Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köşk'te Neşeli Saatler

 > Dış Politika-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Köşk'te Neşeli Saatler

Çankaya Köşkü, ilk defa bir Meksika cumhurbaşkanını ağırladı. Sıcak bir atmosferde geçen görüşmelerde Türkiye ile Meksika arasındaki işbirliğini daha ileri seviyeye taşımak için Köşk’te '21. Yüzyıl İçin Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi' yanı sıra 11 işbirliği anlaşması imzalandı.

Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılanan Birleşik Meksika Devletleri Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, heyetler arası görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. 'Türkiye-Meksika 21. Yüzyıl İçin Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi Belgesi', Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto arasında imzalandı.

Diplomatik ilişkilerin 85 yıl öncesi kurulmuş olmasına rağmen Türkiye’yi ziyaret eden ilk Meksika Cumhurbaşkanı Nieto, misafirperverliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkür etti. Konuk cumhurbaşkanı, iki ülke olarak şu anda çok daha optimum bir durumla karşı karşıya olduklarının altını çizerek, ‘‘Büyümekte olan iki ekonomiyiz. Türkiye, Avrupa’ya ve Asya’ya doğru açılan bir kapı, Meksika da Güney ve Orta Amerika’ya giriş kapısı. Bu durum çok büyük avantajlar sunuyor.’’ dedi.

Nieto, Meksika’da ‘Çok istekliyiz’ tabiri olduğunu anlatarak, Meksika olarak Türkiye ile sağlam bir ilişki kurduklarını kaydetti. Nieto, ‘‘İki ülke diyaloğun devamı ve verimli bir şekilde sürmesi için çok istekliyiz. İki farklı halkız ama çok ortak noktamız var.’’ ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki diğer işbirliği anlaşmaları; Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAli BabacanBaşbakan YardımcısıHayati YazıcıMehmet ŞimşekÖmer Çelik
Görüş Bildir