KKTC'de 3 Rum Polisi Tutuklandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kktc'de Üç Rum Polis Tutuklandı

Kktc'de Üç Rum Polis Tutuklandı

KKTC’nin Kıbrıs Rum kesimi ile sınır köylerinden Akıncılar’da üç Rum polisi dün sınırı izinsiz geçerek bir Türk’ü tutuklamaya çalışırken yakalandı. KKTC polisi üç Rum polisini gözaltına aldı.

Rum polisler, Akıncılar köyü sakini Coşkun Alaslan adlı Kıbrıslı Türk’ün evi önünde yakalandı. Alınan ilk bilgilere göre Rum polislerin sınır kaç...

Haberin Tamamı İçin:

KKTC Topraklarında Zanlı Yakalamaya Çalışan Rum Polisler Tutuklandı

KKTC Topraklarında Zanlı Yakalamaya Çalışan Rum Polisler Tutuklandı

KKTC'deki Akıncılar köyünde dün birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal eden 3 Rum polisi tutuklandı.

Rum polisler hakkında bugün çıkarıldıkları Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nce tutukluluk süresinin bir gün uzatılması kararı verildi. 3 Rum polisine "Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal, kanunsuz tabanca, patlayıcı madde tasarrufu ve ithali, ciddi darp" suçlamaları getirildi.

Dün Akıncılar'ın kuzeybatısındaki ara bölgede, 19 yaşındaki Coşkun Alaslan'ın HK 243 plakalı aracının peşine düşen Rum polisler, köy içinde güvenlik güçlerince yakalandı.

Birinci derecede askeri yasak bölge olan Dali-Akıncılar mezarlık yolundan Akıncılar'a doğru seyreden Coşkun Alaslan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne ait resmi polis aracı ve motosikleti kullanan polisler tarafından siren çalınıp anons yapılarak durdurulmak istendi.

Alaslan'ın durmayarak Akıncılar'a gitmesi sonucu onu takip eden 3 Rum polisi, birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek köye girdiler. KKTC topraklarına izinsiz giren Rum polislerin, tasarruflarında iki tabanca ve 25 mermi bulunduğu belirtildi.

Coşkun Alaslan'ın evinin önüne giden Rum polisler, Alaslan'ın sol elini tutup kıvırarak kelepçe takmaya çalıştıkları sırada bileğini burkup, sıkıştırarak ciddi şekilde darp etti. Olaya müdahale etmeye çalışan Neslihan Alaslan'ın ise boğazının altından itildiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Rumlar Sınırı Aştı

Kıbrıs’ta ara bölgedeki tarlasını sürdükten sonra kamyonetiyle KKTC’deki köyüne dönen bir Türk gencinin peşine takılıp sirenler çalarak sınırı aşan üç Rum polisi, genci darp etmeye kalkınca yakalandı.

3 Rum polisin önceki gün KKTC sınırını geçerek kovaladıkları bir Kıbrıslı Türk’ü tutuklamak istemesi ve ardından Türk polisine yakalanması Rum lider Dimitris Hristofyas’ı küplere bindirdi. Hristofyas, BM’ye bizzat kendisinin girişimde bulunduğunu belirterek, polislerin derhal salıverilmesini istedi.

Rum yönetimini alarma sokan olay, KKTC’nin sınır köylerinden Akıncılar’ın karşı tarafındaki Rum Dali köyünde yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki ara bölgede tarlasını sürdükten sonra kamyoneti ile Dali içinden geçerek KKTC’ye dönen Coşkun Alaslan (19), Rum polisinin trafik kontrolüyle karşılaştı. Paniğe kapılan Kıbrıslı Türk kaçarken, Rum polisi de bir otomobil ve iki motosikletle takibe başladı. Coşkun Alaslan, ara bölgeyi geçerek KKTC topraklarındaki Akıncılar köyüne, peşinde sirenleri açık Rum polisleriyle girdi.

Rum polisler darp etti

Polisler, genci evinin önünde yakaladı. Coşkun Alaslan’ı yere yatıran ve ellerini arkadan plastik kelepçeler ile bağlayan Rum polisine önce gencin ailesi müdahale etti. Polisler, kardeşinin feryatlarını duyarak yardıma koşan ablası Neslihan Alaslan’ı darp ederken olay yerine gelen Türk askeri ve polisi, Rumları gözaltına aldı. Rum polislerden biri kaçmayı başardı, 3’ü ise çıkarıldıkları mahkemede davaları görüşülünceye kadar bir gün tutuklandı. Yaşanan arbedede Coşkun Alaslan’ın eli kırıldı.

Polislerin KKTC topraklarında operasyon düzenlerken tutuklanması Rum yönetimini alarma geçirdi. Rumlar BM aracılığıyla polislerin salıverilmesini isterken, Rum medyası 3 polisin kaçırıldığını yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerKKTCPolisolay
Görüş Bildir