Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neil Gaiman Hiç Büyümesin! - Melisa Kesmez

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Neil Gaiman Hiç Büyümesin!

Neil Gaiman Hiç Büyümesin!

Dünyada Neil Gaiman diye bir adam var! Evet, evet, bizimle aynı gezegende yaşıyor. Buradan birkaç bin kilometre batıda, Minneapolis’te. Bizim gibi nefes alıyor, uyuyor, acıkıyor falan. Efsane Sandman serisinin yaratıcısı, Amerikan Tanrıları ’nın, Mezarlık Kitabı ’nın, Yıldız Tozu ’nun yazarı. İnanılacak şey değil, bir insan, bizim gibi. Bugüne kadar hem yetişkin hem ergen hem de çocuk okurun nazarında fenomen olmasına yetecek kadar öykü, çizgi roman ve resimli kitap üretmiş ve –edebiyat tanrıları sağolsun!- hâlâ deli deli yazmaya devam eden, o kadar çok yazmasına rağmen kendini bir kerecik olsun tekrar etmemiş, her yazdığıyla okuru ziyadesiyle şaşırtmış Neil Gaiman’dan bahsediyorum. Yaratıcısı olduğu Sandman’in önsözüne “Eğer bu edebiyat değilse, hiçbir şey edebiyat değildir” notu düşülmüş bir yazardan… Hakkında “edebiyatın rock star’ı” demeye cüret edilmiş Gaiman’dan, şaka değil.

Bahtsız bir çocuğun hikâyesi

Az rastlanır bir hayal gücüne sahip, kurgu yeteneğiyle insana “Fesuphanallah!” dedirten Gaiman, dünyada olduğu kadar bizde de hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip. İşi Neil Gaiman zirveleri düzenlemeye kadar vardırdığını duyduğum yerli Gaiman hayranları, onu orijinal dilinden okuma eğilimine sahip olsa da, yazarın pek çok eseri çevrildi Türkçeye. Geçen hafta bir tanesini daha Türkçeye kazandırdı İthaki Yayınları. Bu seferki bir çocuk kitabı. Yine de yetişkin okurun okumaz ise çok şey ıskalayacağını düşündüğüm bir kitap bu. Adı, Odd ve Ayaz Devleri .

Konusunu geleneksel Nors mitolojisinden alan bu minik roman, Vikingler döneminde, Norveç’te bir kasabada yaşayan on iki yaşındaki Odd isimli bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Epey bahtsız bir çocuk Odd. Babası çıktığı bir deniz seferinde denize düşen bir midilliyi kurtarmaya çalışırken ölüyor. Babasının ölümünden sonra, Odd ormanda ağaç keserken ayağını sakatlıyor. Bir süre sonra annesi -ki kendisi babasının bir deniz seferinde görür görmez aşık olduğu bir İskoç güzeli- çok çocuklu ve Odd’un pek hoşlanmadığı bir adamla evleniyor. Odd yeni kalabalık ailesinin sakat çocuğu olarak vaktinin çoğunu ormanda geçirmeye başlıyor. Bu arada her yıl mart ayıyla birlikte ilkbaharın geldiği kasabada, o yıl kara kış sıradışı bir şekilde bir türlü bitmek bilmiyor. Odd’un bir gün ormanda, yine tek başına vakit geçirirken, yolu bir ayı, bir tilki ve bir kartalla kesişiyor. Geçmek bilmeyen kışın sırrını çözmek üzere, Odd üç hayvanın peşinde devlerin ve Tanrıların ülkesine doğru büyülü bir yolculuğa çıkıyor.

Çocuk kitaplarının ahlakçı ekolünden mümkün oldukça uzak duran Gaiman, çocuk olsam okuduğumda heyecandan delireceğim bir roman yazmış. Basit dili, çocuk okurun aklını asla küçümsemiyor. Tersine roman çocuklara özgü –yetişkin çocuklar da dahil buna- kocaman ve rengarenk hayal dünyasını yüceltiyor. Kitaba eşlik eden Brett Helquist çizimleri ise, Gaiman’ın yarattığı aleme öyle güzel çanak tutmuş ki, kitabın elini kesinlikle daha da güçlendiriyor. Bu kısacık roman aslında bir projenin ürünü. Bununla ilgili olarak Gaiman’ın sitesinde “Neil’den bir not” diye okuyucuya duyurmak istediği bir not var.

Diyor ki; “Dünyanın pek çok yerinde (Amerika hariç) Dünya Kitap Günü diye bir gün var ve o gün İngiltere’de öğrencilere kitap alabilsinler diye kuponlar dağıtılıyor. Aynı gün Dünya Kitap Günü Kitapları adında özel bir koleksiyon hazırlanıp basılıyor ve satışa sunuluyor. Bunun karşılığında yazarlara para ödenmiyor. Yayınevleri bu işi karşılıksız yapıyor. Amaç çocukların okumasını sağlamak. Geçen yıl İngiltere’nin Dünya Kitap Günü için bir kitap yazdım, Odd ve Ayaz Devleri adında yeni bir kitap. Kitap, Norveç’in bir köyünde binlerce yıl önce yaşamış Odd adında rahatsız edici bir gülüşü ve sakat bir bacağı olan Odd adında bir çocuk ve onun bir tilki, bir ayı ve bir kartal ile buluşması, peşinden Nors tanrılarını Ayaz Devleri’nden kurttarmak için Asgard’a yaptığı yolculuk hakkında (…) Er ya da geçen –muhtemelen çok yakında- Odd hakkında yeni bir kısa roman yazacağım. Onu bu sefer Vikingler’in gittiği Kudüs’e göndermek istiyorum. Odd hakkında yazması olağanüstü derecede keyifli bir karakter.”

Okurlarının hiç abartısız “benim için tanrıdır” demekten geri durmadığı Neil Gaiman ile henüz tanışmamış, onun uçsuz bucaksız alemine adım atmamış, derin ama bir o kadar eğlenceli kalemiyle hemhal olmamış minik bir dostunuz –yetişkin minikler de dahil buna- var ise şayet, Odd ve Ayaz Devleri iyi bir başlangıç olabilir. Peşine kuvvetle muhtemel hevesle yumulacağı –başta Sandman olmak üzere- kocaman bir Neil Gaiman külliyatı var nasılsa. Onları zehirlerken içiniz rahat olsun. Yol uzun, bir o kadar büyüleyici. Twitter’daki biyografisine “Bir gün en sonunda büyüyüp gerçek bir meslek edineceğim. O zamana kadar hikâyeler uydurup onları yazmaya devam edeceğim” diye not düşen Gaiman’ın, hiçbir zaman büyümemesi ve hikâyeler uydurmaya devam etmesi temennisiyle bitireyim en iyisi.

Gaiman diyor ki…

  • “Yazarlık garip bir meslek: Sizi her zaman boş bir sayfayla ya da boş bir ekranla karşı karşıya getiriyor ve çoğunlukla boş kâğıt kazanıyor.”

* “Aynen şöyle yapıyorsun: Bilgisayarın başına oturuyorsun, birbiri ardına kelimeler yazıyorsun, ta ki tamam olana kadar. Bu kadar kolay, bu kadar zor.”

* “Hikâyeler yalan olabilir ama doğru şeylerden bahseden iyi yalanlar aslında. Ki bazen kirayı ödemene yardım edebilirler.”

* “En sevdiğin beş kitabı seçmek, vücudunun kaybetmek istemediğin beş parçasını seçmek gibi.”

* “Kütüphaneler bizim arkadaşlarımız.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKitapNorveçRengarenkStar tvTwitter
Görüş Bildir