Ön Yargılarınız Sizin Olsun! Antalya'nın İlk Trans Kuaförü Deniz Beray'ın Cesaret ve Mücadele Dolu Hikayesi

8.8bPAYLAŞIM

Şimdi sizi cesur ve mücadeleci bir trans kadınla tanıştıracağız. Adı Deniz Beray. Antalya'da 10 yıldır kuaförlük yapıyor. Gelin onun hikayesine hep birlikte bakalım...

Kaynak: DHA

Kaynak: Homojen

Sizi Deniz'le tanıştıralım. Antalya'da olanlar belki onun dükkanına uğramıştır ancak hala bilmeyenler için söyleyelim: Deniz, Türkiye'nin ilk esnaf trans kadınlarından. Kendisi başarılı bir kuaför.

Herkesin olduğu gibi onun da bir hikayesi var elbette. Mücadele ve inanç dolu bir hikaye tahmin ettiğiniz gibi. Adanalı bir ailenin beş çocuğundan birisi Deniz.

11 yaşındayken çırak olarak verilmiş bir kuaförün yanına. 4 yıl sonra da kendi kimliğini fark etmiş. Önce ustası olan kadına durumu anlatmış, "Özentidir, geçer" demiş, kızmış hatta, tavırları sertleşmiş.

Annesine anlatmış durumu daha sonra Deniz, babasından gizlemişler. Önce doktora götürmüşler, kapı kapı dolaşmışlar fakat hepsi de bunun doğuştan gelen bir yönelim olduğunu anlatmış aileye. Baba uzun süre durumu kabullenmemiş, hatta evden ayrılmak zorunda kalmış Deniz.

Fakat Deniz'in aklında sadece "Güzel ve güçlü bir kadın olmak" fikri olmuş hep, bu inancından da bir kez olsun vazgeçmemiş.

Ailesi durumu uzun bir süreç içinde kabul etmiş fakat Deniz yine de Adana'da kalmamış. 10 yıl önce her şeyini toplayıp Antalya'ya yerleşmiş. Birkaç salonda çalıştıktan sonra nihayet kendi kuaför salonunu açmış.

Esnaf olmaya karar verdikten sonra çok tedirgin olmuş, nasıl tepkiler alacağını hiç kestirememiş. Ancak işine olan aşkı hiçbir engel tanımamış ve 10 yıl sonunda güzel bir müşteri kitlesi yaratmış.

"Sonradan kimlik değiştirmek önemli değil, önemli olan nasıl hissediyorsan öyle yaşayabilmek"

"Ben kimliği, kişiliğimi ve işimi insanlara sundum. Ön yargı ve baskılardan dolayı kendi işini yapamayan çok arkadaşım var. Fuhuş değil kendi işlerini yapsınlar istiyorum. Ön yargılar kırılınca belki mesleklerini yapabilirler" diyor Deniz.

İnsanların ötekileştirilmeden mesleklerini yapabildiği, ön yargıların insana verilen değerin önüne geçmediği bir dünyayı hak ediyoruz. Umuyoruz ki Deniz, bu cesaretiyle herkes için ilham kaynağı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selma-komec-guner

hiçbir insan kimliğinden ötürü dışlanmamalı, ötekileştirilmemeli. bu insanların bir işi olmazsa ne yapsın? çalsın mı, çırpsın mı?

uyeolamayanuye

Sana saygım sonsuz

luna-mitsu

Güzel ülkemin, güzel insanları koruyalım. Elimizdeki güzellikleri de kaybedersek yok olacağız. Hak Allahtandır ve ekmeğini hakkı ile kazanan herkes saygınlık hak eder. Ben de buradayım ve tüm kalbimle seni, işini, hür görünüşünü ve tüm benliğine saygı duyuyorum.

lilithtrinty

helal olsun ona, Antalyada olsam bende müşterisi olurdum. o kadar dışlanıyorlar ki fuhuş dışında bir iş yapamıyorlar. ne büyük haksızlık ve vicdansızlık onlara yapılan.

kim-derdi-ki

herkesin sevdiği mesleği yapabilmesi dileğiyle (:

Görüş Bildir