Bruce Willis Apple’a Dava Açıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bruce Willis Apple’ı Dava Etmeye Hazırlanıyor

Bruce Willis Apple’ı Dava Etmeye Hazırlanıyor

57 yaşındaki ünlü aktör Bruce Willis öldükten sonra çocukları Rumer, Scout, Mabel ve Tallulah’a kalmasını istediği iTunes parçaları için yasal haklarını araştırmaya başladı.

Bir kullanıcı şarkı için iTunes’a ödeme yaptığında sanılanın aksine şarkıyı değil sadece dinleme haklarını satın almış oluyor. Geçerli iTunes kayıt ve şartlarına göre müşteriler sınırsız olarak hak sahibi olmak yerine parçaları yalnızca ‘ödünç almış” sayılıyorlar yani sahibi öldüğünde oluşturulan müzik kitaplığı geçersiz sayılıyor. Bunun yanında Apple, başkalarıyla dosya paylaştığından şüphelendiği kullanıcıların hesaplarını dondurma hakkına sahip.

Beatles’tan Led Zeppelin’e geniş bir klasikler arşivine sahip olan Willis, yıllar boyunca yüklediği parçaları vasiyetine dahil etmeleri için danışmanlarına yetki verdi. Ünlü aktör ayrıca çeşitli eyaletlerde başlatılan yükleyici haklarını iyileştirmeyi amaçlayan yasal hareketleri de desteklediği bildirildi.

Irwin Mitchell’ın hak uzmanı Chris Walton konu hakkında “ Birçok kişi yıllardır satın aldıkları albüm ve kitapların kendilerine ait olmadıklarını öğrendiklerinde çok şaşıracaklar” yorumunu yapıyor.

Apple iTunes Hüküm ve Koşullar kısmında “lisansın devredilemezliğinin” altını çiziyor:

a. Lisansın Kapsamı: Lisanslı Uygulama için size Lisans Veren tarafından verilen bu lisans, Lisanslı Uygulamanın, sahip olduğunuz ya da kontrolünüz altında bulunan Apple markalı, duruma göre, iOS, Mac OS X ürünlerde ve Mac App Store, App Store ve iBookstore Hüküm ve Şartlarında belirtilen Kullanım Kurallarının izin verdiği şekilde kullanımı konusunda devredilmez bir lisans ile sınırlıdır. Bu lisans, size, Lisanslı Uygulamayı, sahip olmadığınız ya da kontrol etmediğiniz herhangi bir Apple Cihazı üzerinde kullanma hakkı vermemektedir ve aksi Kullanım Kurallarında belirtilmedikçe, Lisanslı Uygulama dağıtılamaz veya aynı anda birden fazla cihaz tarafından kullanılabileceği bir şebeke üzerinde kullanıma açılamaz. Lisanslı Uygulama kiralanamaz, ödünç verilemez, satılamaz, devredilemez, yeniden dağıtılamaz ya da alt lisansı verilemez.Bu yöndeki herhangi bir girişim, Lisans Verenin ve onun lisans verenlerinin haklarının ihlali anlamına gelir. Bu kısıtlamanın ihlal edilmesi halinde, yasal işlem ve tazminat sorumluluğu doğacaktır.

Amazon MP3 Store’da da iTunes benzeri kurallar mevcut. Willis dahil her kullanıcı Apple ve Amazon’dan müzik satın aldıklarında bu kuralları kabul etmiş sayılıyorlar. Bu yüzden aktörün teknoloji devini dava etmesi durumunda çok da fazla yasal dayanağı olduğu söylenemez.

Birçok kullanıcı kuralları ihlal edip iTunes tarafındna farkedilmemeyi umarak parçalarını aktarmaya devam ediyor. Bu işlemi yasal yollarla yapmak isteyenler ise engellenmeye devam ediyor. Bakalım Willis’in bu atağıyla kurallarda bir değişiklik yapılacak mı?

Haberin Tamamı İçin:

Bruce Willis Apple’a Dava Açıyor

Bruce Willis Apple’a Dava Açıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppledondurmaiOSmüzik
Görüş Bildir