Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hanım Koş Sözlük Elden Gidiyor

 > -

Ekşi Sözlük Moderasyonu Toplu Şekilde İstifa Etti!

Ekşi Sözlük Moderasyonu Toplu Şekilde İstifa Etti!

Sözlük gündemine bomba gibi bir gelişme düştü.. Çok konuşulan Başak Purut ve Webrazzi olayından kısa bir süre sonra, yine o olaylarla ve değişen sözlük konseptiyle, tavırlarla alakalı olduğunu içeriğinden anlayabileceğiniz bir istifa entrysi geldi..

İşte o entry:

ekşi sözlük bizim için “kutsal bilgi kaynağı” demekti. onunla tanıştığımız gün onu bu yüzden sevmiştik. bu sevmeler sonrası, bir parçası olmak istedik ve bir gün nihayet yazar olabildik. okunabilirliğin ve devamlılığın ancak belirli kurallar ve standartlarla sağlanabileceği düşüncesi bizi sözlük formatının kurallarının sağlayıcısı olmaya itti ve kendimizi moderasyon yaparken bulduk. bugüne kadar da buna ama aramıza katılan ama aramızdan ayrılan isimler ile iyi kötü devam ettik ve bu zamanları görebildik.

bu zamanlar, ekşi sözlük için öyle zamanlar ki; çinlilerin o çok meşhur “ilginç zamanlar”ını hatırlatıyor. gerek “değişim rüzgârları” gerekse de zamanın trendleri, burayı dönüşü belki de olmayan bir yola sokmuş ve yönetim ekibi olarak bizi müdahâle etme gücünden mahrum bırakmış görünüyor. bu yüzdendir ki; ekşi sözlük, bizim için uzunca bir süredir (moderatörlerin birkaç ay önceki aktivite istatistikleri ile uzun zamandır sözlüğe sundukları aktivite istatistikleri incelenirse görülecektir) yönetim kademesinde emek harcanacak bir yer olmaktan çıkmış bulunuyor. ilk zamanlarda uyandırdığı heyecanı uyandırmadığı gibi, “kirli olan bir şeyin etrafında dolaşıp temizliği görünürde sağlama” hissini de beraberinde getirmiş durumda.

ekşi sözlük, moderasyon üyesi olan/olmuş 12 adet moderatör için artık eskisi gibi emek vermeye değer bir yer değil. sahip olduğu dinamikler bizi moderasyon yapmaya bağlayamıyor. anlık akışı twitter’a/alelâde bir foruma/facebook duvar yazılarına çok daha yakın ve bu hâliyle de müdahâle edilmekten çok uzak. belki olması gereken bu ama, bizim en azından yönetim kademesinde parçası olmak istediğimiz şey bu değil. üstelik moderatörlüğün kendisi de emek ve zaman isteyen, hayli ağır ve bu titr sahiplerine olumlu geri dönüşü çok az olan gönüllülük üzerine kurulu bir uğraş hâline dönüşmüş. böyle olunca bizi artık yönetim kademesinde tutmayı sağlayacak bir şey kalmamış oluyor.

belirli bir standardı tutturmaya çalışırken insanların hoşça vakit geçirebileceği, yeri geldiğinde eğlenip yeri geldiğinde istediği bilgiye çabucak ulaşabileceği bir yer olması için çalıştığımız ekşi sözlük’ün yönetim kademesinden şu dakika ayrılıyoruz. bugüne dek kimlerin kalbini kırdıysak affola deyip güzel dostluklarını ve arkadaşlıklarını bize tattıran herkese bol selamlar sunmak istiyoruz.

sözlüğün ilk gününden bugüne sözlük formatının ve kurallarının şekillemesinde üstün çaba harcayan tüm eski moderatörlere, hacivatlara, karagözlere, kondüktörlere, praetor’lara, gammazlara ve sözlüğün güzel yazarlarına sonsuz teşekkürlerimizle.

sevgiler,

kaamos, kays el mecnun, kimi raikkonen, neutralife, crown, zakdem 80, guybrush threepwood, nuage, dark horse, jokullmagic, gyne, cern de cayci olmak vardi

Haberin Tamamı İçin:

Ekşi Sözlük Moderasyonunun Toplu İstifası Ne Anlama Geliyor?

Ekşi Sözlük Moderasyonunun Toplu İstifası Ne Anlama Geliyor?

Özellikle son dönemde özgürlükçü olarak hafızlarımıza kazınan ve 70 milyon insanı bünyesinde barındıran Ekşi Sözlük'te kullanıcıların yakındığı temel konu SSG ve Kanzuk yasaları oldu.İnsanlar sansürlenmekten ve bu ikilinin sözlük üzerindeki nüfuzundan fazlasıyla yakınır hale geldi.Son olarak sözlükteki Webrazzi'ye ait olumsuz yorumların aynı zamanda Webrazzi'nin avukatı da olan Başak Purut yani Kanzuk tarafından silinmesi muhalif seslerin daha da yükselmesine neden oldu.

Haberin Tamamı İçin:

ekşi sözlük moderasyonu

Ekşi sözlük moderasyonunun topluca istifa etmesinin ardından sözlüğün kurucusu Sedat Kaptanoğlu (ssg) cephesinden nihayet bir açıklama geldi. Moderasyonun neden ayrıldığı konusunda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik bu açıklamayı aynen aktarıyoruz.

tüm üyelerinin görevden ayrılması hakkında:

"öncelikle kendilerine teşekkür borçluyum. yıllardır en başta çizdiğim çizgiler doğrultusunda düzgün bir şekilde götürmenin yanı sıra sahiplenerek evrimine aracı oldular. daha da önemlisi "bana" değil, bu kullanıcı kitlesine ve bu içeriğin biraz olsun bir bilgi kaynağını andırmasına hizmet ettiler. yetkilerinin doğasından dolayı çok tartışma konusu oldular. şahsi olarak da grup olarak da çok saldırıya uğradılar. bir yığın baskıya göğüs gerdiler. bu arkasında gerçekten temiz bir "yardım etme" duygusu olmadıkça kimsenin hatrına gönlüne olacak bir şey değil. eğer sözlüğü daha kötü hale getirdiklerini düşünen varsa da bunun sebebi etrafını benim çizdiğim bir çerçevede hareket etmiş olmalarından başka bir şey olamaz. kendilerine yetkileri ve işleyiş süreçlerini veren hep ben oldum. yıllar boyu bunu iyileştirmek için yığınla öneri getirmişlerdir ve onların çok azını hayata geçirebilmişizidir.

çoğuyla şahsen tanışıyorum. tanıştıklarımdan bir tane bilmiyorum ki "bunu gözüm tutmadı" demiş olayım. hepsi bulundukları mecrayı iyileştirmek için gerekli gayreti gösterme çabasında insanlardı. bu çabayı yaratan da ben değil, bizzat ekşi sözlük idi. bu ayrılma kararı sonrası gelen onlarca "ben moderatör olurum, tecrübeliyim" mesajları da bunun kanıtı sanırım.

moderasyon ise bozulmaya çok müsait bir yapı. örneklerini başka mecralarda çok gördüm. o yüzden de moderasyon gibi bir ekibi kurmaya çok çekinmiştim (bkz: sözlükte ssg sorunsalı/@ssg). ama ekşi sözlük moderasyonundan kim geldi geçtiyse güzel insanlardı. hataları olduysa bile şahsi yetersizliklerinden değil, tüm denetim sürecinin hataya izin verir yapısıyla alakalı oldu. açıkçası benim korkularımı boşa çıkardılar.

neden ayrıldıkları konusunda soru işaretleri oluşturmuş onu netleştireyim:

moderasyon uzun zamandır yapısal olarak sitenin kondüktör alımlarıyla artan nüfusuna ölçeklenebilir değildi. sadece moderasyonun yetişememesinden öte, kuralların ve uygulama süreçlerinin yapısı gereği yetiştiğine de olumsuz etki ediyor olması da bir problemdi. yani hem gürültü içerik diyebileceğimiz ve sadece "bugün"ün popülaritesinden istifade eden içeriğe yetişemiyor hem de düzgün içerik diyebileceğimiz nitelikli içeriğin ise çaylaklık ve uçurma gibi radikal yöntemlerle site dışına itilmesine yol açıyordu. bunların moderatörlerin şahsıyla değil, oluşturulmuş moderasyon yapısıyla ilgili olduğunu vurgulamakta fayda var.

mart ayında bu duruma dair yapısal bir değişiklik ihtiyacını gözeterek moderasyona bu konuda öngördüğüm vizyon ve süreç değişikliğini yazdım. çoğunda (sözlükte nitelikli içeriğin ön plana çıkarılması gibi) aynı fikirde olmamıza rağmen geçiş sürecinde öngördüğüm yaklaşımda uzlaşamadık. benim yakın dönem değişiklik önerim kabaca özetlemem gerekirse, moderatörlerin çok kalifiye olma gerekliliği yüzünden moderatör sayısının arttırılamamasına çözüm olarak moderatör yetkilerinin azaltılarak daha dağıtık hale getirilmesi uçurma ve çaylaklık gibi yetkilerden azade çok fazla sayıda moderatör olmasıydı. benim görüşüme göre bu olası hataların yan etkilerini ufaltacağından az sayıda moderatörün yavaş moderasyonundan daha hızlı ve daha az sıkıntıya yol açacak bir moderasyon sağlayacaktı. daha da önemlisi herkesin sıra beklemeden yazabileceği ama içerik gürültüsü yaratamayacağı bir sözlüğe geçiş imkanına kapı aralayacaktı. moderasyonun genel kanısı ise bunun işlemeyeceği tam tersine daha hızlı bir şekilde kalitesiz içerik enflasyonunu arttıracağı, tersine cezaların ve kısıtların arttırılmasının çözüm olacağı şeklindeydi. ben bu konuda moderasyon eleştirilerini benim önerdiğim süreç içinde farklı yollardan çözülür gördüğümden bunu değiştirmeden uygulamaya geçireceğimi söyledim. mart sonunda moderasyondan bazı üyeler bu denetim sürecinde yer almayacaklarını ama sözlüğün zor durumda kalmaması için geçiş sürecinde yardımcı olarak yer alabileceklerini söylediler.

sözkonusu değişimin ilk icraatı olarak çoklu hesap kullanımına izin verdik. öte yandan yetki azaltımını taahhüt ettiğim sürede (mayıs başı) bu değişikliği yerine getiremedim çünkü çaylaklığın uygulamada kalıp kalmamasıyla ilgili tereddütler içindeydim ve aynı dönem m.eksisozluk.com projesini hayata geçirdiğimizden konu sürüncemede kaldı. moderatörlerin bu esnada sık sık dile getirdikleri bir araya gelip yüzyüze görüşme isteklerini de uygun bir zamana denk getiremedim. bir ay sonra bu dönemde moderasyon sözkonusu süreç değişiminde yeni gelenlere yardımcı olmak için beklediklerini ama bu muğlaklığın motivasyonlarını kırdığını ilettiler. bu konuda ilerleme kaydetmeyince de nihayetinde ayrılış duyurularından bir kaç saat önce bana ayrılma kararlarını mail ile ilettiler.

burada özetlemem gereken şey şu: moderasyon bu süreci baltalamak yerine benim istediğim şekilde devam etmesi için elinden gelen tüm özveriyi gösterdi. günlerce paragraflarca süren yazışmalar ve alternatif çözüm önerilerinden bahsediyoruz. haliyle şu an bulunduğumuz noktanın olası olumsuz etkilerinden kendileri hiçbir şekilde sorumlu değil.

peki şimdi ne olacak?

artık gönüllü bir moderasyon ekibi olmadığından normalde adım adım geçmek istediğimiz bir yolu daha hızlı adımlarla geçmemiz gerekecek. bu süreç dahilinde herkesin şikayet ettiği konular bizim de çözüm konusunda öncelikli konularımız: sözlüğün popülaritesini bireysel ucuz kazanıma çeviren niteliksiz içerik, otuz yıl sıra bekleme sorunsalı ve ilgilenmediğimiz konularla şişen gündem. bunlar ciddi yapısal değişimler gerektirdiğinden ekşi sözlük beta'nın ilerlemesine hız vereceğiz.

ara geçiş dönemindeki denetim işleyişiyle ilgili değişiklikleri de ayrıca duyuracağız."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookTwittergündem
Görüş Bildir