Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sakarya Peyzaj Ve Süs Bitkiciliği Festivali Başladı

0PAYLAŞIM

Sakarya Peyzaj Ve Süs Bitkiciliği Festivali Başladı

SAKARYA Anadolu Ajansı - Sakarya'da, bu sene üçüncüsü tertip edilen Peyzaj ve Ziynet Nebatçılığı Şenliği ziyarete açıldı.

Sapanca ilçesi Kırkpınar mevkisinde hazırlanan 50 bin metrekarelik alanda Sakarya Valiliği, Megakent Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası SATSO iş birliğiyle reelleştirilen şenlikte, yurt içi ve dışından gelen takribî 150 şirket mahsullerini sergiliyor.

  • "Şenlik, beynelmilel ölçekte bir fuar haline gelecektir"

Şenliğin açılış programında konuşan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, kentin dünyada rekabetçi bir şehir olması gerektiğini söyledi.

Kaldırım, kentin potansiyelini iyi okumak gerektiğini vurgulayarak, "Özellikle uslandırılmış ve sahiplenilmiş şehirler, gerçekten çok zaferli oluyor. Tarım, sanayi, doğal hoşlukları iyi değerlendirmeliyiz." diye konuştu.

Sakarya'nın tam alanlarda cazibe merkezi haline geleceğine işaret eden Kaldırım, "Natürel ülkemizin en ehemmiyetli gündem maddelerinden birisi, yatay mimari ve yaşanabilir şehirler. Bu açıdan peyzaj ve ziynet nebatları, şehirleri yeşillendirme gerçekten ehemmiyetli. Belediye başkanlarımız bu mevzuya umursuyor. Gelecekte bu arizi yarıyılda yaşadığımız kasvetler atlatılacaktır. Yalnızca Türkiye değil, dünya bu sektöre ciddi lüzum dinleyecektir." diye konuştu.

Vali Kaldırım, ananesel hale gelen şenliğin beynelmilel ölçekte bir fuar haline geleceğine inandığını belirterek, "Bu şehri bir marka şehir, kültür sanat şehri, bir tarım ve turizm şehri olarak yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın gündemine sokacağız. Buna canıgönülden inanıyorum." ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül de sektöre müteveccih üzerlerine düşen dayanağı sağlamak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'de çalışmaları sürdüreceklerini, Sakarya'nın bu sorunda lider olmasından dinlediği memnuniyeti dile getirdi.

Bülbül, ziynet nebatçılığı mevzusunda laf sahibi olan bir ülke olmak için ellerinden gelen mücadeleyi sarf edeceklerini bildirdi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise maksatlarının bu alanda ithalatı tamamlayıp hem Sakarya'yı hem de Türkiye'yi ihracat mevzusunda en ehemmiyetli yere taşımak olduğunu vurgulayarak, "Allahın İzniyle fuarlarımızı beynelmilel biçimde tertip ettiğimiz seneler de olacak." dedi.

  • "Son senelerde çoğalan bir ihracat görüyoruz"

Sakarya Megakent Belediye Başkanı Ekrem Yüce, peyzaj ve ziynet nebatçılığı sektörünün her geçen gün bedel kazandığını söyledi.

Etrafı gözetmeye itina gösterdiklerini vurgulayan Yüce, "Melen'de 70 dekarlık bir alan içerisinde 1 milyon 800 bin küsur aromatik nebatın bulunduğu bir alan hazırladık. İçerisine kurulacak yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla hemşehrilerimiz için eşsiz bir aromaterapi tecrübeyi ve park alanı inşa edeceğiz. Yeniden Cumhurbaşkanımızın özel izniyle kurduğumuz Sera ve Fidan AŞ. ile Sakaryamızın bu latif havasında yetişen bir hayli mahsulün hem ülke pazarındaki hem de ihracattaki yerini güçlendiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  • "Dünyada orman varlığını artıran ender ülkelerden biri de Türkiye"

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de imal ve fidancılık sektöründe Türkiye'nin coğrafi konumu, abuhavayı ve bereketli iş gücüyle çok iyi bir noktada yer aldığına işaret ederek, "Son senelerin bilgilerine baktığımızda çok ciddi anlamda eksilen bir ithalat ve aynı oranda çoğalan bir ihracatı görüyoruz. Bu bize bugünün dünden daha iyi olduğunu göstermeye yetmiyor, aynı zamanda bizlere gelecek günlerin bugünlerden çok daha iyi olacağı istikametinde işaretler veriyor. Dünyada orman varlığını artıran ender ülkelerden biri de Türkiye. Bu, ehemmiyetli bir çalışmanın ve emeğin mahsulü. Bu mevzuda fidanlıkların ehemmiyeti oldukça büyük." diye konuştu.

SATSO İdare Heyeti Başkanı Akgün Altuğ ise Sakarya'nın rekabet eforunu yukarıyalar taşımak ismine şenliğin beynelmilel ebada taşınması gerektiğini kaydoldu.

Öteki konuşmacıların ardından şenliğin açılışını asıllaştıran protokol azaları, daha sonra golf taşıtıyla stantları ziyaret ederek şirketlerin mahsullerini araştırdı.

Şenlik, 19 Eylül'de sona erecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir