'İspat Etsinler İstifa Ederim'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Davutoğlu: 'İspat Etsinler İstifa Ederim'

Davutoğlu, özür konusunda kelime kelime görüşme yapıldığını, her kelime için tartışmaların yaşandığını belirtirken Obama'nın İsrail'de havayı yumuşattığını , İsrailli yöneticilerin tavırlarından çok kolay vazgeçmediklerini, görüşmelerin tamamen üç ülke tarafından kayıtlar altına alındığını dile getirdi.

Devletler arası ilişkilerde herşeyin kayıtlar altında yürütüldüğünü anlatan Davutoğlu, Türkiye'de özürle ilgili muhalefetin söylediği sözler için 'utanan insanlar' özür diler" dedi. Davutoğlu, "Bunlar kayda girmiş ifadeler, bugün olmasa bile yarın gelecekte gerek duyulursa bu kayıtlar açıklanır." dedi.

Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı'na konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile görüşmelerin önceden başladığını görüşmenin tamamen ABD üzerinden yapıldığını belirterek Obama'nın İsrail ziyaretinden 15 gün önce görüşmelerin başladığını söyledi.

Özürle ilgili görüşme yapıldıktan sonra Türkiye'den özürle ilgili açıklama yapılması beklendiğini anlatan Davutoğlu, özürü yapan tarafın açıklaması gerektiğini dile getirdiklerini, Obama'nın İsrail'den ayrılacak olması yüzünden metnin İbranice'ye çevrilmesi için bir süre geçtiğini, daha sonra da İsrail tarafının da özürle ilgili ayrıntılı açıklama geldiğini söyledi.

Özürle ilgili CHP'li Loğoğlu'nun sözlerine de değinen Davutoğlu, Loğoğlu'nun özürün Obama'nın ısrar üzerine geldiği yorumunu yaptığını, oysa Obama'nın Yahudi Lobisi'ne rağmen böyle birşeyi yapmasının çok zor olduğunu vurgulayarak "İsrail'i kınamaya yönelik ABD'yi 15 saat baskı altına alındıktan sonra ilk kez BM'de İsrail'i kınayan bir karar çıkmıştır. Geride kalan 3 yıl Türkiye'nin gücünü göstermiştir. Aynı baskın başka bir ülke tarafından yapılsaydı sonucun nasıl olacağını herkes tahmin ederdi." dedi.

"İsrail'in sessizliği ile birlikte Türkiye'de muhalefet partilerinden de sessizlik gelmesi çok manidar" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Kendi seçmenlerine dahi sorsalardı İsrail özür dilemeden siyasette düzelme olmasın sonucu çıkardı. Ama böyle bir sonuca rağmen ortak tepki veremedik" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kendisine ifade tarzının nazik olmadığını söyleyen Davutoğlu, CHP'li Haluk Koç'un da ifadelerinin Kılıçdaroğlu'ndan daha üzücü olduğunu söyledi. Davutoğlu "Bana karşı kin duymuş olabilir, benimle hesabı olabilir, ama ben Türkiye Cumhuriyeti bakanıyım. Ben Doha'da nasıl olur da gizli bir anlaşma yapabilirim. Dışişleri Bakanlığı'nın tüm çalışmaları yaptığı işleri kayıt altındadır. Ben imza atacağım, kimse bilmeyecek ama Sayın Koç bilecek. Böyle birşey olabilir mi. Böyle bir anlaşma yapıldığını ispat etsinler bir saniye dahi durmam istifa ederim. Bana özür diye kan kusturdular. Orda bir özür borçları var. Şimdi de benim böyle bir gizli anlaşmaya imzam olduğunu ispat edemezlerse ne yapacaklar onu bekliyorum. Onlar İsrail'in özürü ile gelen başarayı gizlemek için iftira atmaya kadar gittiler.

Bir gazetenin İsrail'in özürü ile ilgili akıl almaz iddialar ortaya attığını anlatan Davutoğlu, bugün kendisinin kimsenin bilgisi dahi olmadan bir yere gitmesinin imkansız olduğunu, sadece Türkiye'nin haklı olarak elde ettiği başarıyı gölgelemek için böyle bir yola gittiklerini belirterek "Siyaset, insanların onuru bu kadar ucuz olmamalı. Burada sadece bizler değil Türkiye'nin imajı da zedeleniyor" dedi.

Davutoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısında CHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru haberi geldiğini ve Başbakan dahil tüm bakanların tebessüm ettiğini belirterek "Enerji politikaları ile ilgili gensoruyu benim hakkımda verdiler. Türkiye'nin enerji politikalarını bir bakan dahi düzenleyemez. Bakanlar Kurulu imza atar. Enerji Bakanı CHP'nin tüm iddialarına da cevap verecek. Ben günü birlik Beyaz Rusya'ya gitmek durumundayım. O ülke ile vizelerin kaldırılması anlaşması yapacağız. dedi.

İsrail'in özürle ilgili Suriye'deki gelişmeleri gerekçe göstermesinin doğru olmadığını söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye ve İran'la ilgili politikalarının İsrail'le ilgisi olmadığını vurguladı. Davutoğlu, Suriye'de yönetimin değişerek Suriye'nin dünyada hak ettiği yeri almasının en büyük arzuları olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye ve İran politikalarının tamamiyle Ankara merkezli olduğunu söyledi.

Davutoğlu, İsrail ile şu ana kadar rakamsal anlamda tazminat konuşulmadığını sadece ilkesel anlamda tazminatın konuşulduğunu, uluslararası olaylarda tazminatlarla ilgili uygulamaların var olduğunu söyledi.

Filistin ile İsrail arasındaki sorunların çözümüne ilişkin İsrail adına Livni'nin görüşmeleri sürdüreceğini anlatan Davutoğlu, konu ile ilgili Doha'da Mahmud Abbas ile görüşme yaptıklarını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAli KırcaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBakanlar KuruluBarack ObamaBaşbakanBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiFilistinİranİsrailKemal KılıçdaroğluRusyaSuriye
Görüş Bildir