Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Orhan Pamuk'tan Seçme Parçalar

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Orhan Pamuk'tan Seçme Parçalar

Orhan Pamuk'tan Seçme Parçalar

Yapı Kredi Yayınları'nın Doğan Kardeş Dizisi'nden çıkan "Ben Bir Ağacım" kitabında Orhan Pamuk'un 40 yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından, kendi yaptığı seçmeler bulunuyor.

Yazar kitapta Osmanlı zamanının bir celladını ve bir padişahın kıskançlığını anlatıyor; bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor.

Kitapta aynı zamanda Pamuk'un 5 yıldır yazdığı ve 2014 yılının ilk aylarında yayımlanması planlanan yeni kitabı "Kafamda Bir Tuhaflık"tan da bir bölüm bulunuyor: "Mevlut'un Ortaokul Yılları"...

Doğan Kardeş Dizisi Türkiye'nin en eski çocuk dergisi Doğan Kardeş'in adını taşıyan ve 1992'den beri çocukların kitaplıklarına konuk olan bu dizi, okul çağı, ilkgençlik ve başvuru kitaplığı gibi alt başlıklarda, çocuk yazınının en seçkin kitaplarını albenili baskılarıyla çocuklara ulaştırıyor.

Bu dizinin içinde yer alan "Seçmeler" serisiyle Yapı Kredi Yayınları bugüne dek, Yaşar Kemal'den Sabahattin Ali'ye, Gülten Akın'dan Sabahattin Kudret Aksal'a, Nâzım Hikmet'den Orhan Veli'ye ve toplam 25 şair ve yazarı genç okurlarıyla buluşturdu.

Doğan Kardeş Seçmeler Dizisi, özellikle genç ve yazarla ilk kez tanışacak okuyucular düşünülerek hazırlanıyor.

Bu dizide yazarın rahat ve kolay okunur parçaları seçilerek bir önsöz eşliğinde sunuluyor.

Böylece Pamuk'a uzun zamandır arkadaşlık eden yeni romanının kahramanı Mevlut, ilk defa okur önüne çıkmış oluyor.

Orhan Pamuk, "Ben Bir Ağacım" kitabına koyacağı parçaları seçerken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu.

"Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım" diyen Orhan Pamuk, kitabıyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

"Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü, çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Yaşar Kemaldizi
Görüş Bildir