Grev Hakkı İçin Uzlaşma Yok

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Grev Hakkı İçin Uzlaşma Yok

Grev Hakkı İçin Uzlaşma Yok

Yeni Anayasa çalışmaları kapsamında ‘Toplu Sözleşme ve Grev Hakkı’ tartışmalara neden oldu. CHP , MHP ve BDP ’li üyeler kamu çalışanlarına grev hakkı tanınmasını isterken AK Parti bu teklife karşı çıktı. AKP , 2010 yılında Anayasa değişikliğinde yapılan düzenlemenin devamını savundu.

MHP AK Parti ’nin karşı çıkışı üzerine “Çalışanların toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık sonucunda grev hakkına sahiptir” şeklinde öneri getirdi. Bu öneriye de CHP ve BDP ’den itiraz geldi. Fıkranın görüşmelerinin ertelenmesine karar verilirken MHP ve AKP ’den ortak bir öneri daha geldi. İki parti bu kez “grev hakkının gerekli durumlarda ertelenmesi ve yasaklanmasına” ilişkin bir cümle eklenmesi istedi. CHP ve BDP bu öneriye de sıcak yaklaşmadı. CHP ise önerisinde, “Kamu hizmetinin kesintiye uğraması halinde toplumun bir bölümü ya da tümünün yaşam sağlığı, güvenliği tehlikeye düşecekse hizmet asgari düzeyde sağlanır ve ertelenebilir. Bu durumlarda grev hakkı sınırlanabilir” hükmünün eklenebileceğini bildirdi. Ancak bu konuda da uzlaşma sağlanamadı.

Uzlaşma sadece kanunla düzenlenmesinde

Son olarak BDP , grev hakkının hangi hallerde sınırlanabileceğine ilişkin maddeye, “Grev hakkının kullanılması, ancak kesintiye uğradığında halkın tümünün ya da bir bölümünün yaşamını, sağlığını ya da güvenliğini ciddi biçimde tehdit eden hizmetlere ilişkin olarak sınırlandırılabilir” cümlesinin eklenmesini istedi. Ancak bu cümle üzerinde de anlaşma olmadı. Madde metninde sadece “Grev hakkının kapsamı, kullanılması, istisnaları, sınırları ve diğer usul ve esasları kanunla düzenlenir” cümlesi üzerinde uzlaşmu sağlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir