Clinton'ın Yerine Kerry Geliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Obama Kerry'i Dışişleri Bakanlığına Aday Gösterdi

Obama Kerry'i Dışişleri Bakanlığına Aday Gösterdi

Obama, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı da olan Kerry'nin ABD Dışişleri Bakanlığına adaylığını, Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyerek açıkladı.

Basın toplantısına senatör Kerry ile eşi ve Başkan Yardımcısı Joe Biden da katıldı.

Obama, Kerry'nin Senato'daki görevleri ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığına değinerek, Kerry'nin yıllardır en büyük dış politika tartışmalarında merkezi bir rol oynadığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Obama Dışişleri Bakanlığına Kerry’yi Atadı

Obama Dışişleri Bakanlığına Kerry’yi Atadı

ABD’de bir süre önce görevi bırakacağını ifade eden Hillary Clinton yerine geçecek isim belli oldu. Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklama bu göreve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John Kerry atadığını duyurdu. Açıklamasında Kerry’nin dış politikadaki tecrübelerine atıfta bulunan Obama, ABD’nin politikalarını Kerry gibi bilen çok az kişinin bulunduğunu ifade etti.

Obama dışişleri bakanı seçimini Cumhuriyetçileri de memnun edecek bir isimden yana kullandı. Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Susan Rice’ın bu göreve niyeti olmadığını açıklaması üzerine tek aday olarak gösterilen John Kerry ismi Cumhuriyetçi kesimde de memnuniyetle karşılanmıştı.

Açıklamasında Kerry’nin bugüne kadar yaptıklarından övgüyle bahseden Obama, "Amerika dışişleri bakanlığı için sonraki tercihimi duyurmaktan çok gurur duyuyorum: John Kerry'' şeklinde konuştu. Kerry’nin tüm yaşamının kendisini bu göreve hazırladığını belirten Obama, senatonun Kerry ismini hızlı bir biçimde onaylayacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Kerry’nin bu göreve getirilmesi için Senato’nun da onayı gerekiyor. Uzmanlar, birçok Cumhuriyetçi dostu bulunan Kerry’nin isminin kolaylıkla onaylanacağını ifade ediyor.

69 yaşında olan Kerry 2004 yılında ABD başkanlığına aday olmuş ancak seçimi Eski Başkan George W. Bush karşısında kaybetmişti.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Clinton'ın Yerine Kerry Geliyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş Milletler
Görüş Bildir