Futbol Federasyonu Seçiminde Siyasi Baskı İddiası

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Futbol Federasyonu Seçiminde Siyasi Baskı İddiası

Futbol Federasyonu Seçiminde Siyasi Baskı İddiası

2012 yılında yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde aday olan ancak daha sonra çekilen Ata Aksu , TGRT Haber’de yayınlanan Futbol Gecesi adlı spor programında birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TFF başkanlığı için adaylığını koyduğu dönemde tüm kulüpler ve futbolcuların desteğini arkasına aldığını ifade eden Aksu, adaylığını geri çekmesi konusunda bazı siyasi faktörlerin rol oynadığını ifade etti. Aksu, “Adaylığımı çekmesem, Demirören’in koltuğunda ben oturuyordum” dedi.

Aday olmak için gereken donanım ve desteğe sahip olduğunu ifade eden Aksu, “35 yıldır futbolun içerisindeyim. Tecrübem de var. Siyasi tecrübem de var. Kendi kendime düşündüm. Türk futbolu dip yaptığı noktada bir sorumluluk bana düşer diye düşünüyordum. Bazı arkadaşlar, kulüpler de istedi. Aday olmak için beşte bir imza gelekiyordu, 60 kişiyi tekabül ediyor. Bende fazlası vardı” şeklinde konuştu.

TFF’de yer alan bazı delegasyonlar üstünde bazı milletvekili ve siyasi partilerin etkili olduğunu belirten Aksu, “TFF eski başkanlarının tamamı biri hariç o da lazım. Futbol antrenörlerin, futbolcuların tamamı beni destekledi. Bu durum benim için büyük gururdu. Ben de taşın altına elimi koyarak sorumluluk almak istedim. Daha önce de teklif edilmişti ama kabul etmemiştim. Son geldiğimiz noktada delegasyonun üzerine bazı partili milletvekillerinin, bürokratların çok yoğun bir baskısı oldu. Bu sadece mevcut iktidar partisi değil. Ana muhalefet ve diğer pardiler de. Yani terör konusunda ittifak edemeyen bu üç parti futbol federasyonu seçimi konusunda bir şahıs üzerinde ittifak ettiklerini gördüm. Çok yoğun bir çalışma yaptılar ve kaotik bir ortamda oluşmuştu. Kaos oldu. İmzaları çekin baskısı oldu. Çekmeyenler çift imza verdi baskı yüzünden” diye konuştu.

Yıldırım’ın Demirören’in hemen hemen tüm kulüplere tutamayacağı sözler verdiğini ifade eden Aksu, “Madem Yıldırım Demirören de hevesli, Kulüpler Birliği biz destekliyoruz dedi. Hatta o kadar ileriye gittilerki bu destek konusunda Sadri Şener bana “yine karşımıza mı çıktın” dedi. Sanki ben Trabzonspor’a bir kötülük yapmışım. Sonra kendisi zaten bunun nedenini açıkladı. Yıldırım Demirören bana kupa sözü verdi diye. Öyle sözler verilmişki Samsunspor’a küme dürmeyeceğiz sözü verilmiş, Trabzonspor’a kupa vereceğiz sözü Fenerbahçe’ye küme düşürmeyeceğiz sözü…” dedi.

Seçimler öncesinde en büyük vaadinin kuralların ne gerekiyorsa onu yapmak olduğunu dile getiren Aksu, “Ben sadece kişilere, kamuoyuna kurallar neyse onu uygularım sözü verdim. Türkiye’nin hakkını sonuna kadar korurum. Uluslararası kuruluşlar FIFA ve UEFA’nın karşısında. Türkiye’nin ve diğer takımlarının ceza almasını sebep olacak hiçbir eylem içinde olmam sözü verdim. Bu baskıya rağmen seçime girsem yüzde 99 kazanacağıma inanıyorum. Halk seçseydi yüzde 90 fark yapardım” ifadelerini kullandı.

TFF başkan adaylığından çekilmese yüzde 99 başkan olacağına inandığını belirten Aksu, “İmza vermeyenler oy verirdi. Çünkü oy verme işi vicdan işidir. O verirken vicdanla hareket edersin kime imza atarsan at… Bunu son Haluk Ulusoy seçimlerinde de gördük. Ben çekilmeseydim yüzde 99 başkandım adım gibi biliyorum. Bunu çok kişi de sonrasında söyledi zaten. Olmuşu olmamış yapmak isteniyordu ki beyanlardan onu anlıyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FIFAFenerbahçeTFFTerörTrabzonspor KulübüUEFAYıldırım Demirörenfutbol
Görüş Bildir