Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mehmet Akif Kahire'de Anıldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mehmet Akif Kahire'de Anıldı

Mehmet Akif Kahire'de Anıldı

El Ezher Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyuma, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, El Ezher Üniversitesi profesörlerinden Abdulaziz Avadallah, Macide Mahluf, Cemal Musa, Said Ali Atiye ve Dr. Abuzer Kalyon konuşmacı olarak katıldı.

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen sempozyumda iki ülkeden çok sayıda akademisyen, edebiyatçı ile El Ezher Üniversitesi öğrencileri de hazır bulundu.

"Akif'in mirasına sahip çıkmaya çalışıyoruz"

Türk Büyükelçiliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve El Ezher Üniversitesi'nin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda konuşan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Botsalı, "Mehmet Akif Ersoy'un mirasına sahip çıkma konusunda çalışıyoruz. Akif'in Mısır'da bulunduğu süre içerisinde kaldığı evin müze haline getirilerek Türk ve Mısır kültürüne kazandırılması için gayretlerimiz sürüyor. Söz konusu evin mülkiyeti konusunda Mısırlı sahipleri arasında bir anlaşmazlık var. Mahkeme tarafından bu anlaşmazlık sona erdirilir erdirilmez, Akif'in Kahire'nin Helvan bölgesinde ikamet ettiği evi müze haline getireceğiz. Bu konunun yakın bir zaman içerisinde sonuçlanacağını söyleyebilirim" dedi.

"Mısır, Mehmet Akif'in ikinci vatanıdır"

Sempozyumda konuşan TYB Onursal Başkanı Doğan ise Mısır'ın Mehmet Akif Ersoy için ikinci bir vatan olduğunu ifade ederek, Akif'in Mısır'da kaldığı süre içerisinde güney illerinden Luksor ve Asvan'a yaptığı ziyaretler sonrasında yazdığı şiirlerin, Türk edebiyatının şaheser şiirleri olduğunu kaydetti.

Mehmet Akif Ersoy'un İslam aleminin dertlerini hisseden realist bir şair olduğunu vurgulayan Doğan, Akif'in 19. yüzyılın sonlarına doğru emperyalizmin gittiği yolu görüp, kimliğini koruyarak modernleşme felsefesini şiar edindiğini anlattı.

İslam Coğrafyası için iki önemli dil

Mehmet Akif Ersoy'u Anma Sempozyumu'nda konuşan El Ezher Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Musa, Arapça ve Türkçenin İslam coğrafyası için önemli iki dil olduğunu dile getirerek, Mehmet Akif Ersoy'un İslam coğrafyası için önemli bir edebi şahsiyet olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Atiye ise Akif'in Mısır ile Türkiye ilişkilerine önemli katkısı olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısır
Görüş Bildir