Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerginlik Efes'e Sıçradı: Türkiye, Avusturya'nın Kazılarını Durdurdu

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün 100 yılı aşkın süreden bu yana İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'nde yürüttüğü kazılar durduruldu. Son dönemde Türkiye ile Avusturya arasında süren siyasi gerginliğin buna sebep olduğu belirtiliyor. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Efes Antik Kenti'ndeki kazılar, Dışişleri Bakanlığı'nın 31 Ağustos 2016 tarihli yazısıyla normal çalışma döneminin bitmesine 2 ay kala iptal edildi. 

Bu yılın başlarında Avusturyalı Doç.Dr. Sabine Ladstatter başkanlığında başlayan dönem kazılarında çevre düzeni, koruma, restorasyon, konservasyon ve yayın ağırlıklı çalışmalara izin verilmişti.

Kazı başkanı Doç.Dr. Sabine Ladstatter

Dışişleri Bakanlığı'nın yazısını Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri kazı heyetine tebliğ etti.

Avusturya ekibinin 3 ayrı bölgede yürüttüğü kazı alanına giden Selçuk Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal ve bakanlık görevlileri, 3 kazı noktasını teslim aldı.

Kazı evine ait eşyalar toplatıldı

Yamaç evleri, Efes içerisindeki Meryem Ana Kilisesi ve Efes üst kapı yakınında kazıların yürütüldüğü bölgelerde bulunan kazı evine ait eşyalar toplatılıp, Avusturya Kazı Evi yetkililerine teslim edildi. 

Avusturyalı arkeoloji ekibinin kullandığı kazı evinin ise gelecek talimatlar doğrultusunda mühürlenebileceği belirtildi. Avusturya kazı ekibine önümüzdeki yıl kazı izni verilip verilmeyeceğinin ise gerilimin sürüp sürmemesine bağlı olduğu ifade edildi.

Kazılar, tarihinde dördüncü kez durdu

Efes Antik Kenti'nde 1893 yılında Viyana Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Ordinaryus Prof.Dr. Otto Bendrof'un başlattığı kazılar için Avusturya Arkeoloji Enstitüsü kurulmuş ve günümüze kadar kazıları yürütmüştü. 

Geçen süre içerisinde 1909-10, 1914-25 ve 1936-53 yılları arasında üç kez ara verilen kazılar, dördüncü kez durdurulmuş oldu.

Gerginlik panodaki o yazıyla başladı

Türkiye ile Avusturya arasındaki gerginlik, geçen temmuz ayı sonlarında Avusturya'nın başkenti Viyana'da Schwechat Uluslararası Havalimanı'ndaki panoda "Türkiye tatili sadece Erdoğan'ı destekler" yazısı ile başlamış, ağustos ayı ortalarında ise aynı panolardan Türkiye'deki cinsel istismara yönelik bilgilendirme ile doruğa çıkmıştı.

Viyana Havalimanı Panosundaki Türkiye Karşıtı Haber Kaldırıldı - onedio.com
Viyana Havalimanı Panosundaki Türkiye Karşıtı Haber Kaldırıldı - onedio.com

Avusturyalı politikacıların gerilimi arttıran ve Türkiye'nin Avrupa Birliğinde yer almaması gerektiği yönündeki açıklamaları üzerine Türkiye, Viyana Büyükelçisini Ankara'ya çağırmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir