Çelebi ve Kırca'dan THY Eylemine Destek

 > -

Hava-İş Grev Kararı Aldı

Hava-İş Grev Kararı Aldı

Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin gündeme geleceği haberi üzerine grev kararı alındı.Hava-İş dün gece üyelerine yaptığı duyuruda; "Yaşanan bu gelişmeler üzerine 29 Mayıs 2012 tarihinde lokal saat ile 03.00-24.00 arası kendilerini göreve hazır hissetmeyeceklerini bildirerek iş yavaşlatma eylemine gideceğini" duyurdu. Hava-İş' in üyelerine gönderdiği bu duyurunun ardından harekete geçen THY çalışanlarına bir açıklama yaptı.

THY çalışanlarına yaptığı açıklamada İş bırakma veya iş yavaşlatma ile bu sonucu doğuran benzer yasadışı davranışların 2822 sayılı kanunun 45 ve 70 inci maddeleri gereğince getirilen yaptırımlar hatırlatılarak

"Hiç bir tazminat ödenmeksizin işten çıkartılma, işverenin uğrayacağı zararın tahsil edilmesi, ağır para cezası ile mahkumiyet ile sonuçlanacağı konusunda sizleri bilgilendirmekte fayda görüyoruz" denilerek

"THY çalışanlarının görev ve sorumluluklarının farkında olduğuna ve bilinçli olarak çalıştığı kuruma zarar verecek herhangi bir davranış sergilemeyeceğine inanıyoruz" İfadeleri kullanıldı

Haberin Tamamı İçin:

Teknik Ekip İş Bıraktı, Uçaklar Gecikmeli Kalkıyor

Teknik Ekip İş Bıraktı, Uçaklar Gecikmeli Kalkıyor

Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine Türk Hava Yolları’nda görevli ...

Haberin Tamamı İçin:

Uçaklar Gecikmeli Kalkıyor

Uçaklar Gecikmeli Kalkıyor

Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine THY'de görevli kabin memurunun Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirdiği eylem devam ediyor.

Sabah saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı’nda toplanan THY’de görevli kabin memurlarına destek olarak Türk Hava Yolları Teknik A.Ş çalışanlarından 200 kişilik bir grup iş bırakarak eyleme katıldı.

Sloganlarla kabin ekiplerinin eylemlerine destek olan teknik ekip çalışanları Atatürk Havalimanı’nda geliş katında toplandı. Eylem nedeniyle havalimanına çok sayıda çevik kuvvet ekibi yönlendirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Havalimanında eylem, THY'nin 24 seferi iptal - Genel Bakış-

Havalimanında eylem, THY'nin 24 seferi iptal - Genel Bakış-

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

THY greve gidenleri işten çıkarıyor

THY greve gidenleri işten çıkarıyor

Türk Hava Yolları'nın iş yavaşlatma eylemi yapan kabin memurlarının bazılarını bu sabah işten çıkarmaya başladığı iddia edildi. Öte yandan grev nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda kargaşa yaşanırken birçok sefer iptal oldu veya gecikmeli yapılacak. THY, isteyen yolcuların biletlerini değiştirebileceğini duyurdu. İptal edilen seferler Devlet Meydanları İşletmesi'nin internet sitesinden öğrenilebiliyor.

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Greve katılan bazı personele THY yönetimi telefonla ulaşarak iş aklitlerinin feshedildiğini bildiriyor" dedi.

Yağcı işten çıkarma yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi.

“Arkadaşlarımızı yasal demokratik bir haklarını kullanıyorlar. THY’den birileri arkadaşlarımızı telefonla arayıp, yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz. Ancak biz şunu çok net söylüyoruz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir. Bu girişim başarılı eylemimizin işveren tarafından gölgelenmesi amacı ile yapılıyor”

ALDIKLARI UÇAKLAR ELLERİNDE PATLAR

Ankara’da bulunan Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçin ise iş yavaşlatma konumunda olan bine yakın kişinin olduğunu söyleyerek “Saatler ilerledikçe, personel işe gelmeye başladıkça bu sayı artacaktır. Arkadaşlarımız Anayasal haklarını kullanıyor. Eğer işveren gayri yasal bir tutum içine girerse açık söylüyorum Türk Hava Yolları’nın aldığı uçaklar ellerinde patlar. Bir tek seferi bile yapamazlar. İnsanların en demokratik yasal haklarını kullanmalarına saygılı olsunlar” dedi.

'EYLEMİ DESTEKLİYORUZ'

Haberin Tamamı İçin:

Twitter

Twitter

Redhack "Grev Hakkıma Dokunma" diyen THY emekçilerinin eylemine destek verdi ve Türk Hava Yolları'nın resmi sitesini çöketti. Kızıl hackerlar twiter hesabından "Bizleri sevdiklerimize ulaştıran THY markası veya uçakları değil, emekçileridir..." dedi.

Olay sonrasında THY, uçuş operasyonları ile ilgili aksaklıklar yaşandığını duyurdu ve müşterilerini çağrı merkezine yönlendirdi.

Hava-İş Sendikası'na bağlı THY çalışanları geçen hafta da eylem yapmış, hava ulaşımı sektörüne grev yasağı getirilmesini öngören yasa teklifini ve toplu iş sözleşmesinin 16 aydır yenilenmemesini protesto etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Dikkat! Havada Grev Var!

Dikkat! Havada Grev Var!

THY, EYLEMCİ ÇALIŞANLARINI İŞTEN ÇIKARTIYOR

Türk Hava Yolları grev kararını duyar duymaz çalışanlara bir mesaj göndererek kanunların tanıdığı yetkiye dayanarak işten çıkaracağı uyarısını yapmıştı.

AirportHaber’e konuşan bir THY yetkilisi “Kanunsuz eylem yaparak greve katılan personelin ilk grubu bildirimsiz olarak iş sözleşmeleri feshedildi” dedi. Yetkili iş akitlerinin feshedildiğini telefonla bildirdiklerini söyledi.

HAVA-İŞ: TOPLU SÖZLEŞMELER ENGELLENİYOR"

Haberin Tamamı İçin:

Vatandaşı perişan ettirmeyiz Anadolu Ajansı

Vatandaşı perişan ettirmeyiz Anadolu Ajansı

AA - Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Ekonomi Bakanı Çağlayan, THY'deki iş yavaşlatma eylemiyle ilgili yaşananları değerlendirdiler.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından JW Marriott Otel'de düzenlenen Siber Kalkan Tatbikatı 2012 programına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY'deki iş yavaşlatma eylemiyle ilgili yaşanan sorun vatandaşı perişan edecek noktaya geldiğinde, gerekli adımları atmaktan geri durmayacaklarını belirtti. Yıldırım, ''Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir'' dedi.
''Ama şu ana kadar 104 seferin iptal olduğunu biliyoruz'' diyen Yıldırım, diğer havayolu şirketleriyle ilgili herhangi bir sorunun olmadığını, sadece THY seferlerinde bu olaydan dolayı aksama olduğunu bildirdi.
Çağlayan: Yapılan eylem doğru değil
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, THY'deki iş yavaşlatmaya ilişkin, ''Şu anda bir grev yok, alınmış bir karar yok. İş yavaşlatma söz konusu... Türkiye bir hukuk devleti, demokratik anlayışların hakim olduğu bir yapı içinde, hukuksuz yapılan her şeye karşıyız'' dedi.
Atatürk Havalimanı'nda iş yavaşlatma eylemi
Türk Hava Yolları'ndan (THY) yapılan yazılı açıklamada, Hava-İş'in yasa dışı grev çağrısı yaptığını ve çalışanların bir kısmının buna uyması nedeniyle uçuş operasyonlarında aksaklıklar yaşandığı belirterek, yolcuların en az etkileneceği şekilde iptaller yapıldığını duyurdu.
Atatürk Havalimanı'nda iş yavaşlatma eylemi yapan Hava-İş Sendikası üyesi grup adına açıklama yapan, Hava-İş Sendikası Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın ise THY yönetiminin kuralları çiğneyerek çalışanlara baskı uyguladığını iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

THY iş yavaşlatan çalışanlarını işten çıkarmaya başladı

THY iş yavaşlatan çalışanlarını işten çıkarmaya başladı

Türk Hava Yolları'nda iş yavaşlatma eylemi yapanlardan yaklaşık 150 kabin memurunun işten çıkarıldığı iddia edildi. Hava-İş, işten çıkarmaya yönelik tehditlerin devamı durumunda eylemlerin süresiz olacağını duyurdu.

Hava İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, THY yönetiminin yaklaşık 150 personeli telefonla arayarak görevden alındıklarını söylediği, ancak bunun hukuksuz olduğunu belirtti. İşverenin mücadeleyi kırmak için bu uygulamayı yaptığını belirten Sayın, şunları söyledi:

"THY uçuşta olan, hastanede olan ve görevdekilere bile telefon açıp 'iş akdinizi feshettik' diyor. Bu fesih talebi ancak yazılı bildirimle olur, telefonlarla sms'lerle olmaz. İşveren yükselen mücadeleyi kırmak için kasti olarak bu hukuksuz uygulamayı yapıyor. Biz bu konuda girişimde bulunan yöneticiler ve arayan kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

"THY UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATTI"

Şu anda dış hatlarda yaklaşık 1500 personelin yasanın nasıl sonuçlanacağını beklediğini ileten Sayın, "Eylem gece 24.00'te bitecek. Ne olacağına daha sonra karar vereceğiz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İsim İsim THY'den Kovulanların Listesi

İsim İsim THY'den Kovulanların Listesi

THY, mazeretsiz işe gelmeyenlerin ve bunun sonucu olarak işten çıkarılanların listesini çıkardı.Türk Hava Yolları çalışanlarınında üyesi olduğu Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün TBMM Başkanlığı'na sunduğu havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifinin Meclis'te gündeme alınacağından ötürü grev kararı almıştı.

Haberin Tamamı İçin:

THY Eylemi Kavga Çıkarttı

THY Eylemi Kavga Çıkarttı

Türk Hava Yolları grev sebebiyle ekip bulamadığı için 128 seferini iptal etti.Telafi için Sky Havayolları'ndan ekibiyle beraber iki uçak kiraladığı öğrenildi. Uçaklarda rötar ve iptallerin olması sonucunda bazı yolcular olay çıkardı.

THY'nin "Diyarbakır" isimli İstanbul - Kazablanka seferini yapacak olan Airbus A340 tipi yolcu uçağı, kabin memurlarının uçuşa gelmemeleri nedeniyle 3 saat boyunca gecikince, uçağın içerisindeki yolcular duruma tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

THY'den 'İş Yavaşlatma' Önlemi

THY'den 'İş Yavaşlatma' Önlemi

Sky Havayolları Genel Müdürü Tahir Görgülü, yaptığı açıklamada, havacılık sektöründe kurumlar arası işbirliği olduğunu belirtti.

Görgülü, ''THY'ye, 3 uçağımızı ekibiyle birlikte kiraladık. Boş olan uçaklarımızı da kendileri...

Haberin Tamamı İçin:

Thy, Yarınki 30 Seferini İptal Etti

Thy, Yarınki 30 Seferini İptal Etti

Türk Hava Yolları (THY), yarınki 30 seferini operasyonel nedenler nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

THY Basın Müşavirliği internet sitesinden yapılan açıklamada, THY'nin yarınki iç ve dış hat olarak 30 seferini operasyonel nedenler gerekçesiyle iptal ettiği belirtildi. İptal edilen seferler ve saatleri şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

Atatürk Havalimanı'nda Eylem Sona Erdi

Atatürk Havalimanı'nda Eylem Sona Erdi

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA EYLEM SONA ERDİ - Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin TBMM'nin gündemine gelmesi üzerine başta Türk Hava Yolları'nda görevli kabin memurlarının gece saatlerinde başlattığı iş yavaşlatma eylemi Hava-İş Sendikası'nın çağrısı üzerine sona erdi.

Haberin Tamamı İçin:

THY'nin Zararı Milyonlarca Dolar

THY, iki günde 247 seferini iptal etti. Zarar milyonlarca dolar.Türk Hava Yolları (THY) personelinin yaptığı eylemin olumsuz etkileri devam ediyor. Personelin eyleme katılarak uçuşa gelmemesi nedeniyle dün birçok seferin iptal edilmesinin ardından, bu günde 68 sefer iptal edildi.

Haberin Tamamı İçin:

THY SMS ile işten çıkarıyor! - www.turnunosol.com

THY uçuşlarını kilitleyen bir günlük grev dün gece sona ererken THY'nin çalışma yaşamında az görülen bir uygulamaya giderek eyleme giden çalışanlarına SMS ve telefon ile 'sözleşmeniz fesh edildi' uyarısı gönderdiği ortaya çıktı.

rev yasağına karşı eylem yapan THY çalışanlarına THY'den saldırgan tutum. Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, yaptığı açıklamada, "Greve katılan bazı personele THY yönetimi telefonla ulaşarak iş aklitlerinin feshedildiğini bildiriyor" dedi.

Hava-İş Sendikası'ndan alınan bilgilere göre sabahtan bu yana toplam 150 personelin işine son verildi.

Hava İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, "Kabin Hizmetleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği memurlar ellerindeki listede yer alan personeli arıyor. Ancak uçuştan dönen veya evinde bulunan personel de aranıyor. 117 uçak yerde aldı. Eylem yüzde 95 başarıya erişti. Bu durum gece 24:00'e kadar sürecek" dedi.

Yağcı, işten çıkarma yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi:

"Arkadaşlarımızı yasal demokratik bir haklarını kullanıyorlar. THY'den birileri arkadaşlarımızı telefonla arayıp, yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz.

Ancak biz şunu çok net söylüyoruz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir. Bu girişim başarılı eylemimizin işveren tarafından gölgelenmesi amacı ile yapılıyor."

Öte yandan, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, hava iş kolunda grev yasağını içeren kanun teklifinin ilk olarak 11 Mayıs'ta TBMM Alt Komisyonu'ndan geçerek, bugün Meclis gündemine geleceği belirtilerek, hava iş kolunda grev yasağı getiren bu kanun teklifinin yasallaşması halinde TBMM'nin dünyanın hiçbir demokratik uygulamasında görülmemiş bir karara imza atacağı savunuldu.

Haberin Tamamı İçin:

THY türbülansta! / Ekonomi / Radikal İnternet

Eylem günde yaklaşık 800 sefer gerçekleştiren THY’nin yaklaşık 200 uçuşunun iptaline ve yaklaşık 6 milyon lira zararına neden oldu.

Sms ile iş feshi iddialarına kurumdan resmi bir açıklama gelmezken Hak - İş'ten eylemlerinin yasa dışı olmadığı yönünde bir açıklama geldi. Hak - İş yaptığı açıklamada, “İşverence atılan sendikanın yasadışı grev yaptığı gerçek dışı mesajı TBMM ’de grev yasağını kimlerin tezgâhladığını da ortaya koymaktadır. Yasadışı grev yapmıyoruz. Yasal haklarımızı kullanıyoruz" dedi.

Radikal Gazetesi eylemin neden yasal olduğuna açıklık getirmiş:

Haberin Tamamı İçin:

Havacılık Hizmetlerinde Grev Yapılamayacak

Havacılık hizmetlerinde grev ve lokavt yasağı getiren, korsan taksicilere kesilen para cezalarını artıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı.
Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'a göre, havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılamayacak.
Teklifin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'e, ''Yalan söylüyorsunuz lafını iade ediyorum. Hayatımda yalan söylemedim'' karşılığını verdi. Teklifle grev yasağı getirildiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

'Sendikacılık bir hak arama yoludur. Vaktiyle ben de sendikacılık yaptım. 1980 öncesi ücret sendikacığıydı. Ücret sendikacılığı artık geçerliliğini yitirdi. Şimdi sendika-işveren-işyeri-çalışanla üretim, refah oluyor, işyeri devamlılığı sağlanıyor. En önemli unsur çalışan ama çalışanın işveren ve işyeri olmazsa tek başına yapacağı bir şey olmaz. Yerine göre işverenin yerine kendimizi koymamız lazım. Hava İş'te, toplu sözleşme için sürecin başladığı tarih 3 Eylül 2010. Sendikanın normalde başvurup Aralık sonuna kadar sözleşmeyi tamamlaması lazım. Yetki istemesi lazım, istemiyor. İşveren yetki talebinde bulunuyor. Ondan sonra olay yargıya taşınıyor ve hala devam ediyor. Bu çalışanı mağdur etmek değil mi? Normal şartlarda bu sözleşme Eylül'de başlayıp Aralık sonunda biterse kimse mağdur olmayacak. Neden sendika bunu başlatmıyor? Çünkü yaz sezonuna taşıyabilirse o zaman belki daha fazla alabilir. Ama mağdur olan insanların hakkı ne olacak? Bütün sorumluluk işverene mi ait, sendikanın hiç sorumluluğu yok mu? İspanya, Almanya ve Portekiz'de bazı ülkelerde mahkeme yoluyla, bazılarında yasal düzenlemelerle kısıtlama getirilmiştir. Milli havayolunu korumak bizim görevimiz.''

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Bunun Bedelini Millet Öder

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, THY’deki greve ilişkin, ”Düşünün ki bu grev kanunsuz değil kanunlu olarak da yapıldığında, uzun süreli bir grev olduğu zaman bunun bedelini kim ödeyecek, kim öder? Millet ödeyecek, millet öder. Bu stratejik bir kurum ve bu stratejik kurumda atılacak bu tür adımlar ciddi manada ülkemizde çöküş...

Haberin Tamamı İçin:

THY'ye Grev Yasağı Yasalaştı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

THY'de işten çıkarılanların sayısı 300'e ulaştı CNNTurk.com

HAVA-İŞ Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları'nda çalışan 300 kabin memurunun iş akdine son verildiğini söyleyerek gerekli suç duyurularında bulunduklarını kaydetti.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, 350 raporlu kabin memurundan 300’ünün SMS yoluyla iş akitlerine son verildiğini bildirdi.

Ayçin, işten atılan üyelerinin haklarını arayacaklarını da belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

THY'de 305 Kişi İşten Çıkarıldı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

THY önce işten çıkardı, şimdi tazminat davası açıyor

Türk Hava Yolları, son yaşanan olaylardan dolayı THY'den 260, THY Teknik'ten ise 45 kişinin iş akitlerinin feshedildiğini bildirdi. THY uğradığı 2 milyon dolar zarar için tazminat davası açıyor.

Türk Hava Yolları, grev hakkının kaldırılmasını protesto ederek iş yavaşlatan personelinin durumu ve eylemin faturasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Şirketten yapılan açıklamada, eylemlerin yarattığı maddi zararın 2 milyon lira olduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Halka açık bir şirket olan Türk Hava Yolları, hissedarlarının hak ve menfaatlerini korumak için uğradığı maddi zararın Sendika yönetimi ve eyleme katılanlardan tazmini için dava açılmasına karar vermiştir.

Ayrıca yasadışı eylem çağrısı ve eylemle ilgili olarak ilgili mercilere suç duyurusunda bulunulmuştur. İş barışını tehlikeye atacak ve Şirketimize zarar verecek hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir.

Haberin Tamamı İçin:

THY Taksim Ofisinde Protesto Eylemi

Taksim'e bulunan Türk Hava Yolları( THY)'nın ofisine giren yaklaşık 20 kişilik grup eylem yaptı. Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi olduğu belirtilen grup, "THY işçisi yalnız değildir" pankartı açtı. Gruba müdahale eden polis, eylemcileri gözaltına aldı.

Haberin Tamamı İçin:

THY ofisinde eylem / Türkiye / Radikal İnternet

SDP’li 14 kişi, saat 12.00 sıralarında Taksim Cumhuriyet Caddesi’ndeki THY satış ofisine girerek, pankart astı. Eylemcilerden 4’ü, tek katlı binanın çatısına çıkarken, 10’u giriş kapısını tuttu. Bu sırada içeride bulunan çalışanlar ve müşteriler dışarı çıkartıldı. "THY personeli yalnız değildir", "Zafer direnen emekçinin olacak" şeklinde sloganlar atan grup, çatıdan "Grev hakkı engellenemez, havayolu işçileri yalnız değildir" yazılı pankart sarkıttı.

Polis ekipleri önce çatıda bulunan ve direnmeyen 4 eylemciyi gözaltına aldı. Kapı girişini tutan eylemciler ise, eyleme son verilmesini isteyen polise, "İşten çıkartılanlar geri alınana kadar buradayız" diyerek kapıyı kapattı. Bunun üzerine, ofis önüne çevik kuvvet ekipleri çağrıldı. Yapılan hazırlıkların ardından kapı aralığından içeriye biber gazı sıkıldı. Polis daha sonra kapıyı zorla açarak eylemcileri gözaltına almak istedi. Eylemcilerin direnmesi üzerine 10 kişi yaka paça dışarı çıkartılarak, pol...

Haberin Tamamı İçin:

CHP'li Çelebi: 'İşten Atılmalar Cinayettir'

CHA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, işten çıkarılan THY personellerine destek olmak için 'THY'de grev yasağına hayır' yazılı tişörtle Atatürk Havalimanına geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, işten çıkarılan THY personellerine destek olmak için 'THY'de grev yasağına hayır' yazılı tişörtle Atatürk Havalimanına geldi. Burada sloganlar atan Çelebi, işten atılmaların hukuki hiçbir gerekçesi ve mantığı olmadığını belirterek, "İşten atılmalar, bir cinayettir" yorumunu yaptı.

Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, THY'de bir gün özverili çalışmamanın ne anlama geldiğini Türkiye'nin, halkın gördüğünü ifade etti. Dertlerini anlatmak için gazetelere parayla ilan verdiklerini dile getiren Ayçin, "Bu şirketin vitrini Avrupalı ama mutfağı Afrikalı. Çalışanların tepesinde boza pişiriliyor. Çalışanların en temel yasal haklarını aramalarını başkaldırı olarak nitelendiriliyor. Hak arayan insanı terörist, sendika militanı ilan ediliyor, kapının önüne koyuluyor." dedi.

KIRCA: SANATÇILAR BURAYA GELMEYE ÇEKİNDİ

Levent Kırça ise gelirken başka sanatçı arkadaşlarını da getirmek istediğini, onları aradığını söyledi. Fakat aradığı sanatçıların buraya gelmekte çekindiğini kaydeden Kırca sözlerini şöyle tamamladı: "Çekindiler. Kimi televizyonlarda dizilerde oynuyor, kimi de TRT'de programlar yapıyorlar. Kendi sanatçı arkadaşlarıma özellikle sesleniyorum. Bıraksınlar üç kuruş paranın peşinde koşmayı, emekçi arkadaşlarımızın haklarını alabilmek için onların yanında olsunlar. Çünkü sanatçı halka ulaşan kişidir. Bu davalarda sanatçıları da görmek istiyoruz. Bugün tüm ülke bu dayatma mantığı ile yönetiliyor. Bir anlamda buna faşizm diyebiliriz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAnkaraBaşbakanBiber GazıBinali YıldırımCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİspanyaİstanbulManisaÖzgür ÖzelPolisPortekizRecep Tayyip ErdoğanRedhackTRTTürk Hava YollarıTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterZafer Çağlayanmemurlarolay
Görüş Bildir