Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Romanlarını Küvette Kurgulayan Suç Kraliçesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Romanlarını Küvette Kurgulayan Suç Kraliçesi

ITV’nin altıncı “Agatha Christie’s Marple” serisini yayımlayacağını anons ettiği tarihlerde, dünyanın en çok satan üçüncü yazarının fanatik derecede hayranı olan Cathy Cook’un yazdığı yeni bir kitap gündeme oturdu.

Cathy Cook’un 1 Nisan gibi manidar bir tarihte piyasaya sürülen “The Agatha Christie Miscellany” adlı kitabı Hercule Poirot, Miss Marple ve diğer karakterlerin biyografilerini sunarken; yazarın en sevdiği yemekler hakkında bilgi veriyor; onun 1926’da ortadan kayboluşu hakkında birçok teoriyi karşılaştırıyor ve onun gizemleri çözerken kullandığı “on kural” ve bunun gibi sayısız farklı detaya dikkat çekiyor.

Hiç okula gitmedi

Agatha Mary Clarissa Miller 15 Eylül 1890’da Torquay’da (İngiltere) dünyaya geldi. Anne-babası Clarissa Margaret ve Frederick Alvah Miller; namıdiğer “Centilmen.” Rudyard Kipling ve Henry James, Agatha’nın çocukluğunda evine çaya gelirlerdi. Christie, okula hiç gitmedi ve evde annesi tarafından eğitildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Torquay’da bir hastanenin bakımevinde gönüllü çalıştı. İşte orada, ilaçlar ve zehirler hakkında bilgi edindi.

Christie’nin alametifarikası zehir

Zehir, Christie’nin romanlarında en sık görülen cinayet aletidir. En tehlikeli odalar ise yatak odası, kütüphane ve çalışma odasıdır. 1920’de yayımlanan ilk romanı Ölüm Sessiz Geldi (The Mysterious Affair at Styles) , Pharmaceutical Journal tarafından incelenmiş ve şu sözler yazılmıştı: “Bu roman, nadir rastlanan, doğru yazılmış olma erdemine sahiptir.” Birçok gerçek cinayet, Christie’nin yazdıklarından esinlenmiştir. 1977 yılında Fransa’da, bir katil zehirlemek için bir şişe kırmızı şaraba atropin karıştırmayı Cinayetler Kulübü (The Tuesday Club Murders) kitabında okuduktan sonra karar verdiğini kabul etti. 2009 yılında, İran’ın ilk kadın seri katilinin Christie’nin romanlarından ipuçları aldığı iddia edildi. Yine de, 1975 yılında bir bebek talyum zehirlenmesinden, Ölüm Büyüsü’nü (The Pale Horse) okuyan bir hemşire sayesinde kurtulabilmişti. Hemşire zehrin belirtilerini roman sayesinde fark edebildi. Christie’nin bir romanında bunu kâhya yapmıştı.

Christie, hikâyelerindeki ana karakterleri gerçek hayattan seçtiği halde, ikinci eşi, arkeolog Max Mallowan Gece Gelen Ölüm’de (Murder in Mesopotamia) David Emmott adında bir yan karakter olarak karşımıza çıkar. Mallowan sonradan, ana karakter Celia’nın kocası golf bağımlısı haline geldikten sonra ondan ayrıldığı Unfinished Portrait’in, Christie’nin en otobiyografik romanı sayılabileceğini söylemiştir. Zira Christie de ilk eşi Archibald’dan benzer şekilde ayrılmıştır.

Hercule Poirot’ya ölüm ilanı

Hercule Poirot (televizyonda David Suchet tarafından canlandırıldı) 1920’lerdeki ilk göründüğünde altmışlarına merdiven dayamıştı. 1975’te yayımlanan Ve Perde İndi’de (Curtain) öldüğü zaman tahminen 120 yaşındaydı. New York Times’da ölüm ilanı çıkan tek kurgu karakter o oldu. Onun popülerliği sayesinde, 1930’lardan itibaren onu katlanılmaz bulmasına rağmen, Christie, Poirot hikâyeleri yazmaya devam etti. 1960’da ise onu “iğrenç, gösterişli, yorucu, egoist küçük sürüngen” olarak tanımladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaGolfİngiltereİranKatilKitap
Görüş Bildir