Cumhurbaşkanı Gül: 'Reyhanlılılar Oyuna Gelmedi, Kutlarım'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Gül Reyhanlı'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ilk olarak Reyhanlı Kaymakamlığını ziyaret etti.

Ziyaret öncesi kaymakamlık binası çevresindeki bazı binalara Türk bayrağı asıldığı görüldü. Kaymakamlık binasında ve gazetecilerin ekipmanlarında dedektör köpekle kontrol yapıldı. Bir polis helikopterinin havadan güvenlik sağladığı, Antakya-Reyhanlı yolunda çok sayıda asker ve polisin önlem aldığı gözlendi.

Kaymakamlıkta brifing alacak Gül'ün patlamaların meydana geldiği bölgede incelemede bulunması bekleniyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı Gül: 'MİT ve Emniyet Uyardı'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Reyhanlı'da konuştu.

Gül, Reyhanlı Kaymakamlığını ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, Reyhanlı'da çok hunharca ve vahşice gerçekleştirilen terör olayında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek öncelikle yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Olayda Türk vatandaşı olmayanların da hayatını kaybettiğini ifade eden Gül, şunları kaydetti:

Maelesef bu terör olayında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Önce hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün Reyhanlı halkına başsağılığı ve yaralılara Allah'tan acil şifalar diliyorum. Bütün siyasi partililer ile hep beraber buradayız. Bu olay çok üzücüdür ve acısı çok derindir. Türkiye'de tek hamlede yapılan ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır.

Bu olayı teşvik edenler yapanlar ve yardım edenleri şiddetle lanetliyorum. Bu olayı gerçekleştirenler cezasını çekecektir. Olayın bütün detayları aydınlatılacaktır. Emniyet ve istihbarat birimlerimiz çalışmalarını yapmıştır. Delilleri somutlaştırma çabaları içerisindedirler.

Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler halkımızı kışkırtmak istemiştir. Suriye'de olup bitenler hepimizi olumsuz etkilemektedir. Komşu bir ülkenin kendi kendini tüketiyor olması üzücüdür. Suriye halkı evini barkını terk etmek zorunda kalmışlardır. Evini terk eden kişiler doğal olarak komşusuna sığınacaktır. Bu insanlar can derdine düşen kardeşlerimizdir. Can derdine düşüp evini barkını terk eden insanları misafir etmişizdir. Bu asil davranışından dolayı tüm halkımızı tebrik ediyorum. Hiç kimse evinin barkını isteyerek terk etmez. Onun için burada büyük bir olgunluk göstermemiz gerek.

GÜN, BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR

Oyunlara gelmeyelim, gün birlik beraberlik günüdür. Ayrılıklar farklılılar tabi olacak. Farklı fikirler olur ama sözlerin nereye gideceğini unutmayalım. Gün birliğimizi beraberliğimizi muıhafaza etme günüdür. Bu yanlışı yapan insanlar her yerden çıkabilir, emniyet güçlerimiz bunları bulacaktır.

Bu olayların gerçekleştiği yerlerde kamu hizmetlerinin daha iyi yapılması kaçınılmazdır. Bütün bakanlıklarımız ellerinden geleninin fazlasını yapacaktır. Bütün Reyhanlı halkımızın acılarını paylaşıyorum. Bu kandil gününde büyün dualarımız onlarla birlikte olacaktır.

MİT VE EMNİYET UYARDI

Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu şehirlerimiz olağanüstü bir durumda. Birdenbire nüfus artışı olmuştur. Bir çok hassas durumlar vardır. Kötü niyetlilerin tam arayıp da bulamadığı bir ortam olduğunu dile getirmeliyiz. Bugün zanlı olarak mahkemeye sevk edilen kişileri takip edilmiştir. Emniyet teşkilatımız çalışmalarını sürdürüyor. MİT ve emniyetin uyarıları var. 100 tane olaydan 99 tanesini önlersiniz bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca... Hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır.

Suriye'de akan kanın durması ve Suriye halkıda nasıl demokrasinin nimetlerinden faydalanan haklar gibi bütün bu haklardan faydalanması meşrudur. Bu olayların uzamaması bizim için önemlidir.

Acılı ailelerden mümkün olanlarla bir araya geldim. Büyük bir olgunlukla karşılaştım.

Devlet olmanın zorunluluğu muhakkak gösterilecektir. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye'nin kategorisi hukuk ve demokrasidir. Suriye'de olup bitenlerin Türkiye'ye taşınmasına asla müsade etmeyiz.

200 bin kişi çadırlarda yaşıyor. Biz kendi ihtiyaçlarımızla onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Unutmayın Ürdün gibi bir ülkede 400 bin kişi var. Türkiye'nin büyüklüğünü düşünebiliyor musunuz?

Allah hiç kimsenin ülkesini bu duruma düşürmesin. Türkiye'nin bu zor şartlarda kalan insanlara yardımı semboliktir.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı Gül: 'Reyhanlılılar Oyuna Gelmedi, Kutlarım'

Geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırılarda en az 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı'da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu terör olayını yapanlar, yaptıranlar, yardımcı olanlar eninde sonunda mutlaka karşılığını göreceklerdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırılarda en az 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı’da incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından, birinci patlamanın yaşandığı Belediye binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Gül, “Bu olayın acısı büyüktür. En çok kayıp verdiğimiz terör olayıdır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Bu terör olayını yapanlar, yaptıranlar, yardımcı olanlar eninde sonunda mutlaka karşılığını göreceklerdir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülHatayMuammer GülerPolisReyhanlıSuriyeTerörolay
Görüş Bildir