Man Asya Ödülü Malezyalı Yazarın

 > -

Man Asya Ödülü Malezyalı Yazarın

Man Asya Ödülü Malezyalı Yazarın

2012 Man Asya ödülünü Malezyalı romancı Tan Twan Eng, “The Garden of Evening Mists” adlı yapıtıyla kazandı. Jüri başkanı Maya Jaggi, Eng’in geçen yılın Booker ödülüne aday gösterilen romanını “biçemsel dengesi ve sorgulayıcı zekâsı” nedeniyle övdü.

Jaggi, “estetik karakterini Japon peyzaj bahçeciliğinin ustalıklı tasvirlerinden alan ve kişisel ve ulusal onur; aşk ve kefaret; hafıza ve unutma; ve kültürel incelik ve barbarlığın rahatsız edici birlikteliği temalarını keşfetmek üzere kurgunun şaşırtmaca ve kırılmalarını kullanan romanın, bir noktada örtüşen farklı tarihsel dönemler üzerine sarsıcı bir persektif geliştirdiğini” söyledi.

Eng’in, İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinin her an üzerinde hissedildiği romanı bir avukatın Japon esir kampından kurtulduktan ve Japon savaş suçlularının kovuşturulması sürecine dahil olduktan sonra yüksek kesimlerdeki bir bahçede teselli arayışını anlatıyor.

30 bin dolarlık ödülün sahibi olan Eng, böylelikle aralarında Bi Feiyu, Su Tong ve 2007’de ilk ödülü kazanan Jiang Rong gibi Çinli yazarların da bulunduğu bir dizi edebiyatçı arasına katılmış oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

JaponyaSavaşaşkdizi
Görüş Bildir