Rakı Muhabbeti Karşı Sahilde

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rakı Muhabbeti Karşı Sahilde

Rakı Muhabbeti Karşı Sahilde

Yurtiçindeki kısıtlamalar Mey İçki'yi ihracata yöneltti. Şirket üç yıl içerisinde ihracatı ikiye katlamayı planlıyor.

İçeride rakı tüketiminin yüksek vergiler nedeniyle azalması üzerine Mey İçki ihracata çok daha fazla önem vermeye başladı. Rakı ihracatını ciddi biçimde arttırmaya başlayan Mey İçki’nin en büyük ihracat pazarı ise Almanya .

İhracat atağı kapsamında Mey İçki’nin “Muhabbet karşı sahilde” başlığıyla Yunanistan’ın Simi Adası’na düzenlediği organizasyona katıldığımızda, adanın önemli meyhanelerinin Yeni Rakı amblemli ışıklandırmalar, masa örtüleriyle donanmış olduğuna şahit olduk. Hatta “Basın geliyor diye mi bu kadar görünür bir durum var” dediğimizde, bu durumun hedef olarak alınan 12 adayı da kapsadığını, yoğun olarak tanıtım atağına giriştiklerini söylüyorlar. Yunanistan’a giden Türk turist sayısının her yıl büyük ölçüde arttığını, geçen yıl 600 bine ulaşan sayının bu yıl 1 milyona çıkmasının beklendiğini söylüyorlar.

Yunanistan’a 40 bin litre

Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, Yunanistan’a bu yılki rakı ihracatlarının 40 bin litreye ulaştığını, parasal değerinin 800 bin euro olduğunu, 2 yıl içinde Yunanistan’a ihracatı 100 bin litreye çıkaracaklarını söylüyor. Buradaki pazarlamayı, Mey İçki’nin de sahibi olan dünyanın en büyüklerinden Diego’dan bağımsız yaptıklarının, Uluslararası Pazarlama Müdürü Elif Göktaş ve ekibinin büyük çabası olduğunun da altını çiziyor.

Yorgancıoğlu, rakı ihracatlarının 4,5 milyon litreyi geçtiğini, değerinin 40 milyon doları bulduğunu belirtirken, alınan mesafeyi göstermek için 2004’teki ihracatlarının 1,5 milyon litre olduğunu hatırlatıyor. Ardından da “3 yıl içinde ihracatı ikiye katlayabileceklerini” söylüyor.

İhracata ağırlık vermelerinde, sorular üzerine, son dönemde içeride artan sınırlamaların etkisi olduğunu kabul eden Yorgancıoğlu, zaten “Yeni Rakı’yı dünya markası yapma”, dolayısıyla ihracatı arttırma planları olduğunu ama kısıtlamalar üzerine bunu öne çekip, ağırlık verdiklerini söylüyor. Almanya’da içki satılan her 100 noktanın 69’unda rakının artık bulunduğunu belirtip önemli pazarlarını Almanya, KKTC, Irak, Fransa, Avusturya, Benelüks, ABD ve İngiltere olarak sıralıyor.

Yorgancıoğlu, üzümü, anasonu yetiştiren çiftçiden bayilere kadar toplam 1 milyon insanın ekmeğinde Mey’in katkısı olduğunu savunurken, sesini yükseltmeden, “Sektörümüze biraz da bu yönden bakılsa iyi olur” diye yakınıyor. Haksız mı?..

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvusturyaCEODiegoFransaİngiltereIrakKKTCYunanistan
Görüş Bildir