Der Spiegel: 'Godfather Fethullah Gülen'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Der Spiegel: 'Godfather Fethullah Gülen'

Der Spiegel: 'Godfather Fethullah Gülen'

Almanya'da yayımlanan haftalık Der Spiegel dergisi son sayısında “Der Pate” (Godfather) başlığı altında yayınlanan haberde Gülen hareketinin Almanya'daki ayağını “Almanya'daki en önemli ve en tehlikeli İslami hareket” olarak niteledi.

Gülen'in hayat hikayesini anlatan dergi, cemaatin başta Almanya'daki yapılanması olmak üzere, dünya çapında artık etkili bir tarikat haline dönüştüğünü yazdı. Bazı Alman politikacıların cemaat ile içli dışlı olduğunu yazan dergi, cemaati yakından tanıyan çok sayıda uzmanın da görüşüne yer verdi.

Bilinen aksine Gülen hareketinin "Batı düşmanı" olduğu söyleyen Maximilian Popp imzalı haber-araştırmada cemaatin Almanya'da her gün yandaşlar kazanarak büyümesini sürdüğü bildirildi.

Dergiye görüş bildiren Hollandalı tarihçi Martin van Bruinessen "Gülen cemaati gizli Katolik örgütü ‘Opus Dei’ ile paralellikler arz ediyor" derken, ABD'li tarihçi Michael Rubin ise Gülen’in Humeyni’nden farkının olmadığını söyledi. Ünlü ekonomi profesörü Dani Rodrik ise şunları söyledi: "Hareket kirli işlerin içine batmıştır. Hareketin yayın organı Zaman gazetesi ise bu hareketi yalan ve manipülasyonlarla aklamaya çalışıyor."

Haberde cemaatle ilgili şu yorumlarda bulunuldu,"Cemaat her türlü şeffaflıktan uzak ve oldukça gizli bir yapılanmaya sahip. Fakat buna rağmen cemaat üyeleri kendilerini dinler arası barış isteyen ve hoşgörü taraftarları olarak yansıtıyor. Yaygın görüşe göre cemaat aşırı muhafazakâr. Fakat iç yapısının bilinmesine rağmen cemaat Almanya'da rahatça örgütleniyor, özellikle gençler arasında üye sayısını artırıyor."

Alman kamuoyunun Gülen ve hareketi hakkında bilgi sahibi olmadığını söyleyen Der Spiegel, “Aslında Almanya'da Gülen Cemaati kadar Müslümanları etkileyen bir hareket yoktur. Marburglu İslambilimci Ursula Spuler-Stegmann'a göre Gülen hareketi, Almanya'da en önemli ve en tehlikeli harekettir” diye yazdı.

Almanya'nın çeşitli kesimlerinde Cemaat'e yakın kişiler tarafından açılmış çok sayıda okul ile 15 “diyalog cemiyeti” bulunduğu belirtilen haberde, Gülen Cemaati'nin Berlin'deki yüzünün Ercan Karakoyun isimli bir göçmen olduğuna da dikkat çekildi.

Gülen Cemaati'nin dünyanın 140 ülkesinde okulları bulunduğu belirtilen haberde, aynı zamanda Samanyolu TV, Ebru TV gibi televizyon kanalları ile Zaman gazetesinin, Alman Türk Haber Ajansı'nın ve İstanbul'daki Fatih Üniversitesi ile Asya Bank'ın da onlara ait olduğu da belirtildi.

Der Spiegel'in dört tam sayfa ayırdığı haberde, cemaati terk edenlerin, Gülen hareketinin Scientology gibi bir grup olduğunu söylediği kaydedildi.

Derginin haberinde AKP'nin 2002 yılındaki genel seçimleri kazanmasından sonra Gülen'in etkisinin arttığına dikkat çekilirken, “Gözlemcilere göre iki taraf arasında stratejik bir ortaklık var. ABD'li diplomatlara göre AK Partili milletvekillerinin beşte biri -Adalet ve Kültür Bakanı da dahil- Gülen'ciydi” satırlarına da yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriFethullah GülenİstanbulVan
Görüş Bildir