Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Bir Mahkumun Harpercollins'le Savaşı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Eski Bir Mahkumun Harpercollins'le Savaşı

Eski Bir Mahkumun Harpercollins'le Savaşı

İngiliz yayın devi HarperCollins, işlemediği bir tecavüz ve cinayet nedeniyle 21 yılını tek kişilik bir hücrede geçiren eski bir idam mahkumu tarafından dava edildi.

Pensilvanya’da idam edileceği günü beklerken salıverilen Nick Yarris, ABD’li Rupert Murdoch’a ait News Corporation’ın bağlı kuruluşu HarperCollins’i 2008’de yayımlanan hayat öyküsü “Seven Days to Live”le ilgili sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle Londra’da mahkemeye verdi.

1983’te Delaware’de bir kadına tecavüz edip öldürdüğü suçlamasıyla ölüme mahkum edilen Yarris, yirmi yılını Amerika’nın en zorlu hapishanelerinden birinde geçirmiş ancak 2004’te DNA kanıtı sayesinde dramatik bir biçimde aklanmıştı.

Yarris, çileli hayat hikâyesini Temmuz 2008’de satışa çıkacak olan “Seven Days to Live”de anlattı. Fakat kitabın yayın tarihinden günler önce marihuana yetiştirdiği suçlamasıyla tutuklandı.

Bu durum HarperCollins’i kitabın yayınını acilen durdurmaya yöneltti, fakat kitabın bir kısım kopyası Amazon.com ve büyük merkezi yerlerdeki kitapçılar dahil bir bölüm perakende satış yerine dağıtılmıştı.

Kitabın bin kopyasının dünyanın çeşitli yerlerindeki okurlarca satın alındığı tahmin ediliyor. Kullanılmış kopyalar online olarak 35,99 ila 81,55 pound arasında bir fiyatla satılıyor.

Hakkındaki marihuana yetiştirdiği suçlamaları daha sonra düşürülen Yarris, “2009’da Heathrow Havaalanı’nda dağıtıldığından habersiz olduğu kitabını okumuş bir kadınla tanıştığında “inanılmaz küçük düştüğünü” söyledi.

Yarris, “Herşeyi kaybettim. Bütün rüyalar benimdi ama artık böyle değil. Artık ülkedeki asgari ücretin de altında kazanıyorum. Eğer kendimi mahkemeye dinletebilirsem kitabımı yeniden yayınlatacağım” dedi.

Yarris, HarperCollins’ten 100 bin poundluk avansın 66 bin poundunu almış olsa da ihtilafın sonucu olarak en az 7,5 milyon pound kaybettiğine inanıyor.

HarperCollins’ten bir sözcü, “Bu davanın bir temeli yok, savunmamızı aktif bir şekilde yapacağız” diye konuştu.

Film gibi bir hayat

Yarris’in gerçekten “kitaplık” serüveni 20 Aralık 1981’de 20 yaşındayken başlamış. Kendisini kafası metamfetaminle dumanlanmış halde çalıntı bir araba kullanırken yakalayan bir polisle yaşadığı boğuşmadan sonra tutuklanmış ve hücreye atılmış.

Hücresinde gazete okurken Pensilvanya’yla sınır komşusu Delaware’de tecavüz ve cinayete kurban giden Linda May Craig’le ilgili habere rastlamış.

Bir itiraf anlaşması yaparak cezaevinden çıkmayı hayal eden Yarris, sonuçta cinayeti artık yaşamadığını düşündüğü bir ortağına yükleyen karmaşık bir hikâye uydurmuş.

Ancak hikâye ters tepmiş, çünkü adını verdiği kişi–kendi kardeşi–hayattaymış ve olay yerinde bulunmadığına ilişkin sağlam bir kanıtı varmış. Yarris, 24 Ocak 1983’te Craig’e tecavüz edip öldürmekten idama mahkum edilmiş.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİdamİngiltereTecavüzolay
Görüş Bildir