G.Kıbrıs'ta Bankalar 12 Gün Sonra Açılıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

G. Kıbrıs Bankaları Sıkı Denetimlerle Bugün Açılıyor

Güney Kıbrıs'ta bankalar, mevduat sahiplerinin nakite hücumunu önlemek işlemlere getirilen sıkı kontrollerle bugün açılacak.

Hükümet, finansal bir çöküşü önlemek için Avrupa Birliği ile10 milyar euroluk bir kurtarma yardımı paketini kabul etti. Buortamda iki haftadır kapalı olan bankalar bugün açıldığında, mevduat sahiplerinin paralarını çekmek için kapılara yığılması bekleniyor.

Anlaşma, euro bölgesi ülkelerinde ilk kez mevduatsahiplerini zarara uğratıyor.

Rum yetkililer, bankalardan nakit kaçışını önlemek için kabul edilen önlemlerin geçici olduğunu söyleseler de, ekonomistler ekonomideki kriz durumu devam ettiği sürece bu kısıtlamaları kaldırmanın güç olduğunu söylediler.

Maliye bakanlığı genelgesiyle belirlenen kısıtlamalara göre günlük nakit çekiş miktarı 300 euro ile sınırlanıyor. Ayrıca çek bozdurulamayacak ve şirketler ithalat amaçlı olduğunubelgelendirmeleri durumu dışında, ülke dışına paragönderemeyecek.

Rum merkez bankası 5,000 euronun üzerindeki tüm işlemlerigörecek ve 200,000 euro üzerindeki işlemleri tek tekinceleyecek.

Ülke dışına gidenler yanlarında sadece 3,000 euroçıkarabilecekler.

Euro kullanan tüm ülkelerde olduğu gibi Güney Kıbrısbankalarına da nakit, merkez bankası eliyle Avrupa MerkezBankası'ndan (ECB) geliyor.

ECB yetkilileri, Güney Kıbrıs'ta talebi karşılayacakmiktarda nakit sağlanacağını söylediler. Ancak banka, bölgeyefazladan nakit gönderildiği yolundaki haberler hakkında yorumyapmadı.

Nüfusu 860,000 olan Güney Kıbrıs'ın bankalarında 86 milyareuroluk mevduat var. Bu aşırı büyük finansal sistem, biroff-shore cenneti olarak yabancı yatırımcılar için cazipti ancakbankaların Yunan tahvillerinden dolayı zarara uğramalarıylasistem çöktü.

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu, eğer Güney KıbrısRum Yönetimi, daha önce düşünülmeyecek bir yöntem olarak, zararıkısmen mevduat sahiplerine yansıtma yoluna gitmezse, kurtarmayardımı alamayacağını bildirmişlerdi.

Dünya

Haberin Tamamı İçin:

G.Kıbrıs'ta Bankalar 12 Gün Sonra Açılıyor

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankalar, bugün açılıyor.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankalar, bugün saat 12.00'de açılacak.

İlk gün olması nedeniyle sabah saatlerinde hazırlıkların yapıldığı bankalar, saat 18:00'a kadar kalacak. Bankalar yarından itibaren normal mesai saatleri arasında faaliyetlerini sürdürecek.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bankalardan para çekimine kişi başına günlük 300 avro limit koyulduğu belirtilldi.

Açıklamada, kredi kartlarıyla ödeme yapılması, para aktarımı, ödeme gibi bankacılık işlemlerinin 5 bin avroyla sınırlandığı bildirildi.

12 günlük aradan sonra bugün açılması beklenen bankalarda ilk saatlarde kaos yaşanmaması için polis tüm banka şubelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yetkililer, bankaların faaliyetlerinin yarından itibaren normalleşeceğini belirterek, vatandaşlara soğukkanlı ve sakin olmaları çağrısında bulundu.

Bu arada, bankaların finans ihtiyacının karşılanması için dün Avrupa'dan Güney Kıbrıs'a 5 milyar avro nakit gönderildi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiIMFMerkez BankasıPolisYunanistan
Görüş Bildir