Habur'da Ağlatan Kavuşma

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Ve Heyet Buluşma Noktasında

PKK' nın elindeki kamu görevlilerini teslim almak için Irak'a giden heyet görevlileri teslim alacağı noktaya ulaştığı bildirildi.

YERİ BELLİ DEĞİL

PKK tarafından değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak’tan kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) yetkilileriyle birlikte, Erbil’den konumu açıklanmayan buluşma noktasına hareket etti. Heyetten yapılan açıklamada, güvenlik gerekçesiyle buluşmanın yeri ve zamanı hakkında bilgi verilmeyeceği ve buluşmanın basına kapalı gerçekleştirileceği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

PKK'nın Kaçırdığı 8 Kişi Heyete Teslim Edildi

PKK'nın değişik zamanlarda kaçırdığı 8 asker ve kamu görevlisi, Türkiye'den giden heyete Kuzey Irak'ta teslim edildi.

Radikal'den Rıfat Başaran'ın haberine göre, Türkiye ’nin günlerdir kilitlendiği büyük buluşma bu sabah gerçekleşti. PKK ’nın kaçırdığı ve Abdullah Öcalan’ın ‘çözüm süreci’ kapsamında serbest bırakılmasını istediği 8 asker ve kamu personeli, dün Kuzey Irak’a giden bir heyete bu sabah teslim edildi. Heyette yer alan BDP milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, 'personeli güvenli bir şekilde teslim aldık' açıklaması yaptı.

TESLİMAT ÖNCESİ KRİZ

Kuzey Irak yönetimi ile Türk gazeteciler arasında dün akşam başlayan ve bu sabah devam eden ‘görüntü alma krizi’ nedeniyle kaçırılan 8 personelin heyete teslimi bir kaç saat gecikti.

Olaylar dün akşam BDP’nin Erbil temsilciliğinde başladı. Burada toplanan Türk gazetecileri teslimatın yapılacağı bölgeye götürmek üzere BDP tarafından Kuzey Irak yönetiminden 3 araç kiralandı.

Bu sabah, kaçırılan personeli alacak olan heyet Kürt Yönetimi’ni eşliğinde yola çıktı. Heyeti takip etmeye başlayan habercilerin yolu ise peşmergeler tarafından kesildi. Pasaportlarına el konan ve bir saat kadar bekletilen haberciler, heyetin buluşma noktasına gitmesinin ardından pasaportları teslim edilerek serbest bırakıldı.

Başka bir yoldan buluşma noktasına gitmeye çalışan Radikal ekibi, teslimatın gerçekleşeceği noktaya giden tüm yolların peşmergeler tarafından kesildiğini gördü.

YEREL GAZETECİLER ÇOKTAN ORADAYDI

Peşmergenin bu önlemleri Diyarbakır’dan bölgeye giden bazı yerel muhabirleri ise engelleyemedi. Daha önceden buluşma noktasına giden ve PKK’lılar ile birlikte heyetin gelmesini bekleyen gazeteciler, yeni bir krize neden oldu. Teslimat sırasında kesinlikle görüntü alınmasını istemeyen Kuzey Irak yönetimi, buluşma noktasında gazetecileri görünce durmadan yoluna devam ederek heyeti bölgeden uzaklaştırdı.

KRİZ AŞILDI, HEYET VE PKK'LILAR BULUŞTU

Yaşanan 'görüntü alma krizi' saat 10:30 sularında aşıldı. Kaçırılanları teslim edecek olan PKK'lılar ile onları teslim alacak heyet yeni bir buluşma noktasında bir araya geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Ve Kaçırılan Kamu Görevlileri Serbest

BDP milletvekilleri ile İHD ile Mazlum-Der temsilcileri PKK’nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisini teslim aldı...

PKK’nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisi BDP milletvekilleri ile İHD ile Mazlum-Der temsilcilerine, Irak Kürdistanı’nın Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklığındaki Amediye İlçesi yakınlarındaki Zap bölgesinde teslim edilecekti ancak son anda ilginç bir gelişme yaşandı.

Teslim alacak heyet buluşma noktasına 100 metre kala geri döndü. 1 saat sonra kriz aşıldı. Teslim alacak heyet ile PKK'lılar bir araya geldi, durum değerlendirmesi yapıldı. Saat 11.00'de kamu görevlileri heyete teslim edildi.

İHA

Haberin Tamamı İçin:

PKK'nın teslim etmek için buluşma noktasına götürdüğü kamu görevlileri (ANF)

PKK Rehineleri Serbest Bıraktı

PKK'nın elindeki kamu görevlilerini teslim almak için Irak'a giden heyet, rehineleri teslim aldı.

ERBİL- PKK tarafından alıkonulan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Erbil'den teslim alma noktasına hareket etti. Kamu görevlileri saat 11:30 civarında heyete teslim edildi.

2 BDP milletvekilinin de bulunduğu heyet, gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından bu sabah 8 kamu görevlisini teslim almak üzere Amadiye bölgesine gitti.

Burada yapılan görüşmelerden sonra PKK'lılar kaçırıp aylarca ellerinde tuttukları kaymakam adayı Kenen Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuşlar Zihni Koç ve Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan'ı heyete protokolle teslim etti.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan BDP milletvekili Hüsamettin Zemberoğlu, "rehineleri güvenli bir şekilde teslim aldıklarını" söyledi.

Fırat Haber Ajansı ise, teslimden sonra PKK'lılar ile heyet üyelerinin ortak basın açıklaması düzenlediğini bildirdi.

Teslimin gerçekleştiği alanda PKK adına Baver Dersim, “Buradaki amaç tamamen sürece katkı sunmaktır. Şimdiye kadar olduğu gibi elimizde bulunan esir askere karşı olumsuz bir muamelede bulunulmamıştır. Önceki yıllarda aldığımız esirlere olduğu gibi bu esirlere de ne onurlarını kırıcı, ne de rencide edici her hangi bir davranış gösterilmemiştir. Esirlerin teslim edilmesi tamamen insanidir. Her hangi bir pazarlık konusu değildir. Bugün burada bulunmamızın nedeni Kürt sorununun halen çözülmemiş olmasıdır" diye konuştu.

Kamu görevlilerinin Zaho'da aileleri ile görüştükten sonra Habur'dan ülkeye giriş yağacağı bildirildi.

Kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da bulunuyor.

AİLELER HABUR'DA

8 kamu görevlisinin aileleri dün geceyi Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde öğretmenevi ve polisevinde geçirdi. Aileler bu sabah saatlerinde midibüslere bindirilerek, sıkı güvenlik önlemleri altında Irak'a a açılan Habur Sınır Kapısı'na götürüldü. Gümrüklü alan içine alınan ve yaklaşık 30 kişi olduğu belirtilen aileler, burada serbest bırakılacak yakınlarına kavuşmayı beklemeye başladı.

KAMU GÖREVLİLERİ İDARİ BİNADA

Serbest bırakılan kamu görevlileri Habur Sınır Kapısı'ndaki Habur Mülki İdare Amirliği binasına geldi. Kamu görevlileri, sağlık kontrollerinin ardından aileleriyle buluşacak

Yurt Gazetesi

Haberin Tamamı İçin:

Habur'da Aileleriyle Buluşacaklar

PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisi Irak'ın kuzeyinde serbest bırakılmalarının ardından Habur Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye geldi.

Serbest bırakılan kamu görevlileri, Irak Halil İbrahim Sınır Kapısı'ndan geçerek Habur Sınır Kapısı'ndaki Habur Mülki İdare Amirliği binasına geldi.

Burada savcılık işlemleri ve sağlık kontrolünün ardından aileleriyle buluşacak kamu görevlileri Kenan Erenoğlu, Nadir Özgen, Kemal Ekinci, Abdullah Söpçeler'in yanı sıra Uzman Çavuş Zihni Koç, erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran, daha sonra memleketlerine gönderilecek.

Kaçırılan kamu görevlilerini teslim alan heyet de Türkiye'ye döndü.

Heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu bulunuyor.

Görevlerine iade edilecekler

İçişleri Bakanı Muammer Güler, serbest bırakılan kamu görevlilerine ilişkin, ''Askeri şahıslar, onların tespitleri yapıldıktan sonra tabii ki görevlerine iadeleri sağlanacak. Kaymakam adayı için, polis için de benzer bir şey söz konusu'' dedi.

Ciddi bir yaklaşım

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılması ile ilgili olarak, ''Ciddi bir yaklaşım olmasaydı, askerlerin bırakılması gündeme gelmezdi'' dedi.

ŞIRNAK - Hasan Öymez / AA

Haberin Tamamı İçin:

Anadolu Ajansı

Habur'da Ağlatan Kavuşma

PKK’nın serbest bıraktığı 8 kamu görevlisi aileleriyle buluştu.

8 kamu görevlisi Amadiye’den Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin tasis ettiği ciplerle yaklaşık 10 araçtan oluşan konvoyla, sıkı güvenlik önlemleri altında Türkiye sınırına yakın Zaho İlçesi’ne ulaştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBingölBitlisDiyarbakırHakkariIrakMardinMuammer GülerMuşPolisŞırnakVan
Görüş Bildir