Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Londra Kitap Fuarı, Türkiye'ye Ne Katar?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Londra Kitap Fuarı, Türkiye'ye Ne Katar?

Londra Kitap Fuarı, Türkiye'ye Ne Katar?

Edebiyat ve piyasa kelimelerini yan yana kullanmaktan imtina ediyorum. Lakin kitabın da, üzerine barkod konularak rafa yerleştirilen, rekabet içine giren, pazarlama stratejileri gözetilen, az yahut çok satılan bir piyasa ürünü olduğunu görmezden gelmek mümkün değil. Bir pazarı var bu işin ve bu pazarın da uluslararası bir boyutu. Bizdeki “okura satış yapmak” odaklı kitap fuarı anlayışından farklı olarak, sektörün bütün oyuncularını aynı çatı altında toplamayı hedefleyen dünya kitap fuarları, bu uluslararası boyutun görünür olduğu en önemli platformlar.

Türkiye bu yıl Londra Kitap Fuarı’nda, “market focus country” yani “odak ülke” olarak arz-ı endam edecek. Fuarda Türkiye’yi 1.500 civarında eserin temsil edeceği biliniyor. Türkiye’nin 2008 yılında dünyadaki bir başka önemli kitap buluşması olan Frankfurt Kitap Fuarı’nın “onur konuğu” olmasının ardından, bir başka önemli uluslararası buluşmada böyle bir sıfatla yer alması, elbette kıymetli. Türk edebiyatının bir kez daha gözleri üzerine çekecek olması, en azından bunun için fırsat yakalayacak olması açısından en çok.

Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu, 2012 yılında Türk edebiyatından 900 eserin 44 ayrı ülkede yayımlandığını söylüyor. Bu büyük bir adım. Fuarların bu rakamlara katkısı nedir, tek çırpıda anlaması kolay değil. Mucizeler beklemek yersiz olsa da özellikle son 10 yıldır Türkiye’de edebiyat alanında yaşanan devinimin meyvelerinin zaman içinde toplanacağı kesin. Pazar yavaş da olsa büyümeye devam ediyor. Ve uluslararası fuarlar karşılaşmalara olanak sağlayarak bu büyümeye destek oluyor. Türkiye, Londra’nın peşinden 2014’te Pekin, 2015’te Madrid Kitap Fuarları’nın “onur konuğu” olacak. 2016 için bilinen o ki Budapeşte ve New York’tan teklifler var.

Fuar meselesi hakkında ne düşünürler, bir yazar, bir edebiyat ajanı ve iki yayınevi temsilcisine sordum. Görüşler farklı…

Ece Temelkuran / Yazar

“Adı üzerinde, Türkiye Londra Kitap Fuarı’nın “market focus” ülkesi olacak. Yani bu pazarlama evreniyle ilgili bir şey. Edebiyatla dolaylı olarak ilgili. Hatta bazen fazla dolaylı. Ama iyi bir şey tabii. Bu, Türkiye'deki yazarın da dünyayı ölçek alarak düşünmesini, hayal etmesini sağlayabilir.”

“Londra Kitap Fuarı heyecan getirecek tabii. Bunu müstehzi bir gülümsemeyle söylediğimi belirtmeliyim. Benim beklentim birkaç yazarla tanışmak. Tanışmak istediğim ve birkaç meseleyle ilgili sohbet etmek istediğim birkaç İngiliz yazar var.”

“Türkiye’de eskiye göre daha çok kitap basılıyor. Bu "pazarın" geliştiğini gösteriyor elbette. Öte yandan bununla ilgili midir bilmiyorum ama Türkiye'deki edebiyat dünyası heyecan verici bana sorarsanız. Kültürel ve siyasi çatışmaların, karmaşanın çok olduğu yerlerden böyle canlı şeyler çıkar ancak. Bazıları pek popüler olmuyor belki ama bir yara kadar canlı edebiyat dünyası. Bir de insanlar birbirlerinin kitaplarını okusalar ve bu canlılığın farkına varsalar…”

Egemen İpek / April Yayınları

“Uluslararası kitap fuarları cennette kurulmuş bir karnaval benim için. Fantastik bir romanın içine düşüyorum her seferinde. Fuarlar uzun yıllardır dünyanın birçok ülkesinden edebiyat insanlarını bir araya getiriyor. Bu çok önemli.”

“Batı'nın ülkemizin sanatına ve edebiyatına bakışı belli. Yücelttikleri yazarlarımız tam da onların istediği gibi bu tarafta yaşanan acıları, adaletsizlikleri, ayrımcılığı ve cehaleti yazıyorlar kitaplarında. Batı'nın en saçma klişesini kimi bilerek, kimi bilmiyor gibi yaparak, kimi de bilmeyerek besliyor. Artık bu klişe çözülüyor. Ülkemizin tüm yazarlarına çok büyük saygım ve sevgim var ancak çok iyi biliyorum ki Alper Canıgüz, Murat Menteş gibi yazarlar sayesinde Batı insanı şaşkınlıkla tanık olacak; Türkiye'de eşsiz bir edebiyat var! Rahatlıkla söyleyebilirim; dünyanın yaşayan en iyi yazarlarının bir kısmı Türkiye'de, Türkçe yazıyor. Bu harikulade durumu dünyaya yaymak da bizim görevimiz. Londra Kitap Fuarı bu yüzden bu yıl daha da önemli.”

Barbaros Altuğ / Edebiyat Ajanı

“Frankfurt ve Londra hem etkileri hem de uyandırdıkları ilgi açısından çok ayrı yerlerde. Dünya yayıncılık sektörü için hala Frankfurt vazgeçilemeyen tek fuar. Londra ise daha küçük ve her yayıncının mutlaka katılması gereken fuarlardan değil. Benim için çok da anlam ifade etmiyor Londra'da Türkiye'nin konuk olması. Çünkü prestijli Anglosakson yayınevleri zaten 2000’lerin başından beri temsil ettiğim yazarları yayınlıyor. Anlaşmalarını benim yaptığım pek çok yazar İngiliz okur için çoktan tanıdık yazarlar haline geldi. Bu fuar dolayısıyla iyi bir İngiliz yayıncı bulmak umudundaki Türk yazarların ise maalesef çok şansları olduğunu düşünmüyorum. Zira bu tür işler uzun soluklu çabalar ve profesyonel ilişkiler sonucu gelişir; kimse sadece bir bakanlığın beğeniyor diye bir yazarı listesine almaya gönül indirmez bu tür konukluklarda.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016BudapeşteEce TemelkuranİngiltereKatarKitap
Görüş Bildir