Özel Sektörün Yurtdışı Kredi Borcunda Azalış

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Sektörün Yurtdışı Kredi Borcunda Azalış

Özel Sektörün Yurtdışı Kredi Borcunda Azalış

Merkez Bankası açıklamasında, borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,7 milyar dolar azaldığı kaydedildi. Tahvil biçimindeki borçlanmaların 993,3 milyon dolar, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının da 711,9 milyon dolar arttığı, söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında ise 1,8 milyar dolar azalış meydana geldiği bildirildi.

Açıklamada, alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, temmuz sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,8'ini oluşturan özel alacaklılara olan borcun 2,1 milyar dolar, yüzde 9,5'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise bir önceki yıl sonuna göre 195,3 milyon dolar azaldığı kaydedildi. Finansal olmayan kuruluşların, 2012 yılının temmuz ayında Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredilerin 2011 yıl sonuna göre 1,9 milyar dolar azalarak 19,9 milyar dolar olarak gerçekleştiği, yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredilerin 1 milyar dolar azalarak 37 milyar dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 125,9 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60'ının dolar, yüzde 34,7'sinin avro ve yüzde 5,3'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu belirtildi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, temmuz sonu itibarıyla sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 62,7'sini oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 78,9 milyar dolar tutarındaki borcun, yüzde 58,4'ünün hizmetler sektörü, yüzde 40,7'sinin sınai sektörler ve yüzde 0,9'u da tarım sektörü tarafından kullanıldığı bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DövizMerkez Bankası
Görüş Bildir