İşte Trafik Güvenliği Eylem Planı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Trafik Güvenliği Eylem Planı

İşte Trafik Güvenliği Eylem Planı

BAŞBAKANLIK, trafik güvenliğine el koydu. Başbakan Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, trafik güvenliği stratejisi ve 2020 yılına kadar eylem planı hazırlanırken, İçişleri Bakanı başkanlığında “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu” oluşturuldu.

Eylem planına göre alkol, hız, emniyet kemeri, araba cep telefonu denetimleri, trafik cezaları artırılacak. Deniz ambulansı sayısı 4’ten 10’a çıkacak. Trafik polislerinin yanı sıra diğer polisler de trafik cezası kesebilecek. Ehliyet sınavları zorlaştırılacak ve AB standardı gelecek.

İşte Kurul

Kurul, karayolu trafik güvenliğine ilişkin çalışmaları yönlendirecek. İdari ve yasal düzenlemelere ilişkin çalışmalar yapacak ve strateji belgesi ve eylem planları hazırlatacak. Kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlayacak.

Kurul’un başkanlığını İçişleri Bakanı veya gerektiğinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı yapacak. Kurulun diğer üyeleri ise şöyle:

“Adalet Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Türk Standartları Enstitüsü ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üst düzey temsilcileri.”

Polis uyuşturucu testi de yapacak

  • İdari olarak polis uyuşturucu ve keyif verice madde denetimini kan, idrar tükürük örneği alma savcı ve mahkeme iznine tabi olduğu için yapılamamaktadır. 2015’e kadar hukuki düzenleme yapılıp, bu konuda personel eğitilecek.

  • Emniyet radarla gündüz 5 gece 3 olmak üzere 8 saat denetim yapıyor. 2015’te radarla hız denetimi yüzde 15, 2020’de ise 2015’e göre yüzde 15 artırılacak.

  • Jandarma ise radarla günlük dört saat hız denetimi yapılıyor. 2015’te gündüz 4 gece 1 saat 2020’de gündüz 4 gece 2 saat olacak şekilde artırılacak

  • 11 milyon sürücünün yüzde 5’ine 550 bin kişiye alkol denetimi yapılıyor. Alkol denetimi 2015’te yüzde 20, 2020’de ise 2015’e göre yüzde 25 oranında artırılacak ve alkollü araç kullanımı en aza indirilecek.

  • Trafik Kanunu’nda kış lastiği kullanma zorunluluğu yok. Bu zorunluluk getirilecek. Lastik denetimi yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Ehliyet Sınavı Zorlaşıyor

Ehliyet Sınavı Zorlaşıyor

Trafiğe birçok yeni kural getiren '2020 eylem planı' Başbakan Erdoğan'ın onayıyla hayata geçti. Plana göre ehliyet sınavları daha zorlaştırılacak, ehliyet alımında AB standartları uygulanacak. Türkiye'de en önemli sorunlardan biri olan trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesi veya yaralanması Başbakanlığı harekete geçirdi. Karayolu ve trafik güvenliğiyle ilgili çok çeşitli unsurlar içeren ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, 2020 yılına dek sürecek eylem planı kapsamında ehliyet alım sınavı zorlaştırılacak, polis ise uyuşturucu testi yapabilecek. Plana göre, trafikte kurumlar arası işbirliğini 'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' sağlayacak.

DİREKSİYONA AB AYARI

Trafikte yeni bir dönem başlatacak olan genelgeye göre 2 yıl içinde ehliyet alım şartları değişecek. Sürücü adayları direksiyon eğitimlerini trafikte karşılaşabileceği doğal şartlara uygun olarak karlı ve yağmurlu havalarla, şehirlerarası yollar ve otobanda alacak. Pratik direksiyon sınavında akan trafikte geçen süre ise en az 45 dakika olacak. Sınav araçlarında kamera sistemi de bulunacak. Ehliyet alımının her aşaması Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uyarlanacak.

Polis uyuşturucu testi de yapacak

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanBilimPolisRecep Tayyip ErdoğanTRTUyuşturucucep telefonu
Görüş Bildir