kitapçığı sanal alemde gezmeye başladı. Hemen ardından da ‘beyazkalem.com.tr’ diye bir yayın evinin web sitesinde sınavın 60 sorusundan 57 tanesi deneme sınavı diye yayınlandı. Daha sonra bu siteye hemen erişim kaldırıldı. Sınavdan sonra, akşam saatlerinde bu sefer Ankara’da kitapçılar bulundu. Hata sınavda soruların cevaplarını çağrıştıran hatırlatıcı notlar parklarda, bahçelerde bulundu."

İlginç sonuç

KPSS sorularını deneme sınavı olarak yayınlayan ‘beyazkalem.com.tr’ hakkında araştırma yaptığını ve ilginç sonuçlar ortaya çıkardığına değinen Özel, “Bu konuyla ilgili pazar günü 'beyazkalem.com.tr' kimdir, nedir bakarken, internetten ticaret sicil gazetesine girdim. Herkesin ulaşabileceği bir sitedir bu. Bu ticaret sicil gazetesinde 8 tane yöneticisi olduğunu gördüm. Bu 8 yöneticiden birinin Mevlüt Koca olduğunu gördüm. Deniz Feneri dosyasını dikkatle tetkik ettiğimde orada karşıma çıkan isimlerden bir tanesi de Mevlüt Koca’ydı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

CHP'den KPSS'deki kopya iddialarına suç duyurusu

CHP, KPSS'deki kopya iddialarına ilişkin ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Beyaz Kalem Yayıncılık şirketi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi'ne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Doğan suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Dilekçede, 07-08 Temmuz tarihlerinde yapılan KPSS sınavına ait soruların sınav öncesinde, çeşitli internet sitelerinde paylaşıldığı, Ankara'da bir parkta bir adaya ait sınava giriş belgesinin içinde küçük parçalara ayrılmış bir kağıtta, Türkçe, vatandaşlık ve coğrafya sorularının yanıtlarının bulunduğu öne sürüldü.

Parkta bulunan not kağıdındaki soruların Beyaz Kalem Yayıncılık şirketinin yayınladığı KPSS sorularıyla büyük oranda örtüştüğü iddia edilen dilekçede, ''ÖSYM yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar da iddiaların araştırılması ve soruşturulmasına dönük olmayıp adeta iddiaların üstünü örtmeye dönüktür. Bilindiği gibi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2010 yılı KPSS sınavı hakkındaki iddialar ile ilgili soruşturma da devam etmektedir. Bu soruşturmanın akıbeti de kamuoyu ile paylaşılmalıdır'' ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, 07-08 Temmuz tarihlerinde yapılan KPSS sınavı hakkındaki ''soruların çalınması, sınava giren kimi adaylarla önceden paylaşılması ve sınavdaki hile iddialarına'' ilişkin sorumluların cezalandırılmaları istendi.

Sezgin Tanrıkulu, suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, müracaat savcılığına Gençik Kolları Başkanı Avukat Emre Doğan'la birlikte başvuru yaptıklarını ve şikayetlerini ilettiklerini söyledi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir ve kurum yetkililerinin yanı sıra Beyaz Kalem Yayıncılık Şirketi ve saptanacak diğer sorunlardan şikayetçi olduklarını belirten Tanrıkulu, ''Bu sınava da şaibe karışmıştır. 2010 yılındaki sınav gibi. ÖSYM Türkiye'nin en güvenilir kurumu iken şaibe ile anılır hale gelmiştir. Biz 2010 yılında da bu başkana görevi bırakma çağrısında bulunmuştuk. Şimdi de kendisine aynı çağrıda bulunuyoruz'' ifadelerini kullandı.

KPSS sınavına giren milyonlarca yurttaşın endişeli olduğunu anlatan Tanrıkulu, ''Bu soruşturmanın bağımsız, şeffaf ve adil bir biçimde yapılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması gerekir. Bunun takipçisi olacağız. Meclis araştırılmasının da takipçisi olacağız'' diye konuştu.

Tanrıkulu, bir gazetecinin, ''ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 'bir bulgu yok' dendi, bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu ise, ''Yıllarca avukatlık yaptım. Çok güvensiz bir açıklama yapıldı. Söylediklerine sayın başkanın kendisi de inanmıyordur. Öyle bir ruh hali. Kendisine tavsiyem önce izne ayrılsın ve daha sonra istifa etsin'' diye cevapladı.

Tanrıkulu, başka bir gazetecinin ''size ulaşan bulgular nelerdir?'' şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

'İnternette dolaşmış, parklarda bulunmuş ve bire bir aynı sorular. 47 tane soru aynı anda yüklenmiş, bunların aynı olması akılda tutularak yazılması hayatın olağan akışıyla bağdaşmaz dolayısıyla büyük bir şaibe vardır. Bu şaibenin giderilmesi lazım. Giderilmesi için de ÖSYM'nin başında bulunan kişinin bu görevinden ayrılması lazım. Çünkü kendisi de şaibe ile anılıyor. Sınavın iptali gerekir mi, soruşturmanın sonucunda ortaya çıkar ama sonuçta bir şaibe ortaya çıkmıştır. Bu başkanın döneminde bunlar olmuştur. Bu sınavların adil bir biçimde olması lazım, şaibesiz olması lazım. ÖSYM Türkiye'de bu sınavı yapma becerisini kaybetmiştir. Bütün yurttaşlarımız sınavlar konusunda soruların önc...

Haberin Tamamı İçin:

Önder: KPSS Soruları 25 Bin Liraya Satıldı

KPSS'de soruların çalındığı iddialarıyla ilgili BDP'li Sırrı Süreyya Önder'den bir açıklama geldi. Soruların sınavdan önce 25 bin liraya satıldığını söyleyen Önder, "Diyarbakır'da buna şahitlik edecek insanlar var" dedi

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sınavdan önce 25 bin liraya satıldığını öne sürdü.
Geçen Pazar günü yapılan 2012 KPSS’de, sınav tamamlanmadan soruların bir internet sitesinde yayınlanmasıyla başlayan tartışma devam ediyor.
CHP’nin soruların çalındığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmasının ardından BDP’li Önder’den de bir açıklama geldi.
Önder, 2012 KPSS’ye giren 3 kişiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında çarpıcı iddialarda bulundu.
2010 yılı KPSS'de yaşanan skandalın sorumlularının hala ortaya çıkarılamadığını dile getiren Önder, ÖSYM Başkanı Ali Demir'e "Bir vilayette soru kitapçığı çalındığından haberiniz oldu mu olmadı mı?" sorusunu yöneltti ve 'tek kelimelik bir yanıt beklediğini' söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

ÖSYM soruların sızdığını kabullendi

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'ndan sınav iptali değerlendirmesi: ÖSYM soruların sızdığını kabullendi

Sinan Tartanoğlu

Cumhuriyet- Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hasan Basri Ekici, Ankara’da bir parkta bulunan KPSS yanıtlarının yazılı olduğu kâğıdın sahibinin sınavının iptal edilmesi ile ilgili olarak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Tertemiz bir sınavdı” değerlendirmesini anımsattı ve “Hani tertemiz bir sınavdı? Bugüne kadar, Erdoğan’ı da arkasına alarak iddialara yanıt veren ÖSYM, bu adayın sınavını iptal ederek soruların sızdırıldığını kabul etmiştir” dedi.

KPSS’de sınavı iptal edilen 320 adaydan birinin Ankara’da bir parkta bulunan soruların yanıtlarının bulunduğu kâğıdın sahibi olması, KPSS’ye yönelik sızıntı ve kopya iddialarını güçlendirdi. AYÖP Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ekici, ÖSYM’nin 320 adayın sınavını neden iptal ettiğini açıklaması gerektiğini belirterek, “Bu 320 kişinin soruları yayımlayan Beyaz Kalem Yayınları ile ilgileri var mı? Soruları sınavdan önce aldılarsa, ÖSYM’nin kendi koyduğu kurallara göre sınavın iptal edilmesi gerekir. Ama ÖSYM kendi koyduğu kuralı uygulamıyor” dedi .

‘Siyasi baskı iptali engelledi’

Sınavın iptal edilmemesinde veya hiçbir işlem yapılmamasında Başbakan Erdoğan’ın “tertemiz bir sınav” açıklamasının etkili olduğunu ifade eden Ekici, “Siyasi baskı, iddialar karşısında bir şeyler yapılmasını, sınavın iptal edilmesini de engellemiş oldu. İptal demek Başbakan’ın kamuoyunu aldattığını gösterecek çünkü. Bunu göze almıyorlar” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDeepMindDershaneDiyarbakırFacebookGoogleİntiharİstanbulİzmirKamu Personel Seçme SınavıLYSMalatyaManisaÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmenÖzgür ÖzelPolisRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşSosyal MedyaTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterYGSmemurweb
Görüş Bildir