Leyla Zana'ya Yüzde 55 Destek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İnisiyatif almasına yüzde 55 destek

İnisiyatif almasına yüzde 55 destek

İktidar Partisi, bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın, Kürt sorunun çözümü için inisiyatif almasının toplumda nasıl karşılandığını sorguladı.

Ak Parti’nin yaptırdığı ve son MYK toplantısında analiz edilen araştırmaya göre, toplumun yüzde 65’i, Zana’nın sorunun çözümünde rol almasına destek verdi. Anket sonuçlarına göre, Kürt sorununun çözümüne yönelik yeni arayışlar da değerlendirildi. Zana’nın, sorunu Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çözeceğini söylemesi ve ardından kendisiyle biraraya gelmesinin toplumda nasıl karşılandığı sorgulandı. Ankete katılanların yüzde 55’i, bu görüşmenin sorunun çözümünü katkı sağlayacağını söyledi.

BDP’den % 87

  • Toplantıda ilginç bulunan asıl sonuç ise BDP seçmeninin yüzde 87’sinin Zana’nın bu süreçte rol almasına destek vermesi oldu. BDP yönetimininin zaman zaman Zana’nın yaklaşımını eleştiren tavrına karşın, parti tabanında Zana’ya desteğin yüksek olması toplantıda önemli başlık olarak değerlendirildi.

  • Araştırmada, “Öcalan’a ev hapsi” konusunda kamuoyunun yaklaşımı sorulmadı. Ancak Erdoğan, Zana ile ilgili saptamaların konuşulduğu bölümde, “Leyla Zana kendisi Öcalan ile ilgili bu talebini görüşmemizde dile getirdiğinde ‘bunu bizim karşımızda ifade etmenizi doğru bulmuyorum’ dedim” bilgisini aktardı.

PKK’ya kimse güvenmiyor

Ankette, “PKK örgütü silah bırakır mı?” sorusuna verilen yanıtlar ise başka bir gerçeği ortaya koydu. “Bırakmaz” diyenlerin oranı yüzde 80’ı buldu. Yapılan analize göre PKK’ya güvenmeyen vatandaşlarının tamamının Ak Parti, CHP ve MHP seçmeni olduğu belirlendi. PKK’nın silah bırakacağına inanan yüzde 20’nin ise büyük çoğunlukla BDP seçmeninden oluştuğu saptandı.

BDP-MHP birleşik kaplar gibi

Haberin Tamamı İçin:

İktidar Partisi, bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın, Kürt sorunun çözümü için inisiyatif almasının toplumda nasıl karşılandığını sorguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir