Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuzey İrlanda’da Barış ve Şiddet

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey İrlanda’da barış ve şiddet

Kuzey İrlanda’da barış ve şiddet

İngiltere'yi vuran finans krizi Kuzey İrlanda'da diğer bölgelere bakarak daha fazla kendini hissettiriyor. Özellikle gençlerde işsizlik oranının daha yüksek olması (yüzde 20) tarafları kendi mahallelerinde yaşamaya zorluyor.

İngiltere, Majesteleri II. Elizabeth'in tahta çıkışının altmışıncı yılını kutlarken, olimpiyatlara ev sahipliği yapmanın heycanını yaşarken ve tek vücut olmuş bir İngiltere görüntüsü içindeyken sosyal, ekonomik ve siyasi konular bir süreliğine askıya alınmış görünüyor. Özellikle Londra'da Mayıs ayından başlayıp Ağustos ayına kadar süren ve yüksek sosyete ile toplumun alt kategorilerini "bir araya" getiren monden yaşantının Londralıların bir süreliğine de olsa gerçekliklerden uzaklaşmalarını sağlıyor. Kraliçe pırlanta yıldönümü sebebiyle Birleşik Krallık'ı oluşturan antitelere ziyaretlerde bulunuyor ve güçlü mesajlar veriyor. En güçlü kare hiç şüphe yok ki Kraliçe II. Elizabeth'in, 27 Haziran'da, Kuzey İrlanda ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı ve eski İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA) üyesi Martin McGuinness'in elini sıkması sırasında yakalandı.

Pırlanta yıldönümü Birleşik Krallık vatandaşlarına bir fincan çay kadar İngiliz oldukları hissini yaşatıyor olsa da, Cuma günü (13 Haziran) Belfast sokaklarında, cumhuriyetçilerle monarşi taraftarları arasında yaşanan çatışmalar farklılıkların sindirilemez olduğunu bir kere daha hatırlattı. Protestanlar her yıl olduğu gibi geleneksel yürüyüşlerini (Bu yürüyüş, Kral II. James'in tahtan uzaklaştırıldıktan sonra ,1690 tarihinde Boyne'de, III. William'a karşı yaptığı son savaşta yenilmesinin ardından İngiltere'de katoliklerin siyasi egemenliği sona erdiren tarihi günü anmayı hedefliyor) katoliklerin yaşadıkları sokaklardan geçerek sürdürmeyi istemeleri üzerine polisle katolikler (cumhuriyetçiler) çatıştı . Görüntüler ajanslara düştü ancak üzerinde pek durulmadı.

Kuzey İrlanda, 1,8 milyonluk nüfusuyla toplam nüfusunun yüzde üçüne; toprakları İngiltere'nin yüzde beşine takbül ediyor. Birleşik Krallık'ı oluşturan dört antiteden biri. Bir yanda çoğunluğu oluşturan monarşi yanlıları (Londra'ya bağlı kalmayı istyen protestanlar aynı zamanda çoğunluğu oluşturuyor) diğer yanda cumhuriyetçiler yer alıyor (İrlanda Cumhuriyeti'yle birleşmeyi savunan katolikler). Her ne kadar protestan-katolik çatışmasından söz edilsede, gerçekte ihtilaf noktaları mezhepsel olmaktan çok siyasi mülahazalara dayandığını ve bu sebepten çatışmanın daha çok "cumhuriyetçilerle-monarşi yanlılarının" veya "milliyetçilerle-birleşme tarftarları" arasında yaşandığını söylemenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan Yardımcısıİngiltereİrlandaçay
Görüş Bildir