Dota 2 Rehberi

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dota 2 Rehberi

Dota 2 Rehberi

Editörün Notu: League of Legends videolarına başladığımızdan beri Dota 2'yle ilgili de içerik üretmemiz için bayağı istek alıyoruz. Şans eseri, tam bu sıralarda www.Dota2rehberi.com sitesinin kurucuları Deniz Yıldırım ve Özer Özdoğan'dan bizim için içerik hazırlamak istediklerini söyledikleri bir mail aldım. Kısa bir toplantıdan sonra, benim gibi tamamen Dota 2 cahili bir adamı alıp, neyin ne olduğunu, Carry ile Ganking arasındaki farkı bile anlamayan seviyeden alıp, oyunu rahatça oynayabilecek bir seviyeye getirecek bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. İnşallah beğenirsiniz. - Sinan

NEDİR BU DOTA ?

Dota 2 uzun süredir kapalı Beta olarak devam etmesine rağmen, büyük bir oyuncu kitlesine kavuştu. Sadece dünya çapında değil, ülkemizde de büyük ilgi gören oyunlardan biri olarak yerini aldı ki oyun daha tam olarak çıkmadı. Oyunu oynayabilmek için çile çeken, beta key peşinde harap olan oyuncu sayısı oldukça fazla. Bunun yanında oyuna sahip olup da etkili oynayamayan oyuncular da var. Biz de gerçek Dota 2 potansiyelinin farkına varamayan oyuncular için bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. Rehber serimizin ilkine hoşgeldiniz.

Yıllarca sıkılmadan oynanan, ismi unutulmayacak bir oyun Dota . Bazılarımız usanmadan büyük keyifle oynamaya devam ederken, bazıları da "Ne oyunmuş arkadaş! İnsan hiç mi sıkılmaz?" diyebiliyor (ebeveynlerimiz, sevgililerimiz falan). Ama bu öyle bir oyun ki arkadaşlar, gün gelecek torunlarımıza anlatacağız. " Bir zamanlar Dota isimli bir oyun vardı, MidorFeed (ya orta koridora giderim ya da karşı takımı beslerim) deyip tavrımızı koyardık... " gibi hikayeler anlatacağız.

DOTA NEREDEN ÇIKTI? NASIL BUGÜNLERE GELDİ?

Dota , Warcraft III için yapılmış bir oyun modudur ve MOBA (Multipayer Online Battle Arena) türünün atalarından sayılır. Oyunculara sunduğu çeşitlilik ve eşit savaş mekaniği ile geçmişten günümüze büyük turnuvaların gerçekleşmesini sağlamış ve ismini uluslararası alanda duyurmuş bir oyundur. Dota 'nın bu yapısı, birçok benzeri oyunun yapılmasına önayak olmuştur. Bunlardan ilk akla gelenler League of Legends ve Heroes of Newerth olacaktır.

Dota 2 'ye gelirsek, ilk oyuna nazaran oyun mekaniğinde değişikliklerden kaçınmaya çalışılıp, orijinaline sadık kalınmıştır. Görsel efekt ve seslerde, oyuncuları memnun edecek kalitede, titizlikle çalışılmış ve oynanabilirlik kolaylaştırılmıştır. Blizzard ve Valve şirketleri arasında yapılan anlaşmalar sonucunda, Dota 'da kullanılan bazı kahraman ve eşya isimleri, teklif hakları nedeniyle değiştirilmiştir.

İlk Defense of the Ancients (DotA)'dan bir ekran görüntüsü. Dota 2'yle görsel anlamda kıyaslayınca, büyük bir fark olduğu aşikar.

Dota 'nın geliştiricisi nam-ı diğer IceFrog, 2005 yılından beri herhangi bir gelir elde etmeksizin oyunu geliştirmeye devam etmektedir. Bir gün Valve tarafından kapısı çalınıp " gel bakalım, sen söyle biz yapalım " teklifiyle Dota , bir Warcraft III haritasından çıkıp başlı başına bir oyun olmuştur.

Dota 2'yi diğer F2P (Free2play) oyunlardan ayıran en önemli özellik, para ile alınan eşyaların oyun dinamiğine herhangi bir etki etmemesidir . Valve marketinden satın alınabilen söz konusu eşyalar, sadece kahramanların kozmetiğine tesir etmektedir. Eğer bu kozmetik ürünlerine çabucak ulaşmak gibi bir aceleniz yoksa, oynadığınız her maç sonrasında bu eşyalardan biri ile ödüllendirilmek mümkün. Bu da Dota 2 'de para vermeden ulaşamayacağınız bir eşyanın olmadığı anlamına geliyor.

ÜÇ KORİDOR, BİR SALON

Oyunda Radiant ve Dire adıyla 2 takım, bu takımlara ait birer ana üs (Ancient) ve üsler arasında 3 farklı koridor (Lane) yer almaktadır . Bu koridorlar arasında her takıma ait bilgisayar kontrolünde kuleler (Tower) yer alır. Oyuncular dışında, takımlara ait bilgisayar kontrolündeki birimler (Creep) 30 saniye arayla barakalarından doğar ve koridorda karşılarına çıkacak düşman ünite ve binalara saldırırlar. Oyunu kazanmanın yolu düşman ana üssünü yıkmaktır. Oyunun can alıcı kısmı ise, kuleleri ve üssü yıkmadan önce gerçekleşecek büyük takım savaşlarıdır.

Takımlar 5 kişiden oluşup, oyunda 3 farklı koridor bulunmaktadır. Yaygın olarak oyuncular, üst ve alt koridorlarda 2'şer, orta koridorda ise tek kişi kalacak şekilde dizilir. Orta koridor, diğer koridorlara göre fazla sorumluluk gerektirdiğinden, yeni başlayan oyuncular için son seçim olmalıdır.

Oyunda Radiant ve Dire adıyla iki takım yer alır. Her takım 5'er oyuncudan oluşur.

Alt ve üst koridorlardan birine gittiğinizde, sizinle beraber oynayacak bir takım arkadaşınız daha yer alacaktır. Böylece ona ayak uydurur ve kendinizi güvende hissedersiniz. Zor bir durumla karşılaştığınızda, takım arkadaşınızla yardımlaşabilirsiniz. Yardım edemediğiniz anlarda takım arkadaşınızdan gelecek yergilere hazırlıklı olun. Size yardım edilmediğinde ise çabuk sinirlenmeyin, yapıcı ve sakin tavrınızı koruyun. Koridordayken müttefik birimleriniz veya takım arkadaşlarınız yanınızda olmadıkça, tek başınıza kulenizden çok uzaklaşmayın. Düşman için açık hedef olabilir ve kolayca öldürülebilirsiniz.

Düşman birim ve oyuncuları öldürerek tecrübe puanı ve altın kazanabileceğiniz gibi, bu gereksiniminizi ormandaki tarafsız birimlerden de karşılayabilirsiniz. Oyunda iyi eşyalara sahip olmanın yolu, iyi altın kazanmaktan geçiyor. Ama gözünüzü para bürümesin. Altın kazanmak uğruna ölmemeye dikkat edin. Çünkü öldüğünüzde altın kaybedeceğiniz gibi, oyuna dahil olacağınız süre içerisinde diğer oyunculardan altın ve seviye bazında geri kalacaksınız .

Koridorda tek başınıza kaldığınızda, kulenizden fazla uzaklaşmamaya bakın. Beklenmedik bir anda, rakip takım tarafından tongaya düşürülebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBlizzardLeague of LegendsSavaşoyun
Görüş Bildir