Redhack Soruşturması'nda Beş Aydır Tutuklu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kerimoğlu: 'Tek Suçum Paylaşmak'

Kerimoğlu: 'Tek Suçum Paylaşmak'

Redhack tutuklusu Kerimoğlu: "Hack'lenen belgeleri Facebook'ta paylaşıp, yorum yaptım. 5 aydır hukuksuz olarak tutukluyum."

‘Redhack’ grubuna yönelik operasyonda ‘örgüt üyesi’ olmakla suçlanan ve mart ayından beri Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Duygu Kerimoğlu, yaşadıklarını CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya anlattı. 1 Mayıs ve CHP mitingleri dışında hiçbir eyleme katılmadığını belirten Kerimoğlu, “Emniyet Müdürlüğü’nün sitesini hackleyecek kadar bilgisayar kullanabiliyor olsaydım, öğrencisi olduğum 2 yıllık bilgisayar bölümünü 4 yıldır okumazdım” diye konuştu.

Mersin Üniversitesi’nde öğrenci olan Duygu Kerimoğlu’nun ailesiyle yaşadığı ev, geçen mart ayında ‘Redhack’ operasyonu kapsamında basıldı ve Kerimoğlu 17 Mart’ta mahkemede ‘örgüt üyesi‘ olduğu gerekçesiyle tutuklandı. CHP ’li Ağbaba, geçen çarşamba günü Kerimoğlu’nun cezaevinde ziyaret edip, süreci kendisinden dinledi. Ağbaba’nın aktardığına göre, Kerimoğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğünün hacklendiğini Facebook aracılığıyla öğrendiğini, hacklenen belgeleri ve konuyla ilgili haberleri Facebook ’ta paylaştığını ve haberlere yorum yaptığını söyledi. Ailesinin CHP ’li, kendisinin de CHP üyesi olduğunu belirten Kerimoğlu, olayla tüm ilgisinin internet ortamında var olan ve Facebook ’ta başkaları tarafından paylaşılmış belgeleri paylaşmak olduğunu ifade etti. 1 Mayıs ve CHP mitingleri dışında hiçbir eyleme katılmadığını söyleyen Kerimoğlu, “Emniyet Müdürlüğünün sitesini hackleyecek kadar bilgisayar kullanabiliyor olsaydım, öğrencisi olduğum 2 yıllık bilgisayar bölümünü 4 yıldır okumazdım” diye konuştu.

8 Mart ve 1 Mayıs ‘delil’

Sanal ortamda, ‘Asi Deniz’ nickini kullandığını söyleyen Duygu Kerimoğlu, Ağbaba’ya şunları anlattı: “Silahlı terör örgütü üyesi olmakla suçlandığıma halen inanamıyorum. TSK , Ekonomi Bakanlığı, MİT, ÖSYM ben içerideyken hacklendi. Bu durum Redhack’le ilgim olmadığını ispat eder. Bilgisayar bölümü öğrencisi olduğum ve Ankara Emniyeti’nin namusunu kurtarmak için tutuklandığımı düşünüyorum. Ankara Emniyet Müdürlüğünde ve hapishane girişinde çıplak aramaya maruz kaldım, cebir uygulandı. Tutuklandığımdan bu yana 6 koğuş gezdim, hapishane içinde sürgün yaşıyorum. Halen iddianame hazırlanmadı. 14 kişiyle birlikte gözaltına alındım ancak hiç birini tanımıyorum. Hapishaneye girdikten sonra birbirimizle mektupla tanıştık. 8 Mart, 1 Mayıs gibi sol siyaset açısından önemli günlerde yaptığım yazışmalar önüme delil olarak konuldu. Romatait artrit hastalığım var. Hapishaneye girdikten sonra ellerimde titreme başladı. Düzgün yazabilmek için daktilo istedim. Hapishane tarafından reddedildi. Anlamsız şekilde ve hukuka aykırı olarak tutukluyum. 3 kişilik hücrede 4 kişi kalıyoruz ve bu ortamda KPSS ’ye çalışıyorum.”

‘Baskında eve 70 polis gelmişti’

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAnkaraCumhuriyet Halk PartisiFacebookKamu Personel Seçme SınavıMalatyaMersinÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziPolisRedhackTerörTürk Silahlı Kuvvetlerihack
Görüş Bildir