Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kaplanla Dört Yıl

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kaplanla Dört Yıl

Kaplanla Dört Yıl

Ang Lee, Yann Martel’in bir çocukla bengalkaplanının 227 gün boyunca bir teknede mahsur kalışını anlatan Man Booker ödüllü Pi’nin Yaşamı’nı (Life of Pi) sinemaya aktarma teklifini kabul etmeden önce iki ay süren derin bir değerlendirme süreci yaşamış.

Kitap ilk çıktığında okuyup büyülendiğini, ancak sinemaya aktarılamaz olduğunu düşündüğünü söyleyen Lee, filmi yapmaya karar vermekle sadece gösteri dünyasının “çocuklar veya hayvanlarla asla çalışma” şeklindeki geleneksel şiarına karşı gelmiş olmayacağını, göze alması gereken başka birçok potansiyel sorun da yaşayacağını bildiğini ancak yine de filmi çekme arzusuna direnemediğini söylüyor.

“Çocuk, su, büyük özel efektler, hayvanlar―ve bunların tamamı suda seyreden küçük bir teknede olmak zorunda. Bir sinemacı için bütün kabuslar bir araya gelmiş gibi görünüyordu” diyor. “İşi zorlayıcı ve heyecan verici buldum, harekete geçtim ve sonunda ‘Bunu yapacak kişi ben olacağım’ diye karar verdim. Ama içine girer girmez ne kadar aptalca bir fikre kapıldığımı gördüm.”

Oscar ödüllü yönetmen birbirinden çok farklı konuların altından başarıyla kalkmışsa da, Hintli bir çocuğun Richard Parker adlı kaplanın eşliğindeki birçok yoruma açık dünyevi ve ruhani yolculuğunun hikâyesini anlatan “Pi’nin Yaşamı”na, öteden beri “beyazperdeye aktarılamaz” muamelesi yapılıyordu.

“Başka bir boyut gerekiyordu”

Fox’un kitabın haklarını aldığı 2003 yılından beri aralarında M. Night Shyamalan ve Alfonso Cuarón gibi isimlerin de bulunduğu birçok yönetmen bir değerlendirme sürecinden sonra filmi yönetmeyi reddetmişti. Proje üzerinde çalışmaya dört yıl önce başlayan 58 yaşındaki Lee neredeyse ilk günden filmin 3D olarak çekilmesine karar vermiş. “Filmin, kitabınkiyle özdeş, emsalsiz bir deneyim yaşatmasını istiyordum, bu da başka bir boyutta çekilmesini zaruri kılıyordu. 3D yeni bir sinema dili ve henüz kimse gerçekten bir sanat biçimi olarak görmüyor bunu. Umduğumdan da zor oldu. Çetrefil süreç sonunda ortaya çıkan büyük bir film bu..”

Genellikle bölük pörçük cümlelerle konuştuğu yumuşak ses tonuna sık sık bir gülücüğün eşlik ettiği Ang Lee çevresine sükunet yayıyor, ancak her zaman böyle olmadığını itiraf ediyor: “Bazen çileden çıkıyorum. Çekim boyunca yüzlerce insanla uzun soluklu, ağır bir iş yapıyorsunuz. Bir anı kaydetmeye çalıştığınız esnada biri gereken dikkati vermiyorsa deliriyorum. Allahtan çok sık olmuyor bu. Set sırasında sadece birkaç kez.”

Pi’nin anne-babası matematikçi

Lee, cast çalışmasından önce filmin hazırlıklarına ve kaplanla ilgili canlandırma tekniklerinin denemelerine bir yıl harcamış. Başrol oyuncusu 17 yaşındaki Suraj Sharma’yı ise Hindistan’da 3 binden fazla gencin arasından, kapsamlı bir araştırma sürecinden sonra seçmiş. Suraj’ın anne-babasının matematikçi olduğunu söyleyen Lee, “İki matematikçinin ‘Pi’nin Hayatı’ adlı bir filmde başrol oynayacak bir çocuk yapma ihtimali ne kadardır?” diye soruyor.

Filmin büyük bölümü Tayvan’da eski bir havaalanında kurulu dünyanın en büyük dalga tankında çekilmiş. “Çocuk konusunda gerçekten çok şanslıydık. Her çekimde var. Çok zorlu bir süreçti. Hiç yorulmadı, hastalanmadı, huysuzluk etmedi ve yaralanmadı. Bütün işi baştan sona sırtladı. Film stüdyo için büyük bir yatırımdı. Çocuk olmadan filmi yapamazdık. Kaplan konusunda da çok şanslıydık” diyor Lee. Acımasız Richard Parker’ın ruhunun yakalanması için dört kaplan kullanılmış, fakat teknedeki sahnelerin çoğu bilgisayarda canlandırılmış.

Tobey Maguire’dan vazgeçti

Filmin hikâyesi daha yaşlı Pi’yle deneyimleri konusunda görüşme yapan bir yazar tarafından aktarılıyor. Bu rol için daha önce “Buz Fırtınası”nda birlikte çalıştığı Tobey Maguire’ı seçen Lee, daha sonra aktörü nispeten tanınmayan oyuncular arasında fazla ünlü kaldığı gerekçesiyle kadrodan çıkarmış ve yerine İngiliz oyuncu Rafe Spall’u alarak sahneleri yeniden çekmiş: “Ortaya çıktı ki Tobey’nin bir film yıldızı olarak ününü hesaplayamamışım, ben de sahneleri bir kez daha çekmek zorunda kaldım.”

Lee, “Asla işim olduğu için film çekmiyorum” diyor, “sevdiğim bir şeyi yaptığım için çekiyorum bu filmleri. Beni harekete geçiren, içgüdüsel olarak tepki verdiğim şeyleri çekiyorum. Eğer konuya yabancıysam, bana daha uygun. Wyomingli gay kovboylarla hiçbir ortak yanım yoktu, ancak kısa hikâyeyi bitirdiğimde gözyaşları içinde kalmıştım. Bu iyi bir işaret benim için.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselHindistanİngiltereKitapSinema
Görüş Bildir