İngiltere Olimpiyat Sayesinde Resesyondan Çıktı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere Olimpiyat Sayesinde Resesyondan Çıktı

İngiltere Olimpiyat Sayesinde Resesyondan Çıktı

İngiltere ekonomisi dokuz aydır içinde bulunduğu resesyondan çıktı.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin açıklamasına göre bu dönemde Olimpiyat biletlerinin satışı, bu rakama 0,2 puan katkıda bulundu.

Ofis, Olimpiyatlar'ın biletler ötesindeki etkisini ölçmenin ise çok zor olduğunu, ancak bu dönemde Londra'da otel, restoran ve iş bulma kurumlarında aktivitenin arttığını bildirdi.

Artışın bir diğer sebebi ise ikinci çeyrekte çok sayıda resmi tatil olması ve havaların yağışlı gitmesi yüzünden ekonomik faaliyetin yavaşlaması.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne sonuçları değerlendirirken "Daha yapacak çok işimiz var ama bu rakamlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor." diye konuştu.

"Dün euro bölgesinden gelen zayıf sonuçlar, içerde ve dışarda ekonomik zorlukların sürdüğünü gösteriyor."

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin gölge kabinesinde maliyeden sorumlu olan Ed Balls da haberi memnuniyetle karşıladı, ancak verilerin "büyümenin temel olarak zayıf olduğuna" işaret ettiğini söyledi.

Balls'a göre Olimpiyatlarla gelen bir seferlik bir büyüme memnuniyet verici olsa da, "İngiltere'nin istihdam yaratmak, bütçe açığını azaltmak ve refah seviyesini yükseltmek için şiddetle ihtiyaç duyduğu güçlü bir toparlanmayı sağlayacak bir planın yerini tutmaz."

İngiltere ekonomisi 2008 krizinden önceki seviyeye dönmekten hala çok uzakta.

Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre 2008'in başı ile 2009'un ortası arasındaki dönemde ekonomi %6,4 küçülmüştü. Bu küçülmenin ancak yarıya yakını telafi edilebildi.

Bugün açıklanan üçüncü çeyrek rakamları henüz tahmini veriler; yani gerçek veriler açıklandığında daha düşük ya da fazla olmaları mümkün.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereiçerdetatil
Görüş Bildir