Görüş Bildir
Haberler
Eşcinsel Evliliğin Yasal Hale Geldiği İsviçre'de İlk Nikâh Kıyıldı

Eşcinsel Evliliğin Yasal Hale Geldiği İsviçre'de İlk Nikâh Kıyıldı

İsviçre'de geçtiğimiz yıl eylül ayında yapılan referandumda kabul edilmesinin ardından eşcinsel evlilikler 1 Temmuz itibariyle yasal hale geldi. Bu sayede şu ana kadar medeni birliktelik sözleşmesi hakkı bulunan eşcinsel çiftlerin resmi olarak evlenmesinin önü açıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Cenevre'de yaşayan Laure ve Aline de ülkede evlilik imzası atan ilk çiftlerden oldu.

21 yıl önce tanışan çift nikahları öncesi Euronews'e yaptıkları açıklamada 'Davetiyeleri son dakikada gönderdik. İnsanlar bir cuma günü 11'de pek müsait olamayabiliyor ama ailelerimiz ve bazı arkadaşlarımız orada olacak' ifadelerini kullandı.

Tanışmalarından kısa bir süre sonra ikili ülkede eşcinsel çiftlere evlilere tanınan bazı hak ve korumaları sunan ilk bölgelerden olan Cenevre'de medeni birliktelik sözleşmesi imzaladı.

Fakat yerel kanunlar yerine federal kanunlarla düzenlenen vergi indirimleri ve ortak sağlık sigortası gibi haklardan faydalanamıyorlardı.

2014 yılında değişen kanunla Laure ve Aline kayıtlı eş statüsüne geçerek diğer haklardan da yararlanmaya başladılar. Fakat tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi ola çift kanunda bazı açıklar olduğunu farkettiler.

Şu anda 4 yaşında olan oğullarını Laure doğurdu fakat Aline kayıtlara diğer ebeveyn olarak geçebilmek büyük bir çaba sarf etmek ve beklemek zorunda kaldı.

Biyolojik annenin kendisi olduğunu söyleyen Laure 'Bu nedenle Aline'in oğlumuz üzerinde hiçbir hakkı yoktu,' ifadelerini kullandı. 'O yüzden çocuğun sizinle birlikte 1 yıl yaşamasını beklemek zorunda kalıyorsunuz, ardından da evlat edinme süreci başlıyor ve o da 2 yıl kadar sürüyor. Şimdi artık yasal olarak onun ebeveyniyiz. İki annesiyiz.'

Nikâhlarını kiliselerde de kıydırabilecekler

Nikâhlarını kiliselerde de kıydırabilecekler

Yeni kanunla eşcinsel çiftler heteroseksüel çiftlerle evlat edinme, ölen bir eşin emeklilik hakkından yararlanma ve vatandaşlık gibi konularda eşit haklara sahip olacaklar.

İsviçre batı Avrupa'da eşcinsel evliliği yasal hale getiren son ülkelerden biri oldu. Önümüzdeki haftalarda yüzlerce çiftin medeni birlikteliğini evliliğe çevirmesi bekleniyor. 

Sadece Zürih'te 26 eşcinsel çift 1 Temmuz'da evlenmek için başvuruda bulundu. Ayrıca bu çiftler nikahlarını kiliselerde de kıydırabilecek. Ülkedeki protestan ve reformist kiliseler eşcinsel evliliği destekliyor.

Öte yandan buna karşı çıkanlar da yok değil. Ülkedeki Hristiyan Demokratlar 2016 yılında evlilik kurumunu 'bir erkek ve kadın arasında kurulan uzun süreli birliktelik' olarak tanımlayarak eşcinsel evliliklerin önüne geçmek istemişti. O zaman yapılan referandum yüzde 0,8'lik yani 54 bin 979 oy gibi çok küçük bir farkla reddedilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
38
23
20
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mert Soylu

darısı başımıza. bugün yarın değil belki ama 30 yıl gibi bir öngörüm var

Mert Soylu

can babanı skerim. şu taraftan sktir git

Fatih Karaduman

Medeniyetinize sokayım.

Nisan Aysu

dedi ödlek bir barbar.

Nisan Aysu

destekliyorum. insanların mutlu bir hayat kurabilmelerinin önündeki tüm din ve ideolojilerin cehenneme kadar yolu var.