Ikea'da Türkiye Kriterleri

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

IKEA Çalışanları Eylem Yapacak

IKEA Çalışanları Eylem Yapacak

Türk-İş'e bağlı Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, cumartesi günü, IKEA'nın Ümraniye'deki mağazası önünde toplanacak yüzlerce işçinin, IKEA Türkiye işvereni protesto edeceğini belirterek, ''IKEA işçisi toplu iş sözleşmesi hakkına kavuşuncaya kadar, mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

IKEA'nın İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'deki 5 mağazasında, yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı bilgisini veren Alemdar, örgütlenme faaliyetleri devam ederken işverenin, sosyal diyaloğa açık olduğu yönünde açıklama yaptığını ifade etti. Koop-İş sendikasına üye olan çalışan sayısının artması üzerine işverenin çalışanlar üzerinde baskı kurduğunu ileri süren Alemdar, şöyle konuştu:

''IKEA işçisi toplu iş sözleşmesi hakkına kavuşuncaya kadar, mücadeleye devam edeceğiz. Baskı ve tehdit yapmadığını iddia eden işverene sesleniyorum, sendikamız üyesi olmayanları bile istifa ettirmek baskı değil mi? Başka illerdeki IKEA mağazalarında çalışan üyelerimizi genel müdürlüğe çağırıp İstanbul'daki noterlerde istifa ettirmek baskı ve tehdit değil mi? Çalışanlarınıza sendika üyesi olmama karşılığında müdürlük ve şeflik teklif etmek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Örgütlenme çalışmalarımızda lider olarak çalışan üyelerimize hak ettikleri kıdem tazminatından daha fazla ödemeyi teklif ederek işten çıkmalarını teşvik etmek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Üyelerimizin anne ve babalarını evlerinden telefonla arayarak tehdit etmek baskı değil mi? Mağaza müdürleri tarafından üyelerimizi sorguya çekmek baskı değil mi? Üyelerimize düşük zam, üye olmayanlara yüksek zam vermek baskı değil mi, ayrımcılık değil mi? Bunların hepsi baskıdır, hukuksuzdur, yasa dışıdır ve açıkça suçtur. Bu baskıları yapanları kınıyorum.''

''İşverenin sendikasızlaştırma girişimlerine 'dur' diyeceğiz''

IKEA'nın iş yerlerinde sendikal çalışmaların engellendiği gerekçesiyle İstanbul'da eylem yapacaklarını dile getiren Alemdar, IKEA işvereninin emekçilere yönelik keyfi uygulamalarını protesto edeceklerini söyledi.

Eylemde, IKEA işverenin sendikasızlaştırma girişimlerine ''dur'' diyeceklerini vurgulayan Alemdar, ''8 Eylül Cumartesi günü, IKEA'nın Ümraniye'deki mağazası önünde toplanacak yüzlerce işçi, IKEA Türkiye işvereni Mapa/Mobilya'yı protesto edecek. İşverenin, sendika ile sosyal diyaloğa devam etmesini, çalışanların sendika hakkına saygı duymasını ve çalışanların baskıyla sendikadan istifa ettirilmemesini istiyoruz'' diye konuştu.

Yabancı sendikalar da destek verecek

IKEA'nın 41 ülkedeki mağazalarında yaklaşık 100 bin çalışanı bulunduğunu kaydeden Alemdar, Türkiye dışındaki ülkelerde IKEA çalışanlarının tamamına yakınının sendikalı olduğuna dikkati çekti.

Alemdar, ''Ne yazık ki Türkiye'deki IKEA işçisine en temel hak olan sendikalaşma hakkı çok görülmektedir. IKEA Türkiye çalışanları, toplu iş sözleşmesi hakkına kavuşana kadar bu mücadelemiz şiddetini artırarak devam edecektir'' dedi.

Cumartesi günü yapılacak eyleme, diğer ülkelerdeki IKEA'larda örgütlü sendikaların da destek vereceğini bildiren Alemdar şöyle devam etti:

''Dayanışma mesajı gönderen ülkeler arasında, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya, İtalya, Belçika, Avusturya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti ve Romanya yer alıyor. Eyleme, İsveç sendikaları başta olmak üzere uluslararası sendikacılar da Türkiye'ye gelerek bizzat katılacaklar. Onun dışında söz konusu ülkelerde bağlı sendikalar aracılığıyla çeşitli eylemler de yapılacak. IKEA'da örgütlü yabancı sendikalar da bizimle aynı saatte basın açıklaması yapacak, Türkiye'deki örgütlenme mücadelesine destek veren pankartlar açacaklar.'' (AA)

Haberin Tamamı İçin:

Ikea'da Türkiye Kriterleri

Ikea'da Türkiye Kriterleri

Ikea Türkiye'de sendikalaşmaları engellendiği gerekçesiyle işçiler yarın İstanbul'da Ümraniye Ikea önünde eylemde. Ikea Türkiye ise Koop-İş Sendikası'na ihtarname gönderdi.

Diğer ülkelerde gayet güzel işleyen sendikal hakların Türkiye ’de olmasına çok sıcak bakmayan dünya devlerinin başı işçilerle belada. Amerikalı UPS’in ardından İsveçli mobilya devi Ikea da Türkiye ’de sendikalaşma mücadelesine engel olmaya çalıştığı gerekçesiyle işçilerin hedefinde. İşçiler yalnız değil dünyadaki diğer Ikea işçileri ve İsveç ’teki Ikea merkezinin desteğini de aldılar. Cumartesi ise eylem günü. Ikea Türkiye ise iddialarının asılsız olduğunu savunduğu Koop-İş’e ihtarname gönderdi.

Yüzlerce Ikea Türkiye işçisini örgütlemeye çalışan Koop-İş Sendikası’nın iddialarına göre Ikea Türkiye işçilerin örgütlenmesini keyfi uygulamalarla engellemeye çalışıyor, sendika üyesi olmaması karşılığında işçiye müdürlük veya şeflik teklif ediliyor ya da çalışanların aileleri aranarak ‘çocuk’ları şikâyet ediliyor. Koop-İş cumartesi günü Türkiye ’de İstanbul Ümraniye Ikea’nın önünde saat 16.30’da eylem yapacak. 41 ülkedeki Ikea mağazalarında da Türkiye ’deki işçiler için destek eylemi düzenlenecek. Koop-İş’in iddiasına göre Ikea Türkiye ’de sendikal faaliyetlerin engellenmesinin sebebi Ikea’yı Türkiye ’ye getiren Maya Grup’un şirketlerinden Mapa AŞ’nin Ikea Global’in ilkelerine tabi olmadığını ileri sürmesi.

Dünyadaki Ikea işçilerinin sendika üyeliği, toplusözleşme hakkı mevcut. Dünyada sayıları 100 bini aşan tüm Ikea işçilerinin sendikaları UNI Global Ikea Sendikalar Birliği’nin de bir üyesi.

IKEA TÜRKİYE İHTARNAME GÖNDERDİ

Ikea Türkiye ise Koop-İş Sendikası’na ihtarname gönderdi. İhtarnamede şirket aleyhinde asılsız iddialara devam edilmemesi gerektiği, devam edilmesi halinde; şirketin marka değerine ve ticari itibarına verilen zararlara karşı tazminat başta olmak üzere tüm yasal yollara başvurulacağı, şikâyette bulunulacağı bildirildi. İhtarnamede sendikanın eylem yapacağını duyurarak IKEA Türkiye ’nin karşılıklı yapıcı diyaloğa açık tavrına olumsuz yaklaştığı savunuldu.

İŞÇİLERİN ÜLKELERDE DURUMU

İngiltere ’de, IKEA yönetimi ile USDAW Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi bulunuyor.

Fransa ’da, her yıl toplusözleşme yapılıyor.

Belçika ’da, toplam 6 mağazanın tamamında çalışanlar sendikalı.

Norveç ’te, IKEA ile HK Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi bulunuyor.

İsveç ’te, Handels Sendikası ile IKEA arasında toplu iş sözleşmesi yapılıyor.

Kanada ’da, IKEA çalışanları adına Teamsters Sendikası toplu iş sözleşmesi imzaladı.

Almanya ’da, tüm IKEA mağazalarında çalışanlar Ver.Di Sendikası’na üye ve yeni toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Avustralya ’da, SDA Sendikası ile IKEA arasında, diğer perakende sektöründe çalışanlara kıyasla en yüksek ücretleri içeren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Danimarka’da, HK Handel Sendikası ülkedeki toplam 5 mağazada örgütlü.

BUNLAR BİLE VAR!

Norveç ’te yeni açılan mağaza işçileri direkt sendikalı yapılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvusturyaBelçikaBursaÇek CumhuriyetiFransaIKEAİngiltereİrlandaİspanyaİstanbulİsveçİtalyaİzmirJaponyaNorveçRomanyaZamzam
Görüş Bildir