Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurban Kesecekler Bu Cezalara Dikkat!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kurban Kesecekler Bu Cezalara Dikkat!

Kurban Kesecekler Bu Cezalara Dikkat!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu kurban keseceklere önemli uyarılarda bulundu

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlıklarla ilgili bir önemli açıklama da Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'ndan geldi. Bakan Eroğlu kurbanlıklara eziyet eden kişilere kesilecek cezaların altını çizdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, “Vecibemizi hayvanlara eziyet etmeden yerine getirelim. Aksi takdirde, hayvanlara eziyet edenler hakkında, hayvan başına 2 bin TL’yi aşan idari para cezaları uygulanır” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı’nın vatanımız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diledi. Kurban Bayramı’nın insanların iyilik ve merhamet hislerini meydana çıkarması bakımından önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, “ Dini vecibemizi yerine getirir, elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşırken, bu güzel bayrama, hayvanlarımıza eziyet ederek halel getirmeyelim” diye konuştu.

HAYVANA EZİYET EDENE CEZA YAĞACAK

Hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine neden olacağının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda , “Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır” hükmünün yer aldığını vurguladı.

Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 813 TL idari para cezası uygulanacağını bildiren Prof. Dr. Eroğlu, söz konusu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan “ Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik” hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 37 TL idari para cezası kesileceğini söyledi.

Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, “Hayvanları Koruma Kanunu’na göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 406 TL idari para cezası uygulanır” diye konuştu.

Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 406 TL para cezası uygulanacağını belirtti.

Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kurban Bayramı
Görüş Bildir